Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kedves hozzáértők! Az...

Kedves hozzáértők! Az összes többi elektromágneses hullám is kvantált-e, vagy csak a fény? És miért? Mi a különbség az elektromágneses sugárzások és a fény között?

Figyelt kérdés

2021. márc. 15. 13:04
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
93%
A fénynek vannak emberi szemmel láthatatlan tartományai. Minden fény elektromágneses hullám és minden elektromágneses hullám fény, csak olyan hullámhosszokon, hogy nem látod. Így minden elektromágneses kölcsönhatásnak a közvetítője a foton. IGEN,kvantált minden elektromágneses hullám, mert elektromágneses hullám=fény.
2021. márc. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
92%
Mind kvantált. A fény is elektromágneses sugárzás, csak olyan tartományban, amelyet szemünk érzékelni képes.
2021. márc. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! De egy kis pontosítást kérnék még: ha mindegyik kvantált, akkor egy körsugárzó antenna által "gömbszerűen" kisugárzott elektromágneses hullámban hol van a foton?
2021. márc. 15. 13:15
 4/18 Mojjo ***** válasza:
90%
@3: Igen, ez egy nagyon jó kérdés. A válasz viszont az, hogy bármennyire furcsa és az emberi intuíciókkal ellentétes, a valóság nem így működik. Nincsenek semmiféle fotonok az elektromágneses hullámban. A látható fény és egyéb EM sugárzások kettős természetűek: részecske és hullámtermészetük van, a részecske természet neve a foton. Az, hogy épp részecskeként, vagy hullámként viselkednek-e, függ attól, milyen kölcsönhatásokban vesznek éppen részt. Viszont egyszerre soha nem lehet megfigyelni mindkét természetüket - egy adott megfigyelés, kísérlet, szituáció stb stb során vagy csak hullámként, vagy csak részecskeként viselkednek.
2021. márc. 15. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
70%

#3A rádióhullámban


[link]

2021. márc. 15. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
#4: Ezt klasszikus fizikához szokott észjárásunkkal azért nem tudjuk felfogni, mert megszoktuk, hogy a részecske nem hullám, és a hullám nem részecske (legfeljebb részecskékből álló test IS hullámozhat mechanikailag). A modern fizikában ami létezik, az se nem részecske, se nem hullám, csak ennek a "fizikai létezőnek" van olyan megjelenése, amit mi részecskeként fogunk fel, és (ezen túl) olyan is, ami viszont mint hullám illeszkedik hagyományos tapasztalataink sorába.
2021. márc. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Mojjo ***** válasza:
100%
@6: Hát igen, és még jó sok mindent megszokott az észjárásunk, ami nagyon nagyban, nagyon kicsiben, nagyon nagy energiákon, nagyon nagy sebességeknél stb stb nem igaz. Ez már csak ilyen :)
2021. márc. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
89%

"ha mindegyik kvantált, akkor egy körsugárzó antenna által "gömbszerűen" kisugárzott elektromágneses hullámban hol van a foton?"

úgy foghatjuk fel, hogy minden irányban mennek ki fotonok.

és mivel az adó a teljesítményétől függően véges számú fotont bocsát ki,

ahogy egyre távolabbról figyeled az antennát, úgy lesz egyre kisebb a detektorod felületére érkező fotonfluxus (fotonáram-sűrűség)

amikor pedig már nagyon-nagyon távol jársz, akkor a detektorodra egyre hosszabb időközökig egyáltalán nem fog foton érkezni az antennáról

2021. márc. 15. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

6. voltam. Hogy Kérdezőnek is válaszoljak: fény alatt - embernél a kb. 380..780 nm vákuumbeli hullámhosszúságú - elektromágneses sugárzás által kiváltott neuropszichológiai érzetet értjük.

Magára a külső fizikai ingerre - egészen egzaktul - nem mondjuk, hogy fény, az elektromágneses sugárzás. Persze a gyakorlatban ezerszer mondjuk, sőt még az infravörös és az ultraibolya sugárzásra is gyakran. (Azért a rádiófrekvenciás vagy a röntgensugárzásra már nem szoktuk. Pedig az is elektromágneses sugárzás, csak a frekvenciája / (vákuumbeli) hullámhossza / kvantumonkénti energiája más.)

2021. márc. 15. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
Egy kiegészítés #9-hez: annak, hogy a röntgensugárzást vagy a rádiófrekvenciás sugárzást nem szoktuk fénynek nevezni, az az oka, hogy NAGYON más a hullámhosszuk, mint a látható fénynek. Ugyanazok az alapvető egyenletek írják le a viselkedésüket, de egészen más módon kell kibocsátani és érzékelni őket, nagyon eltérő méretű objektumok jelentenek nekik akadályt, stb. szóval gyakorlati szempontból sokszor egészen másképp kell őket kezelni. Míg a közeli UV és a közeli infravörös sok helyzetben egészen hasonlóan viselkedik, mint a látható fény, kezelhetőek ugyanazokkal az optikai eszközökkel, csak épp nem látjuk a szemünkkel.
2021. márc. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!