Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Terra-formálni a holdat?

Terra-formálni a holdat?

Figyelt kérdés

Mi lenne, ha az emberiség a mars expedíció helyett inkább a holdra helyezné a hangsúlyt, hiszen sokkal jobbak a lehetőségek, közelebb van, ezáltal olcsóbb, kontrollálhatóbb, stb.

Tehát, miért nem a holdon alakít ki légkört, életlehetőségeket, kolóniákat, stb.-t az ember a mars helyett?



2020. júl. 10. 01:12
1 2 3
 1/22 EagleHUN ***** válasza:
100%
Kicsi tömeg = kicsi szökési sebesség -> Nem véletlen hogy gyakorlatilag 0 a légköre. Hordhatnánk oda a föld légkörét míg el nem fogy. A Marson valamivel azért jobb a kiindulási helyzet és a készletek is. Bár föld szerű légkör kialakításához oda is hordani kell majd sokat. De a Naprendszerbe befelé mondjuk a Jupiter vagy Szaturnusz holdjairól lényegesen könnyebb. És hosszabb távon meg is maradhat.
2020. júl. 10. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Szerintem sem a holdra, sem a marsra nem kivánna senki oxigént és nitrogént "hordani". Az ilyesmit jobb helyben előállítani. Különösen az elkivánt mennyiségben.
2020. júl. 10. 02:03
 3/22 Wadmalac ***** válasza:
52%

A Hold kb. 3500 km átmérőjű és 7,347673*10^22 kg.

A Titán kb. 5150 km átmérőjű és 1,3452*10^23 kg.

Szóval a Titán kb. másfélszeres átmérővel és 1.8-szoros tömeggel rendelkezik.


És annak aztán van légköre dögivel, a felszínen több, mint másfél bar nyomással.



Szerintem lenne az a légkör-vastagság, megfelelő gázösszetétellel, amit a Hold is meg tud tartani sokáig.


Csak azt létrehozni a lehetetlennel határos.


A légkörvesztés valószínűleg bármi technikailag ma (és tutira még jó sokáig) ismert módszer esetén gyorsabb lenne a légkör-gyártásnál.


Méretesebb üstökös, esetleg több hozzácsapása esetleg elegendő gázt adhatna, de akkor már számolni kéne az igen kényes pályaegyensúly bolygatásával is.

2020. júl. 10. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

A számítások szerint ha létrehoznánk ott egy légkört, akkor az kb. 100000 évig meg is maradna.

Tehát ennyi idő alatt elég lenne létrehozni.

Járulékos előnye lenne, hogy lecsiszolná a homok részecskéit, és nem lenne annyira éles, mint most.

2020. júl. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 Wadmalac ***** válasza:

"A számítások szerint ha létrehoznánk ott egy légkört, akkor az kb. 100000 évig meg is maradna.


Tehát ennyi idő alatt elég lenne létrehozni."

Nem tudom, mi a pontos összefüggés a légkör vastagsága és a légkörvesztés mértéke közt, gyanítom, hogy van, tehát minél vékonyabb, annál jobban szökik, elviszi a napszél stb.


Szóval ha "gyorsan" kerül oda sok, akkor szerintem tartósabb, mint egy lassú felépítés esetén.

De lehet, hogy nincs igazam.

2020. júl. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

"Szóval a Titán kb. másfélszeres átmérővel és 1.8-szoros tömeggel rendelkezik. És annak aztán van légköre dögivel, a felszínen több, mint másfél bar nyomással."

Igaz, de a központi bolygó magnetoszféráját is meg kell vizsgálni, hogy mennyire védi a holdat. A Titán a Szaturnusz körül elég közel van a határához, a Hold viszont jelentősen kikerül a földi magnetoszfréból, amikor a Nap felőli oldalon van. Lehet, hogy működhet a dolog, de ezt alaposabban meg kell hozzá vizsgálni.

2020. júl. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

3


A légkör vesztés oka nem elsősorban az alacsony gravitáció, hanem az, hogy a napszél hatása erősebb, mint a gravitáció.


A Titánnak nem tudom, hogy van-e magnetoszférája, de az biztos, hogy jóval messzebb van, sokkal kisebb a napszél hatása...


Ha lenne is a Holdnak légköre, az idővel a nagy bolygóknál kötne ki.

(meg elenyésző részben a holdjaikon)



Szóval egy "nyitott" légkör létesítése még a Marson is teljesen fölösleges.

2020. júl. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 Wadmalac ***** válasza:

"a központi bolygó magnetoszféráját is meg kell vizsgálni, hogy mennyire védi a holdat."

Meg azért "odakint" a napszél hatása is nagyságrendekkel kisebb, ez tény.


Még egy téma: mi legyen az a légkör?


Tudom, hogy irreális, de tegyük fel, hogy a légkör semleges gáza nem nitrogén, hanem mondjuk xenon.

1 bar felszíni nyomáshoz sokkal vékonyabb légkör elég és gyanítom, hogy a napszél általi elhordás is lassabb lehet.

Oké, hogy a nitrogéngáz hiánya növénytermesztésre probléma lehet, de az megoldható máshogy is, emberi légzésre meg így is jó.

2020. júl. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

"nem nitrogén, hanem mondjuk xenon"

Jó gondolat. Csak ha lélegezni is akarunk, akkor annak nem fog a tetején úszni az oxigénréteg? Amit szerintem ugyanúgy elvisz a napszél. :)

2020. júl. 10. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

8

Hoppá, azt nem olvastam, egyébként jogos.


Légkör az bármilyen gáz/gőz jó lenne (semminél jobb) egy feltétel, hogy a napenergiát ne blokkolja.


Az ott adott kövekből/porból nem lehet valamit kisütni?

2020. júl. 10. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!