Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematika egy emberi...

A matematika egy emberi találmány vagy létezik az univerzumban?

Figyelt kérdés
Úgymond az "univerzum hozta létre"? Vagy csak az emberek találták ki? Mert ha az emberek találták ki akkor miért kell tanulnunk?

2020. nov. 10. 21:08
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
Hol? Nap.
2020. nov. 11. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
100%

#6 ''mától azt mondom hogy 1+1=3 ki mondja azt hogy ez nem helyes?''


A filozófiában és az alkalmazott tudományokban az indukció fogalma azt jelenti, hogy

egyedi esetekből általános következtetésre jutunk.


A matematikában viszont az ilyen

következtetésekkel óvatosabban kell bánni, mivel a matematika demonstratív tudomány,

amelyben bármely állítást bizonyítani kell.


szóval ha azt állítod , hogy 1+1=3 , akkor bizonyítsd be.

2020. nov. 11. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
47%

Kérdező, jól hitted, amit #3-banmegfogalmaztál! Csak rossz következtetéseket vontál le belőle. A #6-beli állításod is lehet igaz, csak ehhez annyi munkát kéne befektetni, amennyire feltehetően senki se vállalkozna. De nézzük, miről van szó.

Az állat a veszélyt vijjogással, kiáltással, hangos jellel közli. Ez elég egyszerű közlemény, sokféle módját értik az állatok. Az ember kicsit bonyolultabban szeretne társalogni a társaival, ehhez alkotnia kellett a „nyelvet”. Persze a természet létrehozta az ehhez szükséges eszköztárat, a nyelvedet, a szájüregedet, a torkodat sokféleképpen tudod formálni, de ennek az a sorrendjét, hogy mondjuk „matematika”, az ember alkotta meg. Lehetett volna „mmttiakea” is, csak ezt megformálni kényelmetlen. És ha egyszer valaki létrehozta a „matematika” formát, a többi átveszi, mert miért vesződjön ismét olyasmivel, ami megvan.

A nyelv mint kommunikációseszköz birtokában az ember társalgott, és vizsgálta a környezetét, majd ezt megbeszélte. Elég hamar rájött, hogy roppant kényelmetlen azt elmondani, hogy „most süt a nap, világos van, aztán sötét lesz, aztán világos, a nap meg ugyanott ahol most, na akkor jövök”. Ehelyett azt mondta, holnap ilyenkor jövök. Ezzel alkotott egy mértékegységet az idő múlására. Egyre több ilyen lett, az meg általános, ha valamiből sok van, muszáj rendszerezni, különben rendkívül hosszan kell keresni, amire éppen szükségünk van. Ez a rendszerezés szabályokat eredményezett, meg elnevezéseket, egyszóval egy idő múlva létrejött a számlálás, aztán ez is bonyolódott, létrejött a matematika.

Az „1+1=3” korántsem régen lett elvetve. Ezek arab jelek, és alig több, mint ezer éve ismerjük őket mi európaiak. És ha a kettő, azaz „valami, amiből mindegyik kezemben lehet de több nincs” jele „3”, akkor innentől így fogjuk használni. De az arabok annakidején ezt a ’2” jelet írták le, mikor erre a fogalomra gondoltak. És így maradt, mert ki a fene vesződjék új módszertannal, ha a régivel semmi baj.

A matematika tehát az ember találmánya. És arra használja, hogy segítségével elmagyarázza röviden, amire gondolt a természetet tanulmányozva. Például kitalálta, az idő múlásához az órát használja, és azt is tudja, mennyi idő telik el, míg a kismutató a következő számhoz ér. Kitalálta, két fa között mekkora a távolság, és ezt is pontosan meghatározta. Ennek segítségével sebességet tudott kreálni, az meg világos volt, nagyobb erőkifejtéssel gyorsabban megyek, hamarabb odaérek. Na most ezt nem kötelező mind megtanulni, ha azt is elfogadod, hogy nem tudsz almát venni a piacon, a fizetésedről azt se tudod mit jelent, ha meg Spanyolországba akarsz utazni, az végképp reménytelen, mert az hagyján, hogy nem tudsz repülőjegyet se venni, de azt se tudod merre indulj, mikor érsz oda, röviden, semmit se tudsz. A kérdés tehát úgy helyes: mit válasszak, a kényelmes gondtalan életet jó sok tanulással (főleg matematikát), vagy semmi matematika és amint anyu nem ad enni, éhen halok. Vedd figyelembe. A döntésed szabad, magad választod a következményeivel együtt.

2020. nov. 11. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 A kérdező kommentje:
Utolsó ez nem igaz. A matematika már akkor is létezett amikor az emberek csak nem. Mi csak megfigyeljük de nélkülünk is létezne matematika
2020. nov. 11. 16:18
 15/32 anonim ***** válasza:
100%
#13, A szimbólumrendszerről és a felhasználásról írtál, és nem a matematikai törvényszerűségekről.
2020. nov. 11. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
Ha az ember találta volna ki minden részletét, akkor nehezen lehetne alkalmazni a természet leírására és események előrejelzésére.
2020. nov. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
60%
Rényi Alfréd: Dialógusok a matematikáról Ez a könyv valaszol a kérdésre. A magyar elektronikus könyvtárban megtalálható.
2020. nov. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:
És a könyv melyik mellett foglal álláspontot?
2020. nov. 11. 19:09
 19/32 anonim ***** válasza:
59%
Olvalsd el, mert a válasz nem oly egyszerű, a könyv pedig igazán élvezetes olvasmány. Nem többszáz oldal, nyugi!
2020. nov. 11. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 Tom Benko ***** válasza:

"De meg lehet mától azt mondom hogy 1+1=3 ki mondja azt hogy ez nem helyes?"

[link]

Én.

2020. nov. 11. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!