Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan érvényesül a relativitá...

Hogyan érvényesül a relativitás a következő speciális esetben?

Figyelt kérdés

Cooper és Brand űrhajósok leszállnak az első bolygón. Aki nem emlékezne rá, az első bolygó a Gargantuához (fekete lyukhoz) közel helyezkedik el, felszínén a relativitás miatt 7év/órával telik az idő. Az űrhajósok leszállnak a bolygó felszínére, egy űrhajós pedig orbitális pályán kering tehát az idő "normál" mértékben telik. Tételezzük fel, hogy rádió üzenetet küldenek egymásnak, melynek sebessége ugye a fény sebességével egyenlő. Ebben az esetben hogyan érvényesül a relativitás? Valós időben kapja meg az üzenetet vagy ilyenkor a 7 év/óra érvényesül?

Maga a kérdés megfogalmazása is nehéz. Ha valaki nem érti pontosan mire gondolok azt megértem még gondolkodom azon, hogy hogyan tudnék pontosítani. Esetleg tudományos cikket valaki tudna ajánlani a témában vagy elmagyarázni? Különösképp a matematikai oldala érdekelne a kérdésnek.

Egyébként azt gondolom ebben az esetben torzul a téridő és bár x időben indították el az üzenetet mégis x+7 évre van szükség ahhoz, hogy odaérjen.

Az is válasz ha maga a filmben látható elv teljesen téves de ebben az esetben érdekelne, hogy miért.



2020. dec. 22. 20:24
 1/7 LeonScottKennedy ***** válasza:
88%
A filmben magában felmerül ez a kérdés, ha figyeltél. Ugyanis azért mennek arra a bolygóra, mert küldtek oda egy tudóst korábban, tanulmányozni a bolygót. A rádió jele viszont nem sugárzik már nem tudom mennyi ideje, asszem 5-6 hónapja, de amikor odaérnek, és megtalálják a holttestét, kiderül, hogy alig 1-2 perce halt meg, és alig pár percet volt összesen a bolygón. Tehát ebben az esetben az történt, hogy a rádió jelet nagyon sokáig hallották, miközben a bolygón összesen pár percet töltött. Na, ezt az elvet fordítsd meg, az űrhajótól a bolygóig. Hiszen ne felejtsük el, hogy itt nem csak arról van szó, hogy meddig tart ameddig elér valami A pontból B pontba, mert ez csak a távolság, de a téridő az magát az időt is torzítja, azaz a bolygón te azt az adatmennyiséget, amit 7 éven keresztül sugároznak, te 1 órában kapnád meg, azaz az adat értelmezhetetlen lenne. Ugyanez fordítva, ha te egy óráig sugárzol valamit, az az űrhajóban is értelmezhetetlen lesz, elnyújtva 7 évig.
2020. dec. 22. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
83%

A film egy fikció, ahol bármi lehetséges, ami a valóságban nem.

Ha eltekintek attól, hogy az ember mint fizikai lény, mekkora gravitációt bír ki, akkor a következő a probléma.

Ki és hogyan mérte ki, hogy "ott" hét év, ami "itt" egy óra? A válasz: senki és sehogy. Az én órám így megy, az ő órája úgy megy, ha össze akarjuk hasonlítani, egymás mellé kell tenni. Más szóval, az "odamenés" alatt minden megváltozik. Nincs kimérés, ez egy elvi, számolása adat.

2020. dec. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

Igen, ez egy számolási adat, senki nem mérte még meg, hogy egy fekete lyuk közelében hogyan telik az idő. De a relativitáselmélet jóslatai a hétköznapokban is működnek, és vannak már olyan pontos műszerek, amivel mérhetőek.


Használtál már valaha GPS-t? A relativitáselmélet nélkül nem működne. A műholdak egy kicsivel gyengébb gravitációt éreznek, mint mi itt a Föld felszínén, ezért gyorsabban jár az órájuk. A hatás persze minimális, de mérhető, és korrekció nélkül a GPS rendszert elrontaná.

2020. dec. 24. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Kis pontosítás az előző válaszadóhoz: a GPS műholdjainál a relativitáselmélet kétféleképpen befolyásolja az időmérést. Egyrészt fellép a gravitációs vöröseltolódás (általános relativisztikus effektus), vagyis az, hogy erősebb gravitációjú helyeken lassabb az idő múlása a végtelen távoli, inerciális megfigyelő idejéhez képest; ez megfordítva pedig azt jelenti, hogy a földről nézve a műholdak órái gyorsabban járnak az ottani valamivel kisebb gravitáció miatt. Az erősebb hatás azonban nem ez, hanem az, hogy a műholdak a nagy keringési sebességük miatt idődilatációt szenvednek (speciális relativisztikus effektus), azaz a földről nézve lelassul az idejük. A két hatás eredője az, hogy a műholdak órái lassabban, és nem gyorsabban járnak a földi órákhoz viszonyítva.


Ami pedig az eredeti kérdést illeti, az első válaszadó jól elmondta a lényeget. A filmben a bolygón a gravitációs vöröseltolódás miatt lassabban telik az idő, mint a fentebb keringő űrhajón. Ez azt jelenti, hogy minden esemény, amelyet a bolygóról folyamatosan közvetítenek, lassan, elnyújtva érkezik meg az űrhajóra. Tehát egy pár percig sugárzott rádióadás is lehet, hogy 7 év hosszan nyúlik el az időben, vagyis érthetetlenül lelassul.


A félreértések elkerülése végett: a rádiójelek továbbra is fénysebességgel terjednek, csak a kibocsátásuk egymásutánisága, mint időbeli folyamat nyúlik el rendkívüli mértékben az űrhajóról nézve. A bolygóról nézve viszont az űrhajó 7 éve zsúfolódik bele 1 órába.


Ebben az esetben a gravitáció olyan erős, hogy a relativisztikus effektus nagyobb lesz, mint a keringési sebesség miatt fellépő idődilatáció, azaz a keringő űrhajó órája gyorsabban jár, és nem lassabban, mint a felettünk keringő műholdaké.

2020. dec. 25. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
*relativisztikus effektus = általános relativisztikus effektus
2020. dec. 25. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Kicsit tovább gondolva a kérdést két dolog vetődött fel még bennem és igen, tudom, hogy ez egy film.

- Hol a határ? Ahol még 1 óra/óra az idő és ahol 7 év/óra. Az atmoszféra lenne?

- Ha a bolygón állok és felnézek az égre és (tételezzük fel) látom az űrhajót akkor a mozgása milyen lenne?

2020. dec. 27. 13:18
 7/7 anonim ***** válasza:

Hogyhogy hol a határ? A fekete lyuk körüli téridő metrikája határozza meg azt, hogy ott milyen mértékben lassul le az idő. Pontos adatok nélkül nem lehet kiszámolni semmit. Mivel itt kozmikus léptékben kis távolságokon is sokat változik a metrika, ezért feltehetőleg már pár kilométerrel a bolygó felszíne felett is érezhetően gyengébb, azaz ott már nem 1 óra telik el az űrhajó 7 évéhez képest, hanem mondjuk másfél.


A bolygón állva az űrhajó mozgását felgyorsulva látod, hiszen felőled nézve ott gyorsabban telik az idő.

2021. júl. 8. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!