Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A távolság kontrakciója...

A távolság kontrakciója hatására rövidebbnek vagy hosszabbnak látjuk a testeket valóságos méretüknél?

Figyelt kérdés

E cikk alapján egyértelmű: rövidülnek.

[link]



Eme cikk idézett rész szerint azonban hosszabbodnak, bár az utolsó mondat meg ellentmond ennek...

"Einstein elméletei azonban nem csak az időt érintették, hanem a hosszúságot is. Képzeljük el ,hogy egy olyan űrhajóban vagyunk, ami képes majdnem fénysebességgel haladni, és egy másik űrhajóst nézünk , aki elrepül mellettünk, egy másik űrhajóval. Ahogy nézzük , észrevesszük hogy olyan lomhának tűnik,mintha nagyon lassan haladna. A cigarettája,pedig ami bár rövidebb mint amit mi szívunk, mégis kétszer olyan hosszúnak tűnik. De a másik űrhajósnak, minden normálisnak tűnik a saját hajójában. Egészen addig,amíg ki nem néz a hajó ablakon, ekkor azt látja,hogy elrepülünk mellette, majdnem fénysebességgel,de észreveszi hogy olyan lomhák vagyunk, mintha nagyon lassan haladnánk. A cigarettánk,bár rövidebb mint az övé, mégis kétszer olyan hosszúnak tűnik. Einstein számításai szerint, ha elérnénk a fénysebességet, akkor a cigaretta végtelenül rövid lenne. Az idő pedig végtelenül hosszú."


[link]


Megjegyzés az idézett részhez: Ez egy dokumentumfilm átgépelt szövege, ez pontosan így hangzott el, tudom, mivel ma rögzítettem a filmet és összevetettem ezzel.

A hanyagul használt vesszők ne zavarjanak meg senkit, a szöveg pontosan van átírva.


2010. aug. 3. 22:36
 1/7 anonim ***** válasza:
A távolság kontrakciója során a testeket rövidebbnek látjuk, mint a valódi mérete, ugyanazért amiért az idő lassul, a fénysebességhez közeli objektumok esetében
2010. aug. 3. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor tényleg "nagyszerű", hogy ilyesmi dolgok hangzanak el ismeretterjesztő műsorokban.
2010. aug. 3. 23:04
 3/7 A kérdező kommentje:
Nemcsak pongyola a szöveg, hanem valótlanságok is hangzanak el benne.
2010. aug. 3. 23:05
 4/7 anonim ***** válasza:
gyanítom, hogy a "kétszer olyan hosszúnak tűnik" a hosszabb cigarettára vonatkoznak, nem a rövidebbre, csak valószínűleg a fordító belegabalyodott az angol though és however fordításába, hogy mire is vonatkoznak valójában.
2010. aug. 4. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Hát nem tudom, de ez így nagyon el van cseszve.


Egyszer azt állítja, hogy a másiké rövidebb, utána pedig azt, hogy az elsőé. Az utolsó mondatban pedig teljesen ellentmond az egésznek.


Ez a mondat is tetszik:

"ekkor azt látja,hogy elrepülünk mellette, majdnem fénysebességgel,de észreveszi hogy olyan lomhák vagyunk, mintha nagyon lassan haladnánk."

2010. aug. 4. 10:57
 6/7 anonim ***** válasza:

" ...Ez a mondat is tetszik:

"ekkor azt látja,hogy elrepülünk mellette, majdnem fénysebességgel,de észreveszi hogy olyan lomhák vagyunk, mintha nagyon lassan haladnánk."


Nincs is ezzel semmi baj. A külső szemlélődő szempontjából a benti idő lelassul, és ezért látja a benti dolgokat lassabban történni, amíg a belső szemlélődő számára a külső idő felgyorsul, és olyannak látja a dolgokat, mintha gyorsított felvételt nézne.


maci

2010. aug. 4. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Ebben a mondatban egy szemlélőről van szó.

Egyébként értem, hogy mit akart mondani, de ez így megfogalmazva egyszerűen rémes.


látja, hogy fénysebességgel haladunk, de észreveszi, hogy csigatempóval haladunk...

2010. aug. 4. 12:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!