Hány FPS sebességű a valóság? Vagyis az ember hány "képkockát" lát másodpercenként, ha mondjuk szimplán körbenéz a szobájában?
Hány FPS sebességű a valóság? Vagyis az ember hány "képkockát" lát másodpercenként?
Két teljesen különböző kérdés.
A valóság valóban folyamatos. Ha viszont az utóbbi kérdésre keresel választ, akkor tudd meg az agyad pontos teljesítményét, hogy hány műveltet végez el másodpercenként (kb 100 billiót), esetleg derítsd ki, hogy hány Megapixellel látunk, és hogy a teljesítményéből mennyit foglal le a mozgás,lélegzés,stb. Biztosan kell még néhány adat, de ha ezeket a kérdéseket itt mind felteszed, akkor a mostanival együtt tuti, hogy tiéd a ranglista első 6-7 helye azon a bizonyos hülye kérdések listán :D
A valóság NEM folytonos.
Az idő éppúgy kvantált, mint sok más dolog - tehát ez nagyon is okos kérdés! Nobel-díjra lenne érdemes - ha nem találták volna már ki. Nem tudom, mekkora az időkvantum - de valami eszméletlenül rövid idő.
Az ember kb. 10 FPS-el lát üzembiztosan. Azt még mind különálló képnek érzékeli. Efölött téveszt - 24 FPS már gyakorlatilag folytonosnak tűnik neki (esetleg még villog).
A Planck-idő az idő természetes egysége, amit Max Planck javasolt, jele tP. Ennél rövidebb időtartam alatt nincs értelme összehasonlítani az Univerzum előző és következő állapotát.
A (tP)-vel jelölt Planck-idő e határt jelöli meg. Megjegyzendő, hogy e mennyiség nem az idő részecske-természetére, hanem arra utal, hogy események ennél közelebbi állapotai számunkra megkülönböztethetetlenek. Planck-idő az az időtartam, amennyi egy fénysebességgel haladó fotonnak szükséges, hogy Planck-hossz hosszúságú utat megtegyen. Értéke ~5.4×10−44 másodperc.
Ez vonatkozik a valóságra, az ember ennél jóval lassabb.
Majd valaki megírja mennyire.
Ja és ez ezért van:
A Planck-hossz a hosszúság természetes egysége, jele: l_P \ . Hosszúság nem mérhető kisebb hibával, mint a Planck-hossz, még elvileg sem, tehát bizonyos értelemben ez a létező legkisebb hosszúság.
Ezért nincs értelme ~5.4×10^−44 másodpercnél kisebb intervallumot mérni, mert számunkra nem lenne különbség a két állapot közt. Persze attól még lehet.
Majd ha a nagyokosok egyesítik a kvantummechanikát és az általános relativitás elméletet akkor még okosabbak leszünk. Az univerzum a kvantumfizika méreteiben kvantált, nagy méretekben viszont folytonos tulajdonságokat mutat.
Az ember annyira lassú, hogy egy filmen vetített 24 kocka/mp a legtöbb ember számára folyamatos mozgást jelent. És ha még azt is elmondom, hogy ez valójában egy animációs filmben csak 12 db különböző képet jelent másodpercenként...
Akkor el lehet fantáziálni róla, hogy a folyamatos valóság és az érzékelés között eltelő időben mi minden történhet. :)))
A valóság FPS értéke nem határozható meg, hiszen folyton változik, és a képen nem egységes. Azt jelenti, hogy milyen időközönként esik be a kép fotonok formájában, de ez nem egységes a kép két pontján. Az ember FPS értékét pedig azért nem tudjuk megmondani, mert semmi köze az emberi látásnak a gépi látáshoz, nincs értelme framekről beszélni.
Aki Planckkal menőzött az meg egy idióta, attól mert tanultál fizikát még nem kéne felvágni vele a sok kis buta emberke előtt, főleg ha semmi köze a kérdéshez...
A válaszok mind nagyon szépek és jók és igazak is, de nem a kérdésre vonatkoznak.
Az emberi agy nem képkockákra bontva működik. A valóság folyamatos, a feldolgozás nem azon a módon folyik, hogy a szemed kamera, az agyad meg digitalizál egy képkockát és az feldolgozásra kerül. Ezért a kérdésre így nem lehet válaszni, nincs értelme.
Az ugye ismert, hogy 25 fps felett már folyamatosn mozgásnak tűnik egy animáció, az agyad azonban ennél sokkal gyorsabb, képes a másodperc ezred részéig tartó változást is lereagálni. Erre jó példa a vaku esete. A vaku egy villanócső, ami a másodperc századrészéig villan csak fel, mégis érzékeled.
Ha egy erős inger éri a szemed, akkor még ennél rövidebb ideig tartó impulzust is érzékelsz, vagyis egy villanás akár a másodperc ezredrészéig is felfogható. Ugyanakkor erre nem lehet mondani, hogy 1000 fps-t érzékelsz, mert ha a villanás 1000 fps-sel történik, akkor ez már összeolvad.
Ezen kívül a szemben kémiai folyamatos játszódnak le, így érzékeled a fényt. Ezek a folyamatok bizonyos tehetetlenséggel rendelkeznek, ugyanakkor rövid ingerekre is reagálnak.
Hasonlat: Ha ülsz egy kocsiban és valaki elkezdi löködni másodpercenként egyszer, akor érzed, ahogy meglök. Ha egyre gyorsabban lököd, akkor egy idő után ez összeolvad és úgy tűnik, mintha folyamatosan tolna az illető. Ugyanakkor, ha fogok egy tíz kilós kalapácsot és lendületből belecsapom a kocsi hátuljába, de csak egy ezredmásodpercig, azt akkor is megérzed, a kocsi elndul még ha amúgy fel se tűnt volna.
A dolog tehár relatív, a szem és az agy logikai hálózattal dolgozza fel a látási információkat és adaptívan hozzáigazodik a helyzethez. A látótetered egyes részei különbözően érzékenyek a mozgás sebességére és az impulzus erősségétől és gyakoriságától is függ, hogy hágy fps-sel működsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!