Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez bizonyíték lenne egy...

Ez bizonyíték lenne egy természetfeletti erő (nem) létezésére?

Figyelt kérdés

2 elméletem van az evolúció kezdetéről, az élet megjelenéséről a Földön. Az egyik "kizárja" (csúnyán mondva, inkább feleslegessé teszi) Isten létezését. A másik viszont elgondolkodtat egy természetfeletti hatalom létezéséről.


1# Szóval ugye volt az ősrobbanás, káosz elmélet, minden az entrópia irányába halad, csillagok jöttek létre, később bolygók, néhol aztán kialakultak fekete lyukak. A Földön nagyon sokáig nem voltak meg a feltételek az élet kialakulásához, azonban hogy Stephen Hawkingot idézzem: ha nem lettek volna hibák, akkor most mi sem lennénk itt. Ilyen hibák a csillagok (atomok) véletlenszerű szétszóródása. A húrelméletben annyira nem ástam el magam. Na viszont amikor már kialakult a Földön az O2 dús légkör, nitrogénnel, az óceánban szerves alkotórészekkel, akkor hamar létrejött az első peptin-kötés, az első élő egység. Mivel az elektronok ha szubatomi szinteken nézzük, mindig (legtöbbször?, vagy ez egy ilyen törvény, energiaminimum) úgy helyezkednek el, hogy az energetikailag a legkedvezőbb legyen --> tehát az élethez szükséges megjelenéshez a fentebb említett szerves vegyületeknek volt a legkedvezőbb megjelenniük. Ha a kémiai reakciókat tekintjük, állandóan jelen vannak a környezetünkbe, néhány idő és energiaigényes, néhány nem annyira. De van az anyagnak egy olyan törekvése, hogy állandóan "továbbalakuljon". Tehát az, hogy kiindult az evolúció tulajdonképpen megmagyaráznató fizikai+kémiai alapon, teljesen Isten létezése nélkül


2# Ugyanezek az előzmények, mint az 1-es pontban említettek, csak hogy az élet olyan burjánzó, a fejlődéstan olyan távlatokat ölt, olyan kanyarok vannak benne, amik nem jellemzik az atomokat, valami több kellett hozzá, hogy a legelső élő forma elkezdjen szaporodni, mintsem puszta fiziko-kémiai tippelések, lehet inkább emberfeletti ...


Vélemények?

Köszönöm!



2020. nov. 13. 16:57
1 2 3 4 5
 31/42 Mojjo ***** válasza:

@28: Élőlényekről beszélünk, a földi életről, szóval különösebb kifejtés nélkül is elég értelemszerűen a bioszféráról.

És az entrópiáról van szó. Az entrópiának semmi köze ahhoz, hogy anyagáramlási szempontból milyen rendszer a Föld, mennyi anyag áramlik ki, meg be. Az entrópia szempontjából az számít, hogy energetikailag nyílt, zárt, vagy izolált-e a rendszer. Ezt tekintve pedig nyílt.

2020. nov. 15. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/42 Mojjo ***** válasza:
100%
@30: Nyílt. A 25, 28, 29-es válaszoló tökmásról beszél, aminek semmi köze az itt tárgyalt témához.
2020. nov. 15. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/42 anonim ***** válasza:

szerinted. Nyílt vagy zárt lehet egy rendszer a fizikában mechanikai, termodinamikai vagy kvantumfizikai szempontból. Te melyikre gondolsz?


Esetleg ez:


Zárt és nyílt környezeti rendszerek

A zárt rendszerek energiát vesznek fel és adnak le a környezetüknek, de anyagot nem cserélnek, vagy csak elhanyagolható mennyiségben. A Földön csak ritkán fordulnak elő, maga a Föld azonban zárt rendszernek tekinthető.


Nyílt rendszerek esetén energiák és anyagok cseréje egyaránt végbemegy köztük és a környezetük között. A nyílt rendszereken keresztül lejátszódó anyag- és energia áramlás ellenére a rendszerre a szerkezet főbb tulajdonságainak fennmaradása jellemző. Tipikus nyílt rendszerek az élőlények: anyag és energiacseréjük során környezetüket módosítják, azonban saját szervezetük fő funkciói és alapvető szerkezeti tulajdonságai változatlanok maradnak.

2020. nov. 15. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 Mojjo ***** válasza:
100%

Javítom magam, termodinamikai szempontból a helyes szóhasználat valóban zárt.

Az entrópiára nézve ez mondjuk semmit nem jelent, mert ott izoláltnak kellene lennie a rendszernek, hogy azt mondhassuk, nem csökkenhet, hanem csak nőhet. És a Föld nem izolált rendszer.


Egyúttal elnézést kérek a 25,28,29-es hozzászólótól, ő használta helyesen a zárt rendszer fogalmát.

2020. nov. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/42 Mojjo ***** válasza:
100%
@33: Igen, pont ebbe kavarodtam bele, hogy több szempontból is lehet nézni. Mea culpa!
2020. nov. 15. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 anonim ***** válasza:
Köszönöm szépen. Hátha egy centivel világosabb lett, amiről beszélünk:)
2020. nov. 15. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/42 sadam87 ***** válasza:

#29

A kérdés az élet keletkezésére vonatkozott, nem a mostani állapotra.

És de, most is történnek olyan események, amelyek "megbonthatják" a zártságát, legfeljebb sok tekintetben elhanyagolhatóak, és jó közelítéssel kezelhetjük a Földet zárt (de nem izolált) rendszerként.

2020. nov. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 Mojjo ***** válasza:
100%

@36: Igen, abszolút világosabbak lettek a hozzászólásaid :)

Szegény kérdezőnek viszont valószínűleg nem lett világosabb, mert most akkor totálisan összezavarodhatott, nagyrészt az én hibámból.

Megpróbálom valahogy helyretenni, hátha sikerül, szóval:


@Kérdező:

Sokszor, sokan érvelnek úgy az élet természetes keletkezése ellen, hogy az sérti a termodinamika II. főtételét, mert az entrópiának növekednie kellene, az élet létrejöttével meg csökken. Viszont a növekedés globálisan értendő csak. Bármilyen energiaáramlás történik, az entrópiának nem kötelessége csökkenni a rendszerben. Itt pl arról van szó, hogy van egy nagy izzó golyó a fejünk felett, a Nap, plusz van a Földnek egy környezete, ahová ő maga is energiát sugározhat ki, tehát nem lehet a Földet önmagában tekinteni, az entrópia esetenként tök természetes folyamatok során látványosan csökken. Erre említettem példának a havazást, amibe pl kevesen akarnak isteni csodát belelátni, pedig ugyanúgy bele kell, ha az entrópia miatt az életbe bele akarnánk látni.


Az előző oldalon sadam87 nagyon jól összeszedte, hogy mikor nyílt, zárt, vagy izolált egy rendszer. Ha megnézed a #28-29 érveit, és összeveted sadam leírásával, látható, hogy a Föld jó (bár nem 100%-os) közelítéssel zárt, de nem izolált rendszer. A #32-t felejtsd el.

2020. nov. 15. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/42 anonim ***** válasza:

Az o2-t anaerob baktériumok termelték, hosszú-hosszú idön át, amíg kialakult a mai légkör. Az o2 tulajdonképpen anyagcsere melléktermék, akkorriban ugyanolyan "káros" gáznak számított, mint nekünk embereknek (növényeket most kiveszem a sztoriból)ma a co2. Ezzel a folyamattal kialakult az aerob anyagcsere, ami az o2 reakcióképessége miatt lehetövé tette az élet jelenlegi formáját. következö lépésként jöttek az autotróf élölények (zöldalgák, növények) amik megtermelték a saját tápanyagukat szervetlen anyagokból, ennek hatására kialakultak a heterotróf élölények, amik a tápanyagszükségletüket tudták fedezni az autotrófok által megtermelt ápanyagokból. Ezzel az élet kiléphetett a szárazföldre, ezt is az autotrófok kezdték.


"van az anyagnak egy olyan törekvése, hogy állandóan "továbbalakuljon""

Ez egy jó kérdéskör. Mitöl van a fejlödési törekvés, az ÉLET? Maga az anyag nem akar fejlödni, mert nem lennének már kövek. A szerves anyagok is egyszerüen molekulák, vegyületek, stb. Ha ezeket összeöntöd nem áll össze élölénnyé magától. Az élet kialakulásával kapcsolatban ez a legnagyobb kérdés, a többi (honnan kerültek a Földre a szerves anyagok, a víz, milyen folyamatok voltak az öslevesben, stb) csak ennek a fejlödésnek a folyamatait vizsgálja. Azt, hogy mi indította el ezt az egészet arra nem találunk választ.

Itt szokott képbe jönni a teremtés.

Ebben a témában érdemes Szathmáry Eörs könyveit olvasgatni, ö foglalkozik ilyen kérdésekkel.

2020. nov. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/42 anonim ***** válasza:

"Maga az anyag nem akar fejlödni,"


Az az érdekes, hogy de!

A kristályok, a jégcsapok, hópelyhek, stb... pont ezt mutatják, de nézd meg ezt a videót:

[link]

Láttam hasonló témájú TED videót, amiben olajcseppek törekedtek összeállásra, de képesek voltak szaporodni is, azt most nem találom sajnos pedig azt mutatta különféle módon, hogy az anyagnak talán alapvető természete az élet felé törekvés, meg hogy képes evolúcióra.

2020. nov. 17. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!