Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges az, hogy az emberi...

Ay carramba! kérdése:

Lehetséges az, hogy az emberi agykéreg tovább gyűrődjön, hogy még nagyobb legyen a felülete?

Figyelt kérdés
Ugye az evolúció során az emberfélék agytérfogata mellett agyfelületük is megnőtt, így több szürkeállománnyal tudott rendelkezni az agy. Nekünk, Sapienseknek már eléggé gyűrött az agyunk, de továbbfejlődve évtízezredek múlva ennél is redőzettebbé válhat, mint a kisagy, ami gyűröttebb megjelenésű?

2021. jan. 3. 18:16
1 2 3
 21/28 Pombe ***** válasza:

#2: "Ma tényleg nem csak a legértelmesebbek élnek túl és örökítenek."


Ilyen evolúciós fejlődés sosem volt (ill. volt. de rettentően ritkán, amikor elképesztően nehézzé vált a túlélés - nem ez volt soha a főmotor). Mindig is a sokkal több kevésbé értelmes is tovább tudta örökíteni a génjeit.


Kár, hogy nem gondolod át, hogy a magashegyi élethez milyen gyorsan átalakultak az ember szervezetének egyes szegmensei, pedig nyilvánvalóan szó sem volt a folyamat közben arról, hogy csak a legeslegjobban alkalmasak örökítettek.


Emberi szemmel nem követhetően a generációkban egyszerűen csak kissé dúsult az előző átlaghoz képest a kissé több, az átlagnál kissé értelmesebbek mennyisége. És a jelen átlag az előző átlagnál volt csak egy ici-picit jobb.


Az evolúció motorját nem a kiugróan értelmes agyak hajtják, hanem az előző generáció átlagnál egy ici-picit jobbak kissé nagyobb táborának növekedése.


Még a klasszikus túléléses szelekciós nyomás-kialakulásos példákban sem arról van szó, hogy a legeslegjobbak...


Az oroszlánnak nem a leggyorsabb zebrát kell elkapnia, még csak nem is a közepesen gyorsat, hanem a leglassabbat. Az oroszlánok átlagfutási sebessége kicsit nőtt (evolúciós fegyverkezési verseny), vagyis a zebrapopuláció bajba került, mert kiderült, hogy a közepesnél is lassabban futók sebessége már nem elég, így a lassabban futók halmazán belül nőtt a leglassabban futók halmaza, tehát növekedni kellett az átlagfutás sebességnek, és a közepesen futók emiatt jobban szaporodhattak, mivel fogyogattak a lassabban futók, de emiatt lassan a közepesen futók közül kezdett kialakulni a lassabban futók új halmaza is, amik viszont az előző generációkhoz képest ici-picit gyorsabbak voltak. Mindez azt eredményezte, hogy a populáción belül minden halmaz (lassúak, közepesek, kiemelkedően gyorsak) egy kicsit feljebb siftelődött.


2015-ben még ez volt a helyzet intelligencia-ügyben (vagy így látták egyesek):

[link]

2021. jan. 12. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 Wadmalac ***** válasza:

"és aminek lehetséges megtorpanását csak az utóbbi néhány évben tapasztalhattuk. Hogy ez mennyire lesz hosszan tartó tendencia? Én spec az eddigiek alapján ezt csak egy apró evolúciós megtorpanásnak vélem"

Nem tudom. Én nem.

Éppen azért, mert a civilizációnk exponenciális fejlődése evolúciós szempontból nézve még túl rövid ideje nyújt számunkra iylen jó túlélési esélyeket, éppenséggel az értelmi fogyatékosságnál bármivel magasabb értelmi szinten.


Ha a civilizációs fejlődésünk nem törik meg, akkor ez a most még csak pár évtizedes trend éppen hogy hosszú időre jelentőséget kap.


Én úgy érzem, hogy az a nívóvonal, ahol már a civilizáció jótékony védelme már elveszi az értelmi fejlődés evolúciós nyomását, valahol az 1800-as évektől máig, esetlegesen még egy évszázadig húzódhat a világ legfejlettebb országaitól a legelmaradottabbak felé.

Persze ez csak egy hasra ütős sacc.

2021. jan. 12. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 Pombe ***** válasza:

"Én úgy érzem, hogy az a nívóvonal, ahol már a civilizáció jótékony védelme"


Bocsika, de ez nagyon agyaglábon álló érvelés. Ne mondd már, hogy ennek a tendenciának pont 2015 után kellett volna kicsúcsosodnia, és te láttad, hogy a dolog működik a 2015-ös évekig, és addig nem védett eléggé a civilizáció... :)


A civilizáció állandóan egyre és egyre jobban védett a 4 millió év alatt, és minél jobban védett, annál gyorsabban fejlődött az agy. Ne haragudj, de tessék már végre ránézni az agyfejlődésre és a civilizáció fejlődés görbéire!


Az lehet, hogy a civilizáció egy fokán túl megfordulhat a trend (kb. olyan módon, hogy a jóból is megárthat a sok), de a történelmi tények éppen hogy azt mutatják, hogy baromira belesegített az agyfejlődésbe és a szaporodási sebességbe a civilizálódás növekedésének mértéke.


Bár - mint mondtam - nem lehetetlen, hogy van egy átbillenési pont, de ha a technikai és társadalmi fejlődést továbbra is kívánatosnak tartjuk, akkor fogunk tenni az ellen, hogy az IQ csökkenjen, ill. az elmaradottabb régiók IQ-ja növekedni fog, ahogy meglátják az esélyt a felzárkózásra (pl. senki sem mérte nagy valszeggel komolyabban az elmaradottabb régiók IQ-ját, és lehet, hogy az rohamosan nő, vagyis az emberiség nagyobb átlaga, és ez alkalmasint a jelenlegi miénken is túllendülhet - majd ők fáradnak ki egy idő után, akkor meg az akkori elmaradottabbak fognak belendülni - fajon belüli erős versengés).


A lényeg az, hogy egy 100000 éves távlaton belül az egész emberiség agykapacitás növekedése valszeg ugyanúgy visszatarthatatlanul növekvő görbét fog leírni, mint eddig is. Nyilván régen is itt-ott ilyen olyan kisebb régiókban történtek visszaesések egy felfutási szakasz után (ugyanez a történelemben is, hogy Római birodalom, majd a barbárok futnak fel, majd az arabok képviselik a civ. csúcsát, majd az európai kultúra átveszi a stafétát...stbstb), amit később lehagytak a feltörekvő más emberi populációk. Minden ilyen egyes lemaradó régió károghatott volna arról, hogy az egész emberiség éppen visszafejlődik, holott.. :D

2021. jan. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 Wadmalac ***** válasza:

Amennyiben a statisztikai emelkedést simán az okozza, hogy fogynak az értelmi fejlődést hátráltatóa nrossz körülményű életterületek, akkor a statisztika evolúciósan nézve "csal", mert simán azt mutatja, hogy kevesebben "ergyák" az éhezéstől, nem pedig a veleszületett, genetikai képességet adott intelligenciaszintre.


Szóval szerintem sem a te oldaladon, sem az enyémen nem állnak elég stabil alapok a tényszerű érveléshez.


A kérdésre a választ biztonsággal mondjuk a következő száz, ezer vagy több év adja meg.


Ha a romlás nem lesz gyorsabb, mint ahogy mondjuk a dodó galamb elfelejtett repülni, akkor több millió év.

2021. jan. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 Pombe ***** válasza:

Nézd! 4 millió éve - sőt - valójában 25-30 millió éve egyre és egyre gyorsabban nőtt az emberi vérvonalban az agykapacitás mértéke. Szerintem annak kellene jóval több indokot felhoznia, aki azt állítja, hogy egy globális lebutulás történt. Az eddigiek alapján a valószínűségek messze nem ezt az elképzelést támasztják alá, és az meg konkrétan elképzelhetetlennek tűnik, hogy egy meredeken felfelé ívelő görbe, hirtelen minden átmenet nélkül, nem hogy csökkenő növekedést mutatna, hanem kapásból egy éles töréssel lefelé kezdene görbülni. Azért ez súlyos állítás (bár, úgy lehetséges, ha elfogadjuk a @Kérdező azon álláspontját, hogy már 100000 éve nem nőt a szellemi teljesítménykapacitás - ám ez sem tűnik valószínűnek, és semmivel se támasztható alá), ami nagyon alaposan indokolt érvelést igényelne. Ennek hiányában én ezerszer valószínűbbnek tartom a max. csak csökkenő növekedési tézist, ha egyáltalán ilyen létezik globális léptékben.


Wadmalac: "A kérdésre a választ biztonsággal mondjuk a következő száz, ezer vagy több év adja meg."


Na, akkor tényleg valamelyikünknek fizetnie kell a másik sörét... :D

2021. jan. 12. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 Wadmalac ***** válasza:
Lesz idő sörre félretenni.
2021. jan. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Ahogy elnézem, az erkölcsi visszafejlődés következménye a szellemi és fizikai, mentális visszafejlődés. Egyre inkább a "sima agyúság" a trendi.

Elég szétnézni némely témák és kérdésfelvetések között is.

2021. jan. 29. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 Pombe ***** válasza:

@27


Lehet, de a világ más fertályain - harmadik világ, ahol a lakosság életszínvonala alacsony, vagy növekvő tendenciát mutat, vagy csak nemrég vált nem alacsony életszínvonalúvá... stb - viszont aligha kétséges, hogy egyre inkább nem a "sima agyúság a trendi".


1000 év múlva az emberiség szellemi fejlődési görbéit megrajzoló statisztikust nem az fogja érdekelni, hogy az USA és Európa "őslakossága" hogyan vesztette el ebben a versenyben az első helyét, és hogyan süllyedt egyre mélyebbre, vagy azért mert tényleg süllyedt, vagy azért, mert lemaradt. Az tény, hogy a fejlett régiókban egyre kevesebben választják a természettudományi oktatást, míg pl. Hongkong is remek példát mutat arra, hogy az elmaradottságból gyorsan lehet kilábalni, éppen hogy az oktatás nagyon magas szintre való emelésével.


Nálunk (EU-ban, USA-ban) azonban egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek inkább a gyors meggazdagodás és érvényesülés lehetőségét ígérő oktatási vonalakra (ügyvéd, mindenféle gazdasági elemző, HR-es... persze ezek is kellenek, de...), nem beszélve a szellemek, a paranormális dolgok, az UFO, távgyógyítás és a kreacionista zöldségek, és miegyebek kutatására...stbstb. A gazdasági pozícióink kezdenek mindenhol megrendülni, mert ugye az olcsó munkaerő máshol van, ám azok se hülyék, és elkezdenek tanulni, végül... stbstb.

2021. jan. 30. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!