Mivel magyarázható az, hogy a fák lombfakadás előtt is képesek nagy mennyiségű vizet felvenni a talajból?
Úgy, hogy képesek vizet raktározni a gyökerükben vagy azok környékén.
A fa úgy lett kitalálva, hogy a saját gyökeréhez tudja vezetni a vizet.
Ha esőben erőben vagy láthatod ahogy csorog le végig a törzsön a viz ami aztán raktározódik. Tavasszal a fa elkezdi pumpálni a gyökeréből a vizet a koronába. Egyébként is tavasszal álltalában van elég nedvesség a földben van honnan felvenni.
#2
A hajszálcsövesség is szerepet játszik a növények vízszállításában, de viszonylag kicsi a hatása. Itt valószínűleg a gyökrényomás (illetve az azt kialakító ozmózis) lesz a kérdést leginkább magyarázó válasz.
Valóban , a helyes válasz a gyökérnyomás. Amikor a már lombos fa a leveleken keresztül vizet párologtat el , ez mintegy láncreakcióként fogható fel a növény sejtjeit illetően. A vízszállító csőrendszerben a vízmolekulák összetartó ereje igen erős. Olyan , mintha egy fonalat húznánk meg a levelek szintjén , ami miatt a gyökerekig húzódó vízfonal egésze megmozdul felfelé. Ezt a mozgást segíti a gyökérnyomás egy bizonyos mértékig.
Télen viszont levelek híján nem érvényesül a párologtatás miatti szívóhatás. Nem marad más , mint a gyökérnyomás , ami elegendő vizet biztosít a fának ahhoz , hogy tavasszal levelei fejlődhessenek.
Khm, lehet, hogy tévedek, de szerintem arra akar utalni a kérdező, hogy hogyan kezd el a fa tavasszal, a téli csökkentett víztartalmú állapotból újra működő módba fordulni nulla hajtással.
Szóval istenigazából se szenzor odakint napfényre, se friss energiatermelés stb.
Egyszercsak elkezdi újratölteni magát aztán jön a rügyezés.
7# nincs mit. Azt még hozzá tenném, hogy nem minden fa erzekel egyformán pl az akácra nem jellemző. Ősszel simán csak lefagy a zöld levél. Tavasszal pedig csak későn májusban virágzik a levelek pedig az után jönnek amikor mar nincs jelentős tavaszi fagy.
Az akác kevésbé intelligens, szívósabb es könnyen felveszi a harcot az őshonos fajokkal.
"pl az akácra nem jellemző"
Behurcolt növényként nem meglepő.
Eredeti élőhelyén is így van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!