Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ioncserélés lényege?

Mi az ioncserélés lényege?

Figyelt kérdés
légy szíves próbáljátok meg úgy elmagyarázni hogy értsem mert már néztem a neten de semmit nem értettem meg belőle :D előre is köszi
2011. aug. 17. 21:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ioncsere egy elvalasztastechnikai eljaras (kromatografia), ahol egy allo fazishoz, a mozgo fazisban levo anyagok kulonbozo erosseggel kikotodnek.


Az ioncserenal az allo fazis elektrsztaikusan toltott felszin. (vagy olyat, mint a kavics, vagy olyat, mint a feltekert WC papirt kepzelj el alo faziskent.) Szoval foguk a mozgo fazisunkat, ami legyen most egy folyadek es szepen keresztulcsurgatjuk az allofazis kavicsai, vagy papirlapjai kozott. Ugye ilyenkor a folyadek szepen korulfollya az allofazis feluletet, es vele kolcsonhatasba lep.


Mi lehet ez a kolcsonhatas? Mivel az allofazis elektrosztatikusan toltott, mondjuk legyen negativ (Ez tobbnyire valamilyen nitro vagy szulfo csoport), ekkor az oldatban levo negativ tolesu ionok kikotodnak hozza. Es elhagyjak a mozgofazis -> kiszedtuk az oldatbol.


Miert ionCSERE? Mit cserelunk? Termeszetesen ionokat. Amikor azt mondtam, hogy a felulet toltott, akkor azt is hozza kell tenni, hogy a megfelelo edisszociabilis ellenion azert ott van. Ez vagy proton, vagy hidroxid ion. Erre cserelodik le az oldatban levo valamilyen mas ion.


Ha van meg kerdesed, vagy valami nem vilagos szolj.

2011. aug. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Bakker csak elrontottam: termeszetesen, ha az allofazis negativ, akkor a pozitiv ionok kotodnek ki (kationcsere). Es forditva (anioncsere). Bocs.
2011. aug. 17. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
kösszi :D
2011. aug. 18. 08:25
 4/4 Sándor G válasza:

Vagyis elektromos árammal tudsz csinálni,anioncserèlt vízet,..

Ha tudod hogyan kell.

2022. jan. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!