Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bebizonyítom, hogy Einstein...

Bebizonyítom, hogy Einstein relativitás elmélete hibás?

Figyelt kérdés
A relativitás elmélet alapján nem lehet megmondani melyik tárgy mozog és melyik tárgy áll. Márpedig akkor az ókori "tévhit", miszerint a föld áll egyhelyben és körülötte forog minden, mégsem tévhit, valóban így is van. De itt ellentmondásba ütközünk, mert már bebizonyították, hogy a föld forog a napkörül. Q.E.D.
2020. szept. 24. 21:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%
Mivan?
2020. szept. 24. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%
Viszont a gyorsulás nem relatív. Például egy ablaktalan kabin gyorsulása bent ülve, környezettől függetlenül mérhető. Márpedig a körmozgás (keringés) az gyorsulás, és elég jól meghatározható, hogy a Föld és a Nap milyen paraméterek szerint kering a közös tömegközéppontjuk körül.
2020. szept. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
91%
Ez amúgy sem az Einstein féle relativitás, hanem a Newton féle.
2020. szept. 24. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 2*Sü ***** válasza:
89%

> A relativitás elmélet alapján nem lehet megmondani melyik tárgy mozog és melyik tárgy áll.


Egyrészt ez már a newtoni fizikában is így van. Másrészt – és ez fontos – ez az egyenes vonalú, egyenletes mozgásra igaz. (Pontosabban a mozgás ilyen jellegű összetevőjére.) A speciális relativitáselmélet pont attól speciális, hogy csak inerciarendszerek közötti transzformációval foglalkozik.


A forgás, keringés, gyorsulás viszont nem relatív. A newtoni fizikában sem, a speciális relativitáselméletben sem. Az más kérdés, hogy az általános relativitáselmélet aztán kapcsolatot teremtett a gyorsulás és a tömegvonzás között.


Szóval az egész témából nyugodtan kihúzhatjuk Einsteint.


> a föld áll egyhelyben és körülötte forog minden


Hogy a Föld egy helyben áll, az a kisebb kérdés. A lényeg az volt, hogy körülötte forog – ahogy írtad – minden. Nem csak a Hold, a Nap, hanem a bolygók, csillagok is.


> mert már bebizonyították, hogy a föld forog a napkörül.


Egyrészt a Föld-Nap viszonyában a kérdés nem az, hogy a Föld forog-e a Nap körül. A kérdés az, hogy a Nap kering a Föld körül, vagy a Nap – ilyen szempontból – nem mozog, hanem a Föld forog a forgástengelye körül.


Másrészt nem is ez volt a fő kérdés, hanem az, hogy a bolygók mi körül forognak.


És ahogy írtam, a forgás, keringés az nem relatív. Ha én ülök a körhintán, akkor érzem, ahogy a székbe lapulok. Gondolhatnám azt is, hogy én állok, és a világ forog körülöttem. De nem, mert akkor én nem érezném a székbe lapító erőt, és azt látnám, hogy körhinta mellett mindenki kapaszkodik, hogy ki ne repüljön.


Na ilyen szempontból valóban a Föld forog a tengelye körül és nem a Nap forog körülötte. Az már extra, hogy amúgy a Föld kering is a Nap körül. Illetve a bolygók a Nap körül keringenek. Pontosabban mindenki az egész rendszer tömegközéppontja körül kering, de mivel a Nap teszi ki a naprendszer tömegének 99%-át, így ez a tömegközéppont nagyjából a Nap helyére esik.


Aztán az már valóban relatív, hogy amúgy az egész naprendszer vagy a galaxis végez-e egyenes vonalú egyenletes mozgást, vagy sem, illetve mihez képest. Az már relatív.


~ ~ ~


> Bebizonyítom, hogy Einstein relativitás elmélete hibás?


Mielőtt cáfolnád Einsteint nem árt, ha megérted azt, hogy mit cáfolsz. De nagyon úgy tűnik, hogy nem csak a relativitáselméletet nem érted – képletek szintjén –, de klasszikus fizika alapjait sem.

2020. szept. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

"Mielőtt cáfolnád Einsteint nem árt, ha megérted azt, hogy mit cáfolsz. De nagyon úgy tűnik, hogy nem csak a relativitáselméletet nem érted – képletek szintjén –, de klasszikus fizika alapjait sem."


Regenyt irni tudsz, de a kerdesemre nem valaszoltal. Mit nem ertettel egy szimpla logikai kerdesen?

2020. szept. 24. 22:21
 6/15 anonim ***** válasza:
86%

"logikai kerdesen"

Ez ilyen "Pistike unatkozik" logika, már bocs. Csak sajnos nem terjed ki arra, amit pl. 2*Sü írt, pedig az logikus. :)

2020. szept. 24. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

"A forgás, keringés, gyorsulás viszont nem relatív.@


Ahha, mert ha a labdat leejtem az nem ugyanaz mintha a fold repulne a labda fele..

2020. szept. 24. 22:25
 8/15 A kérdező kommentje:

"De nem, mert akkor én nem érezném a székbe lapító erőt, és azt látnám, hogy körhinta mellett mindenki kapaszkodik, hogy ki ne repüljön."


Erdekes en nem erzem at hogy a fold belelapitana a falba ahogy kering a nap korul :)

2020. szept. 24. 22:29
 9/15 anonim válasza:
68%
Bunkó vagy Bugsy, meg h.ü.ly.e is, de legalább ne reklámoznád. 😅
2020. szept. 24. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Es mivel nem erzem hogy belelapit a fold a falba, ezert akkor a fold nem is kering, hanem egy helyben all? Sajat magad cafolod meg. Mielott az egekbe emelned magadat az okoskodasoddal fuss neki megegyszer a kerdesemnek :)
2020. szept. 24. 22:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!