Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki érthetően el tudná...

Valaki érthetően el tudná magyarázni fizikából az erőt?

Figyelt kérdés
Szeretem a fizikát, csak a tankönyv érthetetlenül fogalmaz

2021. márc. 6. 10:09
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Te meg érthetetlenül kérdezel. Mire vagy kíváncsi konkrétan?
2021. márc. 6. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%

"A fizikában az erő olyan hatás, ami egy tömeggel rendelkező testet gyorsulásra vagy állapotváltoztatásra késztet"

Mi nem tiszta pontosan ezen? Kicsit pontosabban is fogalmazhatnál.

2021. márc. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
16%
Az erő két dologtól függ: a test tömegétől és a gyorsulásától, ezekkel egyenesen arányos.
2021. márc. 6. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Nem hinném, hogy érthetetlen, hiszen mindenki abból tanul, és a Nobel díjasok is így kezdték. Azonban van egy tanulási technika (ez is egyfajta szabály), amit érdemes betartani a hatékonysághoz.


A kérdés megfogalmazása azt tükrözi, vannak itt egyéb problémák is, csak még nem ismerted fel. És ez megnehezíti a választ.

A világban minden mozog, változik, és ezt a mozgást erők irányítják. Többféle erő van, amelyek az anyag tulajdonságai. Vannak egyszerűbb és bonyolultabb változások, vannak egyszerűbben ható és bonyolultabban ható erők, amelyek ezeket a változásokat létrehozzák.

Kezdjük ott, hogy minden dolog (nevezzük most testnek) adott pillanatban van valamilyen állapotban. Egyik éppen esik, másik látszólag áll, esetleg éppen nyomódik össze. Ezekre a testekre sok erő hat abban a pillanatban. Egyeseket nyilvánvalóan érzékelünk, másokat meg nem, ezért akár azt is hihetjük, nincsenek is. Pedig vannak. Minden erőnek két fontos jellemzője van, a nagysága és iránya. Ha a sok erő összege (eredője) nulla, akkor azt mondjuk, a testre nem hat erő (ami így hamis, mert hat, csak az összes együtt nulla), ezért megtartja állapotát. Ha eddig állt hozzánk képest, ezután is ezt teszi. Ha eddig mozgott, ugyanúgy fog mozogni.

Ha viszont ez az eredő nem nulla, akkor ez a hatás a testet eddigi állapotának megváltoztatására kényszeríti. Mozogni fog, gyorsul vagy lassul, sőt az eddig mozgó meg is állhat. A változás iránya mindig az erő iránya, a nagysága viszont függ az erő nagyságától és test tömegétől.


Ez az erő lényege. Ha több kell ennél, az már speciális dolog, ahhoz konkrétan egyetlen valamire kell rákérdezni.

2021. márc. 6. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
66%

#2 számodra minden tiszta, mert érted. Nyilván a gondolkodásmibenlétéről kevesebb az ismerted, ezért nem érted, mi nem tiszta. Nos azt hiszi érti, de valójában nem tiszta a "tömeg", "állapotváltozás", sőt "állapot" vagy akár a "hatás", mint fogalom. És ez így együtt úgy fogalmazható, "semmit se ért". Ez azonban nem baj. A baj az lenne, ha nem is érdekelné. Valamit elmagyarázni viszonylag könnyű. Valakinek az érdeklődését felkelteni pokolian nehéz. Annyira, hogy egyes esetekben egyetemi tanulmányok és utána hatalmas gyakorlat is kevés hozzá.

Az a probléma itt, aki semmit se ért, kérdezni se tud. Ha tudna, az azt jelentené, érti. Én elsőnek azt az önbizalmat szeretném megadni a kérdezőnek, hogy érdemes kérdezni. Még hülyén is. Mert előbb utóbb akad valaki, aki megadja a kezdő löketet. Ez is erő, mégpedig óriási, csak nem anyagi természetű.

2021. márc. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nagyra értékelem #4 válaszát, beleértve a nyitómondatot is.

A valóság annyival még bonyolultabb, hogy mindez inerciarendszerben érvényes. Márpedig az összes elképzelhető vonatkoztatási rendszer közül csak bizonyos speciális esetek inerciarendszerek. Ez így nagyon bonyolultan hangzik, és e helyen nem is vállalkoznék ennél többre, de tény, hogy mégsem olyan bonyolult inerciarendszert találni, mert számos gyakorlati vonatkoztatási rendszer elég jól közelíti, ezekből is származnak tapasztalati megfigyeléseink, a többi már csak továbbfinomítás, absztrakció, ami a fizikatudomány lényege. (Megsúgom, igazi, elvileg helytálló inerciarendszert a gyakorlatban viszont képtelenség is kijelölni, ugyanis mindig vmely létező tárgyi objektumhoz akarnánk kötni, az univerzumban viszont minden kavarog minden körül.)

2021. márc. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Megérted. Csak annyit kell tenned, hogy kinyítod a könyvet az első oldalon és nem magolsz, hanem tanulsz és amikor az erő témaköréhez érsz, érteni fogod amit olvasol.

És, ha egyetemre mész, rájössz az, amit az erôről tanultál hülyeség hülyeség hülyeség.

2021. márc. 6. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 dq ***** válasza:

Én még nem láttam rá működő definíciót. Úgy fogalmaznék, hogy nem kell definiálni, de fel kell ismerni, ha látod. Odaadják neked a feladatot, te meg azt mondod hogy itt és itt erő ébred, de azt egy jó darabig nem fogja megkérdezni senki, hogy honnan tudod. (És nem is fogják neked elmondani, hogy honnan kéne tudnod. Tudd, és kész)


Az erő olyan "hatás", amely, ha szabadon hat, akkor gyorsulást okoz. Ez alól van néhány kivétel, meg, ennek is egy teljesen speciális absztakciója az erő.

Nézzünk példákat:

- leesik az alma, hát a gravitációs erő

- az asztal megtartja az almát, hát ez a tartóerő (ez annyiban speciális, hogy a tartóerő ha szabadon hat, akkor sem mozgatja el az almát, de neked tudnod kell, hogy az adott pillanatban az alma és az asztal között fellép egy erőhatás)

- rugós vagy gumis expander erőt fejt ki, ha széthúzod

- biciklizel, akkor az álló levegő erővel próbál lelassítani, hát még ha direkt szembeszél fúj

- elektrosztatikus vonzás meg taszítás, amikor a pulcsid feltölti a hajad és szétáll

(( - vonat amikor fékez, akkor előre csúszik a csomag, tehetetlenségi erő ébred a vonat rendszerében ))


És még van egy csomó, valószínűleg a legbanálisabbakat nem is említettem.

Ezek mechanikailag mind ugyanolyan állatok, egységesen kezelhetők. A legdurvább az, hogy össze lehet őket adni, például a gravitációs erőt a rugóerővel (így lehet rugós erőmérővel meghatározni a ráaggatott súlyok tömegét), vagy a közegellenállással, ha éppen ejtőernyőzöl.


Merev testek mechanikájában az erőnek van még támadáspontja is, de ez nyilvánvaló.


Szóval fel kell tudni ismerni, meg kell tudni különböztetni a hasonló fogalmaktól, jól kell absztrahálni. Mit lehet vele kezdeni?


Szerintem a legcoolabb dolog az, hogy az erők úgy viselkednek mint a 3 dimenziós vektorok, össze lehet őket tetszőlegesen adni, meg koordinátákra bontani.

Például a Nap-Föld rendszerben ha a Nap áll, akkor a Földnek van valamekkora sebessége, és ha tekintjük ezt a síkot, akkor azt találjuk, hogy a Földre nem hat erre a síkra merőleges erő (a Földre ható erő a Nap felé mutat, és ez az erő benne van a síkban) így a Föld örökké ebben a síkban fog mozogni.

Ugyanígy egy ingát ha elengedsz, az is egy síkban fog lengedezni. (Ha meglököd, akkor már nem feltétlen.)


Az erő egy másik cool tulajdonsága merev testek mechanikája témakörből az erőkaros cucc.

Egyszerű gépeket használhatsz építkezésen, rámpát, csigákat meg emelőket. (Az

erőkarokat már a görögök is ismerték, de ők azt hitték, hogy az erő nem gyorsulást okoz, hanem sebességet.)

2021. márc. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!