Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az elektromágne...

Mi a különbség az elektromágneses és a részecskesugárzás között?

Figyelt kérdés

Előadáshoz kellene^^

Nem tudom, hogy az mennyire jó, ha úgy mondom, hogy az elektromágnesesnél csak a foton bomlik, a részecskesugárzásnál pedig az atom alkotórészei bomlanak.

Ha ez így van, akkor az Alfa és béta bomlás az részecskesugárzás,

A gamma pedig elektromágneses, de ez így helyes?


2018. ápr. 15. 22:23
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

1. Elektromágneses sugárzás nem létezik. Ilyen fogalom nincs. Elektromágneses tér létezik, amely aztán kölcsönhatásba léphet részecskékkel.

2. A részecskesugárzás megértéshez nem áárt tudni, miféle részecskék vannak, hogyan keletkeznek és mik a főbb tulajdonságaik.

3. A foton, más néven fény, nem bomlik. Hanem halad fénysebességgel, nekiütközik anyagnak, és az ütközés jellegéből következően vagy a hullámtermészetét tapasztalhatod meg (lásd tükrök, a fény elhajlása, stb.), vagy az anyagi természetét, azaz azt az energiát, amit képvisel. És ez az energia esetleg szétrobbanthat egy atomot, kilökhet belőle egy elektront, vagy más dolgokat művel.

3. Az alfasugárzás a proton sugárzása, a bétasugárzás pedig az elektron mozgása. A gammasugárzás pedig ezeknél jóval kisebb részecskék és nagyon nagy energiájúak. A gammának semmi köze az elektromágességhez.

4. jó lenne a tankönyvet alaposan átismételni, mert az elmondottak arra utalnak, hogy a fogalmakról tökéletes káosz uralkodik a fejedben.

2018. ápr. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Shai-Hulud ***** válasza:

"1. Elektromágneses sugárzás nem létezik. Ilyen fogalom nincs. Elektromágneses tér létezik, amely aztán kölcsönhatásba léphet részecskékkel."

[link]


A válasz többi részével nagyrészt egyetértek.

2018. ápr. 16. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nincs köze az osztályomnak a fizikához, és nekem se, úgyhogy nem tragédia szerintem, hogy nem értem :D

Csak konyhanyelven kéne tartani egy előadást az ötösért, ennyi :D

2018. ápr. 16. 09:42
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm egyes egyébként, tényleg furán írtam le, de nagyon nem tudtam elmagyarázni, így, hogy leírtad már értem ^^
2018. ápr. 16. 09:43
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha a fényt elektromágneses sugárzásnak nevezzük, akkor valóban létezik.


Kérdező!

Ha sem az osztálynak, sem neked nincs közöd a fizikához, akkor vajon a tanár milyen szakon és milyen apropóból kért az egyik legkeményebb fizikai jelenség elemzésére? Nehéz elhinni, hogy a tanárnak fogalma sincs, mit is akar.


De az ettől függetlenül jó, ha meg akarod érteni.

2018. ápr. 16. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Hát az előadás lényege egyébként a biológiához kötődött, ez a rész csak a bevezetéshez kellett volna. A tanár tudja, hogy ez fölösleges nekünk, csak minden tantárgyból le kell adni az anyagot, ami elő van írva, ez van :D Most megkérdezhetném, hogy földrajzból miért kellett abból témazárót írni, hogy Dél-Amerikában Chile-ben, meg Paraguay-ban milyen ipar van, de annak is nagyon sok értelme volt :D Persze a terminális oxidációt, meg a glikolízist félig vettük át, ami kellene, de mindegy, nem itt fogok panaszkodni az oktatásra :D Úgyis minden ott van a könyvtárban :D
2018. ápr. 16. 22:42
 7/7 anonim ***** válasza:

Hát az eléggé más helyzet. Biológiai bevezetésként azt mondanám, az elektromágneses tér gyenge kölcsönhatással van a biológiai szövetekre, azaz csak nagyon erős térerő esetén lesz gyenge hatása az élő szervezetre, ott is főleg az érzékenyekre. Ezzel szemben a részecskesugárzásnak komoly hatása lesz. A részecskék nagyon erős energiát képviselnek, ezért roncsolnak, ami alapvetően befolyásolhatja a sejtműködést (lásd gamma, vagy radioaktív sugárzás erős dózisa és az ebből következő halál). Még annyit, az alfa sugárzás jól elnyelődik a levegőben, tehát pár méter után nincs hatása az élő szervezetre (mert eltűnt), a béta sugárzás (elektron) hasonlóan elnyelődik, kissé hosszabb az útja, viszont kevesebb az energiája, ezért kisebb problémát okoz. Viszont egy komolyabb gamma sugárzást csak vastag ólomréteg fog fel, ha elég erős, a földön is átmegy. Ez nagyon veszélyes az élő szervezetre.


Egyébként a földrajzhoz az ipar azért tartozik hozzá, mert szerkezete, állapota, mérete, fejlettsége alapvetően befolyásolja egy ország társadalmát, export-import helyzetét és még sok mindent, azaz minden olyasmit, amit földraj néven illetünk. Például a vizek, erdők, termőterületek állapotát és viszonyát is. Amúgy az oktatás helyzetét, szerkezetét, a tananyag minőségét illetően egyetértünk, ez nem panaszkodás, hanem ténymegállapítás.

2018. ápr. 17. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!