Hogyan tudom megállapítani az étolaj füstpontját?
Otthon megállapítani - behatárolni miként célszerű? Nem kell atompontosságúra, csak mégis, szeretném tudni, mennyire változik például sütések után.
Van infrahőmérőm, digitális 300 fokig mérő húshőmérőm, sütőhőmérőim. Az olajsütőben használandó étolajak adták az ötletet ehhez, de szeretném meg is mérni, hogy amit a gyártók ráhazudnak, az annyi-e vagy mennyi-e. Szóval egy vegyész hogyan csinálná otthon, a konyhában?
De hogyan célszerű homemade körülmények között "bevizsgálni"?
Miben melegítsek és mennyi olajat? Ha jól sejtem amikor füstöl, leolvasom a hőmérőt, de miben melegítsem a mintát? Egy sima konzervdobozban, vagy egy erre a célra használt kis merőkanálban a gázlángon? Vagy hogyan lehetne?
Az nyilván marhaság, hogy a 2,5 litert addigfűtöm amíg el nem füstöl, mert pont ezt akarom elkerülni.
Veszel egy ételhőmérőt és avval többre mész.
Olajat csak egyszer szabad hevíteni!
Mert minél többször,hevíted annál jobban polimerizálódik (műanyagosodik )!
"Cleveland Open Cup" módszerrel mérik, de csak egy saccperkábé értéket adnak a szubjektív érzékelés miatt (kékes füst) de ami fontosabb, más a füstpont lapos serpenyőben, és más a nagy olajtömegű olajsütőben :) innentől ossze be mindenki magának... változik a használtságtól is, ahogy sejtettem.
https://www.youtube.com/watch?v=1QVoqaQr9Q0
Na meg is válaszoltam ezzel a kérdést magamnak. Majd összerakok valamit. :)
"Mert minél többször,hevíted annál jobban polimerizálódik (műanyagosodik )!"
És azt akarom megtudni hányadán is áll. A vénusz étolajos 5 sütésenkénti cserét javall, nyilván nem a maga ellensége, de ki lehet nyírni egy olajat sokkal hamarabb és később is.
Itt van leírva a "laboratóriumi" mérési technika (többek között az általad említett Cleveland Open Cup is) [link]
"A lobbanáspont mérésének kétféle alapvető módszere van: nyílt és zárt téri.
A nyílt téri lobbanáspontot mérő készülékben a mintát egy fűthető nyitott tégely tartalmazza, mely fölé a mérés során bizonyos időközönként lángot adnak. A mért lobbanáspont változik a láng folyadékfelülettől mért távolságától függően, és egy bizonyos távolság esetén egybe fog esni a gyulladásponttal. A legismertebb készüléktípus a Cleveland Open Cup (COC).
A zárt téri lobbanáspont mérő berendezéseknek két típusa van: nem egyensúlyi – ilyen például a Pensky–Martens, amelynél a folyadék feletti gőz nincs hőmérsékleti egyensúlyban a folyadékkal –, illetve egyensúlyi – mint a Small Scale (ismertebb nevén Setaflash), melynél a gőz a folyadékkel hőmérsékleti egyensúlyban levőnek tekinthető. A mintát tartalmazó tégely mindkét típusnál le van zárva egy fedéllel, melyen keresztül be lehet juttatni a gyújtóforrást. Rendes körülmények között a zárt tégelyes készülékek alacsonyabb lobbanáspontot mérnek, mint a nyitottak (a különbség jellemzően 5-10 °C), és jobb közelítését adják annak a hőmérsékletnek, amelynél a gőznyomás eléri az alsó gyulladási határt.
A lobbanáspont inkább kísérleti adat, semmint alapvető fizikai paraméter. A mért érték a készüléktől és mérési eljárástól függően – többek között (automata készülék esetén) a melegítés sebességétől, az egyensúly beállásához hagyott időtől, a minta térfogatától és esetleges keverésétől – változik."
Itt meg a sütőolaj méréséről olvashatsz: [link]
"A sütőolaj tulajdonságait alapvetően a hevítés és az oxigén behatása változtatja meg. Ennek az a kellemetlen ízhatás a következménye, amit az elhasznált sütőolajban sütött terméken általában érzünk.
Ma már tudjuk, hogy nem csak az ízhatás miatt, de egészségügyi szempontból is fontos a sütőolaj minőségének folyamatos mérése, ugyanakkor a gazdaságosság sem elhanyagolható szempont. Aki sütőolajjal dolgozik, tisztában van vele, hogy az idejekorán lecserélt sütőolaj jelentős többletköltséget hoz.
Most, a testo 270 sütőolaj minőség ellenőrzővel a Testo egy olyan felhasználóbarát megoldást ad a kezébe, mellyel úgy teheti takarékossá a sütőolaj fogyasztást, hogy közben a sütőolaj minőségét is kontrolláltan, az egészséges keretek között tarthatja.
A testo 270 sütőolaj minőség ellenőrzővel gyorsan és pontosan végezheti a mérést. A mérés során az olajban az úgynevezett Total Polar Materials (TPM) összetevőt méri. A TPM sütés közben keletkezik, és az olajminőség megbízható mutatója."
"Miért kell lecserélni az olajat?
A konyhai eljárások során különböző ideig, különböző hőmérsékleti tartományban használjuk a zsiradékokat. A rövid ideig tartó magasabb hőmérséklet kisebb káros hatással van az olajokra, mint egy hosszabb ideig tartó, közepes hőmérsékletű felhasználás. A többszöri felhasználás esetén a füstölési pont értéke a megjelenő szennyeződések miatt csökken. Egyszerű szűréssel a szilárd részecskék eltávolíthatóak, de a zsírban oldható bomlástermékek sajnos nem. Ezért ajánlott néhány használat után cserélni a sütőolajat. Mivel a szennyező anyagok egy része a leszűrt, használt olajban bent marad, ezért a hozzátöltött friss olaj bomlását is előidézi.
Vajak, margarinok esetén a bennük lévő víztartalom miatt magas a fröccsenésveszély. Ezért addig kell hevíteni ezeket a zsiradékokat, amíg az összes víz el nem távozik (ghí-készítés), és csak ezután lehet sütésre felhasználni."
Hát, sok sikert a vállalkozásodhoz. :) Majd oszd meg velünk, mire jutottál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!