Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a relativitáselmélet lényege?

Mi a relativitáselmélet lényege?

Figyelt kérdés
Google-ban totál értelmetlen és a lényeget még nem találtam meg.
2008. dec. 5. 16:08
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

Már harmadszor erőlteted, DE NEM IGAZ!

Igen, ez egy paradoxon.

Viszont van megoldása.

Na haragudj, ha nem fogom neked most leírni. Ha még az alapjelenséget sem érted, akkor nem hiszem, hogy el tudnám magyarázni.

Kérlek, hogy nézz utána, ha nekem nem hiszed el.


A megoldás része az, hogy igen: valóban mindenki lassabbnak látja a másikat.

Ez tény, kimérték. Örülnék, ha nem kezdenéd el vitatni.

Hogy hogyan lehet feloldani ezt a paradoxont, az már kicsit bonyolultabb.

2021. máj. 10. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 Gofrisütő ***** válasza:
Írd le nekem privátban, hogy hogyan lehet megoldani, mert engem tényleg érdekel. Mivel ebben a vitában csak én hoztam fel érveket, kiváncsi vagyok a te álláspontodra.
2021. máj. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 Gofrisütő ***** válasza:
Viszont nem csak mondom, amit gondolok, hanem én utánanéztem ezeknek. Olvastad Carlo Rovelli akármelyik könyvét? Az internetes hoaxokkal ellentétben ez tényleg megbízható, mert egy fizikus írta. Emellett ismerem az alapját az elméletnek. Van egy görbe, amelyik akárhány dinenzióra értelmezhető. Maga az álltalános relativitáselmélet azt számolja ki, hogy mekkora a tér görbéje 4 dimennzióban. Ebből a tér hajlása, és az idő gyorsulása, lassulása következik.
2021. máj. 10. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:

Úgy képzeld el, hogy világvonalak vannak, és mindegyiknek saját ideje.

Egyenletes mozgásnál minden világvonal egyenes, és pl. közös kezdőpontból indulva úgy néznek ki, mint egy vesszőcsokor.

Te pedig AKÁRMELYIK világvonalon mész, az összes többi világvonal lemarad mögötted, és persze mindegyik másik világvonal ugyanezt látja: mindenki más lemarad mögötte.

Képzeld el ezt úgy, mintha egy tavon hajók indulnának ki egy pontból minden irányba, egyforma sebességgel: ki az első?

Mindenki úgy látja, hogy ő az első.


Az, hogy ténylegesen melyiknek lesz lassúbb az ideje, CSAK akkor derülhet ki, ha találkoznak, de a széttartó egyenesek nem fognak találkozni.

Ha viszont valamelyikük irányt változtat, gyorsul, akkor neki fog eltelni kevesebb ideje a találkozásig.

Tehát ebben a térben pont az egyenes a leghosszabb, és minden más görbe vonal nála rövidebb.

2021. máj. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 Gofrisütő ***** válasza:
Értem, hogy mire gondolsz, de az óra esetében ha neked 10 másodoerc telik el, nekem 1 vagy 100? De tudod mit? Mindketten elmondtuk az álláspontunkat, most jöjjön a vita következő kérdése: miből gondolod, hogy igazad van? Honnan olvastad, hallottad, tanultad a relativitáselméletet? Én több neves fizikus könyvéből, Carlo Rovelli - a világ nem olyan, mint amilyennek látjuk, az idő rendje, Steven Hawking - az idő rövid története. Ezekben pontosan le van írva minden, amit mondtam, csak más szavakkal. Te honnan ismered a relativitáselméletet? Egyáltalán ugyanarról a relatívitás elméletről beszélünk? Hallottál az ikkerperadoxonról? Ha nem, akkor szerintem meg kéne ismerned az igazi relativitáselméletet. Ha meg igen, akkor az csak az én módszeremmel működik. Mivel az egyik ikerpárnak lelassul az ideje, ezért mikor újra találkoznak, akkor akinek lelassult az ideje, az sokkal kevesebbet öregedett, mint a másik, akinek az ideje normális maradt. Ajánlanám figyelmedbe ezt: [link]
2021. máj. 10. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:

"Mivel az egyik ikerpárnak lelassul az ideje"

Nem, ezt felületesen olvastad.

MINDKÉT ikernek lelassul az ideje, a másik szempontjából.

Ha többen mennének többfelé, mindnek lelassulna.

Hogy aztán ténylegesen melyiknek lassul TÖBBET, az attól függ, hogyan mozognak. Ha például szimmetrikusan, akkor egyformán fognak öregedni, az időlassulások ellenére.

Ne haragudj: melyik részét nem értetted a hasonlatnak a hajókkal?


Ha érdekel a téma, Dávid Gyula videóit javasolom, a relativitásról szólókat, nagyon érthetőek.

2021. máj. 10. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 Gofrisütő ***** válasza:

Te hogy a fenébe vagy ilyen hűlye? "...egy ikerpár egyik tagja űrutazásra indul egy távoli csillaghoz egy közel fénysebességgel haladó űrhajóban, ugyanazon az egyenes útvonalon, ugyanazzal a sebességgel haladva oda-vissza, míg a másik a Földön marad...Az űrhajós iker visszatérésekor azt tapasztalja, hogy míg számára csak rövid idő telt el, testvére megöregedett, esetleg meg is halt." Az űrhajósnak a tömege megnőt a sebessége miatt. Az ideje meg lelassult a tömege miatt. Aki a földön maradt, annak pedig változatlan az ideje. Viszont amikor visszatér az iker, akkor neki kevesebb idó telt el, mont a másiknak, aki megöregedett. Ez ugyanaz, mint az órás hasonlat (amkt még mindig nem magyaráztál meg), itt is a lassultnak fogkevesebb idő eltelni, a másiknak pedig több. Szerintem te érted félre az egész relativitáselméletet, és azt hiszed neked van igazad, de csak gondold végig ezt: ki megbízhatóbb? Egy magyar fizikus, vagy két világhírü fizikus, akik közül az egyik bebizonyította az ősrobbanást és a fekete lyukat?

És van egy olyan érzésem, hogy Dávid Gyula is azt mondja, amit én, csak te félreérted. De minden hiába, mert nem tudlak meggyőzni. Kellemes további relativitáselmélet félreértést kívánok.

2021. máj. 11. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:

Utolsó kísérlet:

2 űrhajós elindul ellenkező irányban, elmennek jó messzire nagy sebességgel, majd visszatérnek.

Mindkettő ugyanolyan sebességgel ment.

1: Mennyi idősek lesznek érkezéskor egymáshoz képest?

2: Vajon melyik fogja a másik idejét lelassultnak látni?

2021. máj. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 Gofrisütő ***** válasza:

1 nem tudbi, mert nem tudni mennyi évesek voltak az induláskor, de ugyanannyi lesz a külömbség.

2 mindkettő normálisnak látja egymás idejét.

Addig nem lesz ez rendes vita, amíg te nem mondod el, hogy lehet megoldani a paradoxont. De nem is fogod elmondani, mert nem lehet. Csak az én módszeremmel működik. Kérlek amennyiben nem mondod el, akkor egyáltalán ne válaszolj, mert látszik, hogy nem vagy vitaképes.

2021. máj. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

1. stimmel.

2... ezt gondold meg még egyszer.

Egymáshoz képest nagy sebességgel fognak mozogni.

2021. máj. 11. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!