Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges az, hogy az emberi...

Ay carramba! kérdése:

Lehetséges az, hogy az emberi agykéreg tovább gyűrődjön, hogy még nagyobb legyen a felülete?

Figyelt kérdés
Ugye az evolúció során az emberfélék agytérfogata mellett agyfelületük is megnőtt, így több szürkeállománnyal tudott rendelkezni az agy. Nekünk, Sapienseknek már eléggé gyűrött az agyunk, de továbbfejlődve évtízezredek múlva ennél is redőzettebbé válhat, mint a kisagy, ami gyűröttebb megjelenésű?

2021. jan. 3. 18:16
1 2 3
 11/28 Pombe ***** válasza:
A világon a népesség nő. Rohamosan.
2021. jan. 11. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 Wadmalac ***** válasza:

Pontosan.

És pont nem ott nő, ahol a korlátozhatóság potenciálisan megvan.

2021. jan. 11. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 Pombe ***** válasza:
??? :)
2021. jan. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 Pombe ***** válasza:

Nem pontosan értem, hogy mire gondolsz, de megmondanád, hogy miért gondolod megtorpanni véglegesen az emberi agy evolúcióját, csak azért, mert egy pirinyó időre egy ici-picit egy ici-pici régióban az emberiség szaporodása kissé kevésbé bombasztikus?


Mondjuk az elefántok evolúciós változása is úgy zajlott sok millió éven át, hogy megállás nélkül töretlenül csak szaporodtak, csak egyre jobban szaporodtak, és sehol ahol elefántok voltak, még csak egy pillanatra se tapasztalhattunk sehol se egy kicsi szaporulat-visszaesést se?


Abban a pillanatban, ahol beáll egy kis szaporulatcsökkenés egy amúgy is baromira elszaporodott életformában, az evolúció azonnal meghasal?


Szerintem az emberi agy fejlődése még akkor is rohamosan nőtt, amikor még csak megközelítőleg se volt akkora népsűrűség, mint ma bárhol, ahol az emberiség egy kissé jobban letelepedett.

2021. jan. 11. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 Wadmalac ***** válasza:
59%

"megmondanád, hogy miért gondolod megtorpanni véglegesen az emberi agy evolúcióját, csak azért, mert egy pirinyó időre egy ici-picit egy ici-pici régióban az emberiség szaporodása kissé kevésbé bombasztikus?"


Nem véglegesen, de adott szituációban, ami nem tudjuk, meddig fog fennállni, ez a helyzet.


És nem látok semmiféle evolúciós nyomást agyfejlődés irányban.

2021. jan. 12. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 Pombe ***** válasza:

4000 jobban volt?


300000 éve?


Mikor volt sz. nyomás jobban, és miért?

2021. jan. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 Pombe ***** válasza:

@Wadmalac


[link]


Szerinted úgy alkalmazkodtak evósan hihetetlen sebességgel a magas hegyi élethez az emberek, hogy közben pusztultak, mint ősszel a legyek? Te láttál volna bármi szelekciós nyomást, ha ott élsz közöttük, mondjuk még azokban az időkben, amikor még a populáció csak félúton járna a magashegyi életmód-hódításkor? Most befejeződött a folyamat? Most látsz szelekciós nyomást ez ügyben? Vagy nem?


Több helyen írták, hogy ma is zajlik az emberi evolúció, sőt, gyorsabban, mint máskor... Ez ügyben te hol látsz szelekciós nyomást az agyfejlődésen kívül? Vagy butaságokat hordanak össze a kutatók?

2021. jan. 12. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 Wadmalac ***** válasza:

"Mikor volt sz. nyomás jobban, és miért?"

Kábé ott, ahol az emberelődök populációja állatira lecsökkent, majd utána újra terjedt.

Ha jól emlékszem, ezt valami evolúciós palacknyaknak vagy valami ilyesminek hívják.

Hogy ez pontosan mikor volt, sajnos nem emlékszem, de ha jól rémlik összefüggésben volt a jégkorszakkal.

Ott lehetett erős nyomás, ami többek közt értelmi fejlődéssel volt átvészelhető.

A sokasodásunkkal, civilizálódásunkkal az értelmi evolúciós nyomás valószínűleg folyamatosan csökkent és csökken továbbra is.

2021. jan. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 Wadmalac ***** válasza:

"Vagy butaságokat hordanak össze a kutatók?"

Valószínűleg nem. De én speciel nem láttam semmi olyan kutatási eredményt, ami mai értelmi evolúciós nyomást mutatna ki.

2021. jan. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 Pombe ***** válasza:

#18: "Kábé ott, ahol az emberelődök populációja állatira lecsökkent, majd utána újra terjedt."


Mutattam egy diagramot, ahol látszik, hogy az emberi agy növekedése rohamosan, minden rekordot döntve, már négy millió éve egyre gyorsul (de addig is az átlagnál gyorsabb volt, csak még nagyobb ütemre kapcsolt). A palacknyak effekt mindössze 75000-80000 évvel ezelőtt történt, így a jelentősége ebben a folyamatban lokálisan lehetett szignifikáns, de összességében parányi.


[link]


Nem látszik meg különösebben az emberi agy növekedésének lendületében az a palacknyak dolog (nem mellesleg, azóta már találtak több életben maradt emberi kultúrát is abból a korból, így a korábban erre az időszakra elképzelt palacknyak effekt mértéke alighanem túlzás). Érdekes, hogy mellette a delfinagy szinte ugyanúgy növekedett (sőt, néhol gyorsabban), de az ő esetükben van egy ma is tartó hosszan elhúzódó megtorpanás, ami szerintem azért van, mert a tengeri életmód nem képes annyira stimulálni a szerszámkészítést és a kultúra-fejlődést.


#18: "Ott lehetett erős nyomás"


Ne má' :)


A 25 millió évvel ezelőtt élt majomszerű lényeknek még a teniszlabdánál is kisebb agya volt, de nem is sokára már hatalmasra nőtt (ez is példa nélküli sebesség korábbról), és a 10 millió évvel ezelőtt élt elődeinknek már 300 cm^3-es agya volt. Tehát csak azt tapasztalhattuk eddig, hogy 25-30 milló éven belül a vérvonalunkon az agyméretünk egyre és egyre gyorsabban nőtt, és nőtt! Tehát messze nem igaz az az elképzelésed, hogy csak a palacknyak számított volna. Max. egy kicsit gyorsított azon, ami amúgy is volt, és lett volna.


#18: "A sokasodásunkkal, civilizálódásunkkal az értelmi evolúciós nyomás valószínűleg folyamatosan csökkent és csökken továbbra is."


Folyamatosan civilizálódtunk egyre jobban a millió évek alatt, és egyre kevesebb egyed élete került veszélybe, és egyre többen lettünk. Nem értem az érveidet.


[link]


A Flynn-effektus rámutat, hogy az ember IQ-ja folyamatosan nő, amióta az IQ tesztet kitalálták. Az egyre összetettebb és egyre nagyobb csoportos életmód éppen hogy katalizálhatja az agyműködés evolúcióját. Ahogy írják, egy mai átlagember már az 1919-es átlagemberhez képest is lényegesen okosabbnak tűnne. Ez a cikk még nem feltétlenül társít genetikai változást a dologhoz, de mint korábbi cikkeimben rámutattam, azért néhány ezer év távlatában igenis mutatható ki agyi/koponya-morfológiai változás.


Magyarul is: [link]


Ugyanakkor vannak valóban olyan vélemények is, hogy manapság megtorpanni, sőt, visszafordulni látszik az IQ eredményesség (mint olvashattad is), de ez csak néhány utóbbi évecske eredménye, és ha ez tendenciává alakul, akkor nyilván lesz visszacsatolás is, ami majd fordít a folyamaton.


#19: "De én speciel nem láttam semmi olyan kutatási eredményt, ami mai értelmi evolúciós nyomást mutatna ki."


Olyat se, hogy nem. Sőt! Igazándiból csak olyan van, ami azt mutatja, hogy rohamosan fejlődik az agy (persze minden eredmény vitatható, és kell is vitatni), és aminek lehetséges megtorpanását csak az utóbbi néhány évben tapasztalhattuk. Hogy ez mennyire lesz hosszan tartó tendencia? Én spec az eddigiek alapján ezt csak egy apró evolúciós megtorpanásnak vélem, ami 100000 éves léptéken belül még csak kimutatható se lesz (és ilyenek nyilván voltak számosan a 25-30 millió éven belül is).

2021. jan. 12. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!