Megtörténhet az, hogy több száz millió év múlva az ember továbbfejlődik egy olyan fajjá, ami teljesen eltér tőlünk, és rólunk csak mint primitív, átmeneti fajról fognak beszélni?
A kérdést a Tiktaalik ihlette, ami kb. 375 millió évvel ezelőtt élt. Mi csak úgy beszélhetünk róla, mint primitív élőlényről, aki átmenetet képvisel a halak és a kétéltűek között (és egyúttal a mi ősünk is). De, abban az időben az evolúció csúcsa volt.
Lehet, hogy több száz millió év múlva a Homo Sapiens is csak egy átmeneti, primitív faj lesz az akkori intelligens élőlényeknek? Főleg ha feltárják, hogy miként élt.
Így van. Ilyen távlatokban bőven előfordulhat, hogy a jelenleg élő ember és az akkori ember már nem lesz „kompatibilis” egymással.
Persze hacsak nem hal ki addig az egész emberiség, mert ez is egy lehetséges forgatókönyv.
Az ember összesen 2 millió évig fejlődött a majmokhoz képest.
Újabb pár millió év múlva bármi lehet.
Főleg, ha már hatékony génsebészet is lesz.
Az evolúció folyamatosan zajlik, még a mai napig is. Bár nem emberi léptékben, de a fajunk változik. A első előemberek, olyan 8 millió éve jelentek, meg, az első emberként számon tartott faj 2 millió éve. És mennyit változtunk azóta? Ez csak nagyjából két millió év, több száz millió alatt, még ha csak a természetes evolúció is működik, mennyit változunk?
Hogy kihalunk-e? Elég nagy az esélye. Az előember, ősember a mi ősünk, vagyis a leszármazottaik vagyunk. Fennmaradtak, mert mi itt vagyunk, de mégis kihalt a fajuk. Az evolúció annyit változtatott rajtunk, hogy már nem egy fajba tartozunk.
Ilyen 30-50 ezer év alatt még nem változnánk szinte semmit. De 200-300 ezer év már egészen biztosan meglátszódna rajtunk. Még akkor is, ha kőkorszaki szinten élnénk. Az ember persze nem így él, és nem is mutat hajlandóságot visszavenni a tudomány és technológia fejlesztéséből. Ez pedig tovább bonyolítja az evolúció "természetes" menetét:
Az orvostudomány már napjainkban is beleszól radikálisan az evolúció amúgy is megtörténő (de elképesztően lassan látványossá váló) folyamatába. Hiszen embereket mentünk meg a meddőségtől és haláltól is, ami ugye alapveő része az evolúciónak. A jövőben persze a technológiánk még inkább fogja csökkenteni a halandóságunkat. Sőt a gépek, amiket építünk majd. (pl.: nanotechnológia révén) akár helyettesíthetik is elromlott (vagy egészséges) szerveinket.
Az evolúció folyamata tehát az ember esetében sokkal bonyolultabb, mint egy vadon élő állat esetében. Akár extrém irányokat is vehet, de egészen biztosan lesz hatása annak, hogy többen, tovább tudunk szaporodni. Ha máshogy nem is, de gyorsabban fogunk változni, mint őseink.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!