Abszolút laikus vagyok, de szeretem a csillagászatos témákat. Nem vagyok biztos benne, hogy jól gondolom e a következő dolgot. Szóval minél közelebb kering egy bolygó a csillagához, annál gyorsabban kell haladnia, hogy ne zuhanjon bele. Pl a Merkúr gyorsabban kering, mint a Neptunusz. Egy fekete lyuknak meg jóval nagyobb a tömege, mint a Napnak, ezért még gyorsabban kell keringenie mindennek, ami nem "akar" belezuhanni. És egészen közel már a fénysebesség sem elég ehhez. Bizonyos távolságon még elégséges, de közelebb már nem. Na, és ez a határ lenne az esemény horizont? Jól gondolom? Köszönöm!
nem. az eseményhorizont ott van, ahol fénysebességgel még el tudod hagyni a fekete lyuk környezetét (azaz nem húz vissza maga körül valami ellipszispályára).
ahol fénysebességgel még éppen körpályát tudsz tartani a fekete lyuk körül, az már az eseményhorizonton belül van, onnan már nincs kiút.
2020. dec. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
2/10 Mojjo válasza:
@1:
"ahol fénysebességgel még éppen körpályát tudsz tartani a fekete lyuk körül, az már az eseményhorizonton belül van"
Valójában ez az eseményhorizonton kívül van, egészen pontosan másfélszeres eseményhorizont távolságban.
2020. dec. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 Mojjo válasza:
Kérdező, az előző hozzászólásomban leírtaknak megfelelően stabil pálya, ahol bármi - akár maga a fény - keringhet a fekete lyuk körül, csak az eseményhorizontnál legalább másfélszer kijjebb alakulhat ki, szóval nem, nem ez a határ az eseményhorizont.
Egyébként egy fekete lyuknak nem kell nagyobb tömegűnek lennie a Napnál. Igazából lehet kb bármekkora a tömege, nagyon kicsi és nagyon nagy is.
2020. dec. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
4/10 A kérdező kommentje:
Oké, de akkor mi maga az eseményhorizont? Rendben, hogy onnan már nem jut ki a fény, de akkor miért nem az említett másfélszeres távolságnál van az eseményhorizont? Tök gyagya módon fogalmazva, kering a fény, mint az állat, és amikor már ez a sebesség sem elég, akkor bezuhan a lyukba. Elvileg itt kéne kezdődnie a sötétségnek, nem? Köszönöm az eddigi válaszokat is!
2020. dec. 2. 21:55
5/10 Mojjo válasza:
@4: Felejtsd el a keringést és a körpályákat. Az egyes jól mondta, az eseményhorizont egy olyan határvonal, amin kívül még épp el tudod hagyni fénysebességgel a fekete lyuk környezetét, és amin belül már nem. De az elhagyás nem azt jelenti, hogy keringeni kezdesz körülötte.
2020. dec. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 anonim válasza:
"Az általunk használt pontatlanabb modelben valamely égitest gravitációs sugara (Scwarzschild-sugár), egy olyan hipotétikus gömb sugara, amely tartalmazza az égitest egész tömegét, s amelynek felületén a II. kozmikus sebesség épp a fény terjedési sebessége."
2-es: "Valójában ez az eseményhorizonton kívül van, egészen pontosan másfélszeres eseményhorizont távolságban."
Ezt hülyeség. Belátható egyszerű számolással, de logikával is.
Ha egy adott távolságban a fény körpályán kering, akkor ahhoz, hogy el is tudja végleg hagyni ezt a pályát, még nagyobb sebességre lenne szüksége. Vagyis ez a pálya csak az eseményhorizonton belül lehet.
2020. dec. 3. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 anonim válasza:
#2
"Valójában ez az eseményhorizonton kívül van, egészen pontosan másfélszeres eseményhorizont távolságban."
nem. ott egy egyszerű becslés 6-os linkjében is. a szökési sebesség nagyobb, mint a körsebesség. ahol a körsebesség egyenlő a fénysebességgel, onnan már nincs kiút.
2020. dec. 3. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 Mojjo válasza:
@7-8:
Pedig ott van az, ahol írtam :) Sőt. A másfélszeres eseményhorizont távolság csak nem forgó, Schwarzschild fekete lyukaknál érvényes. Forgó, Kerr-féle fekete lyukaknál még kintebb kerül körpályára a fény.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!