Az ősrobbanás hibás ? 25 mrd évvel ezelőtti kvazárokat hogyan láthatunk?
„Marik Miklós: HELYÜNK A VILÁGMINDENSÉGBEN"
c. könyvében a 231. oldalon ezt rja:
„Az Univerzum legtávolabb megfigyelhető égitestjei, a legnagyobb vöröseltolódású kvazárok tehát több mint 3600 megaparsecre vannak tőlünk." A szerző is kiszámolja, hogy ez kb. 12 milliárd fényév. (12 milliárd fényév az a távolság, melyet a fény 12 milliárd év alatt befut.)
Egy sorral lejjebb pedig ezt írja: „A legtávolabbi kvazárokról a fény tehát 12 milliárd évvel ezelőtt indult el. A műszereinkkel még kimutatható legtávolabbi égitestek (a kvazárok) 3,6 milliárd parsecre, vagy másképpen 12 milliárd fényévre vannak t ő l Ü n k - "
Ez így értelmetlen! A kvazárok nem lehetnek 12 milliárd fényévre tőlünk (ahogy azt fent a szerző kétszer is leírja)! Elvileg azért van nagy vöröseltolódásuk, mert nagy, közel fénysebességgel távolodnak tőlünk. A fény 12 milliárd évig volt úton, amíg ideért (ezt is a szerző írja). Ez alatt a 12 milliárd év alatt a kvazároknak
is tovább kellett távolodniuk.
Hát, akkor hol vannak? Nem tudjuk - de annyi bizonyos, hogy
nem ott, és nem úgy, ahol és ahogy látjuk őket
LÉNYEG : A szerző a következő bekezdésekben azt taglalja, hogy a Világegyetem úgy 13, de inkább 15 milliárd évvel ezelőtt egy„szupersűrű" állapotból, gyakorlatilag egyetlen pontból „robbant"szét tE Nem látod rögtön az ellentmondást?
Ha a Világegyetem egy szupersűrű állapotból és egy szűk környezetből,akár egy pontból robbant szét, akkor az anyagnak, hogy 12 milliárd fényévre eljusson közel fénysebességgel, ehhez több mint 12 milliárd évre volt szüksége. Ez tehát lehet,mondjuk 13 milliárd év. A fénynek, hogy onnan ideérkezzen 12 milliárd évvel ezelőtt kellett elindulnia a jelenlegi földi időszámítás előtt. A kettő összege 25 milliárd év. Nagyon jelentős eltérés! Az Ősrobbanás elméletét ismertetők valahogy a távolodási időt nem veszik számításba. Az eseményeket nem a maguk dinamizmusában tárgyalják. Az Ősrobbanás keretein belül vizsgálva az adott objektum (kvazár) akár 2o-22 milliárd fényévre is lehet most tőlünk. Ezt viszont csak 2o-22 milliárd év múlva tudhatjuk meg, amikor az onnan most éppen kisugárzott fotonok elérnek hozzánk
Volt egy időszak az ősrobbanás elején, amikor a tér nagyon gyorsan, a fénysebesség nagyon sokszorosával tágult.
Ezért kerültek ennyire messzire a dolgok egymástól.
A jelenleg megfigyelhető világunk 96 milliárd fényév átmérőjű, és a fény, amit ma látunk, kb. 13 milliárd éve indult el belőle.
Úgy képzeld el, hogy a világban mindig mindenhol minden irányban megy fény, és erről a távolságról pont most ér ide az a fény.
Honnan tudjuk, hogy a fénysebesség sokszorosával tágult kezdetben? Van erre utaljó bármilyen jel? Bizonyíték? Pont annyi volt az a sebesség, hogy minden kvazárnál kiadja azt a távolságot, amennyire becsülik az univerzum nagyságát? Kezdetének idejét?
Nem furcsa, mesterkélt kijelentések ezek?
Nagy vonalakban leírnád magyarul, ha kérhetném ? Mások is olvassák, lehet ők sem beszélnek folyékonyan angolul szaknyelvet sem. Ők is értsék meg.
Megtennéd nekünk ?
Marik Miklós abban a rendkívül nehéz és kényes problémában döntött, hogy egy a tudomány határait feszegető kérdést szaknyelven és a laikus nagyközönség számára érthetetlenül, vagy a problémát népszerűsítendő, úgynevezett népszerű tudományos könyvet írjon, ahol a fogalmazás precizitását néha feláldozzák az érthetőség oltárán, ám úgy, hogy közben soha ne állítsanak hazugságot. Marik Miklós ezt a feltételt maradék nélkül megvalósította. A félreértést azonban így sem kerülhette el, mert a megértésnek vannak feltételei.
Talán Marik Miklós megbocsát, hogy értelmezem szavait.
A szerző által említett objektumokat mi, az emberiség mérjük. Azaz minden mérésünk a hozzánk viszonyított távolságot adja meg. A tér mindhárom irányában mérhetünk. Azt kapjuk, hogy a műszereink hozzávetőleg 12 milliárd fényév távolságban lévő objektumot képesek észlelni. Tehát 12 milliárd évvel ezelőtt egy objektumból elindult egy foton, amit ma detektáltunk. Az az objektum, a mi mai helyünktől 12 milliárd fényév távolságra volt akkor. Bármely irányban, tehát ebből annyi állapítható meg, az univerzum minimálisan 24 milliárd fényév méretű.
A szerző nem beszél arról, konkrétan melyik objektumról van szó, és az MOST hol van. Az állítás mindössze annyi, hogy 12 milliárd fényévnyire a jelen helyünktől jó sok objektum volt akkoriban jó sok irányban.
Ettől a gondolattól független állítás, és más adatokból következik, hogy feltételeznek egy ősrobbanást, amely után mindazok az események lezajlottak, amit sokan leírnak.
Marik nem tudom említi-e, de tegyük hozzá, az ősrobbanás nem teljes körűen bizonyított tény. Egy olyan hipotézis, amelynek sokféle tulajdonságát leírták, és az eddigi kutatások adatai a felállított hipotézissel nincsenek ellentmondásban, viszont a hipotézis minden ismert információt rendszerszinten tartalmaz, tehát semmi okunk mást gondolni. De soha kutató nem állította, hogy ez mindig így lesz, pusztán annyit állít, így IS lehet.
"pusztán annyit állít, így IS lehet"
Ehhez azért hozzátartozik az is, hogy semmiféle más, még meg nem cáfolt elmélet nem létezik.
"Az állítás mindössze annyi, hogy 12 milliárd fényévnyire a jelen helyünktől"
Nem.
12 milliárd évvel ezelőtt.
Hogy akkor mekkora volt a világ, és ebben milyen messze volt tőlünk ez az fényforrás, az más kérdés.
Az út, amit közben a fénynek meg kellett tennie, az 12 milliárd fényév volt, tehát:
1: az eredeti távolság ennél jóval kisebb volt,
2: a fényforrás időközben akár nagyon messzire is kerülhetett.
Konkrétan tudjuk, hogy ezek a fényforrások ma 48 milliárd fényév távolságban vannak.
Egy felfúvódó lufit képzelj el, amin egy hernyó mászik. Valahonnan elindult, és ennek a pontnak induláskor is volt egy távolsága tőlünk, meg amikor megérkezik hozzánk a hernyó, akkor is lesz egy távolsága.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!