Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » El tudnád magyarázni nekem...

El tudnád magyarázni nekem érthetően, a lehető legegyszerűbben, de azért részletesen az EKG működését, létrejöttének alapjait?

Figyelt kérdés
2017. szept. 25. 23:23
 1/8 EagleHUN ***** válasza:
74%

Feszültség mérők mérik több ponton a mellkasunk bőrén keresztül a feszültséget, ami a szívműködésből származik.

A mért feszültségeket grafikonon ábrázolják.

A változásokból és a ritmusból sok mindent meg lehet látni, sok betegségre lehet következtetni.


[link]

2017. szept. 25. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%
Lefexel. Botot mellkasodra teszed. A szíved az dobog így a bot remeg. Aztán kitalálták ebből, hogy de jó lenne ha le lenne rajzolva az üteme mert feltűnt, hogy ha futott vagy aludt más. Gondolták ha zavar van az erőben, akkor azt is jelzi. Addig szereltek bütyköltek mint mekkmester, hogy kicsit modernebb cucc került a bot helyére.
2017. szept. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Einthoven
2017. szept. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
Ez alapján már meg lehet saccolni az EEG működését is. Annyi , hogy a gondolkodástól nem remeg a bot a fejeden. Ezt már az EKG alapján kellett tovább molyolni.
2017. szept. 26. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 gromo ***** válasza:

Kezdjük egy kicsit az alapoktól.

A szív izomsejtekből épül fel ( jórészt) melyek kissé különböznek a vázizom sejtjeitől ( ezért szívizomsejt a megnevezésük - nagy megdöbbenésre !)Működésük közben minden egyes sejtben ionáramok indulnak meg a membrán két oldaláról kifelé - befelé. Az ionáramok változása elektromos potenciált kelt, ami igen kicsi, de mivel elég sok szívizomsejt vesz benne részt, mérhető elektromos potenciált hoz létre, ez millivolt nagyságrendű, megfelelően érzékeny berendezéssel mérhető.

A szív működése során az egyes sejtek meghatározott sorrendben húzódnak össze ( azaz keltenek elektromos potenciált). Ezt a folyamatot a szív saját ingerképző rendszere indítja meg és vezérli.

Először is a fő ingerképző helyről a sinuscsomóból kiindul egy spontán keletkező ingerület, mely hullámszerűen ráterjed a pitvarok izomsejtjeire, azokat ingerületbe hozza. Mivel ennek az ingerületnek nagysága van, valamint iránya is, ezért mint egy vektort képezzük le, és ingerületi vektornak nevezzük. A keletkezett vektor ( ingerületi frontnak is nevezhetjük, hiszen több vektor alkotja....) Az ingerületi front ráterjed a pitvarokra, s mivel a pitvarok fala vékony, kevés izomsejt van relatíve benne, egy kis elektromos potenciált hoz létre, mely az EKG-n egy pici pozitív elektromos kilengést kelt, ez a P hullám, ami a pitvarok aktivitását tükrözi. Az ingerületi front a pitvarokról megpróbál a kamrák sejtjeire ráterjedni, de beleütközik a pitvarok és kamrák közti kötőszövetes "lemez"-be, ami viszont elektromosan szigetel. Egy helyen lehet átjutni rajta, az AV csomón, ami ezen keresztül megy, és elektromosan vezet. Mivel az itt lévő sejtek egy kicsit lassabban vezetik az ingerületet, a front kicsit belassul, az EKG-n egy izoelektromos vonal keletkezik (PQ szakasz). Ezt követően az AV csomóból egy speciális pálya ( His köteg ill Tawara szárak) a két kamrára igen gyorsan rávezeti az ingerületi frontot, s a két kamra egyszerre ingerületbe kerül. Mivel a kamrák izomtömege nagy, ezért nagy elektromos potenciálváltozás jön létre, ez az EKG-n mint QRS komlexus mutatkozik, ez a legnagyobb hullám. Az ingerület végigfut a kamrák izomzatán, majd "alulról" beleütközik a szigetelőlemezbe ( anulus fibrosus - nem írtam az előbb, ezt így hívják) és egyszerűen mivel előre nem tud menni, hátrafelé pedig nem mehet, kialszik. Ekkor az EKG-n megint egy vízszintes vonalat látunk, hiszen nincs potenciálváltozás. ( ez a ST szakasz) Ezt követően a szívizomsejtekben olyan ionáramok jönnek létre, melyek visszaállítják a szívizomsejtek eredeti nyugalmi ionegyensúlyát ( ez a repolarizáció) ez az EKG-n megint egy hullámot hoz létre, ez a T hullám. Majd kezdődhet minden elölről.

Nagyon dióhéjban.

2017. szept. 28. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 gromo ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=RYZ4daFwMa8

Ez a videó egy kicsit szemléletesebben mutatja meg amit fentebb leírtam.

2017. szept. 28. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 gromo ***** válasza:
2-es ! Az a mechanizmus, amit te szemléltettél, nagyon jól, az a mechanocardiográfia ( apexcardiográfia). A 60-70-es években volt használatban, ma már kiment a divatból, egyszerűen azért mert nem adott elegendő és specifikus információt. Viszont remek kandidatúrák és nagydoktorik születtek belőle.... ( :) )
2017. szept. 28. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Köszi
2017. szept. 30. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!