Nem biztos hogy jó helyen van a kérdés, de igaz hogy villámláskor nem lehet zuhanyozni, se számítógépet/telefont használni?
Most nincs kedvem a miérteket elmagyarázni, de: telefont nyugodtan használhatsz, de ha töltőre teszed, nagyon peches esetben baja lehet a telefonnak. Gépre ugyanez vonatkozik. Nem csak a tápkábel, hálókábel, más készülékből jövő usb, monitorból jövő kábel stb. is számít. És nagy pech kell hozzá, nagyon közel kell becsapnia egy villámnak, hogy veszélyes túlfeszültség kerüljön a hálózatba. Ha van túlfeszültségvédő valahova beiktatva, az segít. Nálunk egyszer okozott ilyen bajt villámlás, akkor meghalt egy-két háztartási gép, plusz egy olyan gépben a hálókártya, ami jó hosszú ethernetkábellel volt bekötve (a lakás egyik végéből a másikba ment a kábel).
A zuhanyzás pedig az életedre veszélyes egy kicsit, de azért itt is nagyon kicsi a valószínűsége, hogy bajod legyen. Ugyanez vonatkozik arra, ha ablak közelében tartózkodsz, hozzáérsz a vízcsőhöz stb.
Csak a fő kérdést olvastam el...
Én jártam úgy még fiatalon, hogy belecsapott a villám az áramellátásba és meghalt a gép. Mint később kiderült, valami csodálatos módon csak az alaplap ment tönkre, elvileg még a táp is jó volt. De az alaplap olyan szinten, hogy meg is olvadt egy ponton. Furcsa dolgok ezek...
Azóta se érdekel, nem szoktam lekapcsolni a gépet. Engem nem fog egy kis villám megijeszteni.
"Azt olvastam hogy ha a központi elosztó túlfeszültséget észlel, lecsapja az áramot."
Hát akkor két eset van. De tegyük fel, hogy te tudsz olvasni. Akkor valaki oltári nagy hülyeséget írt.
Hát az attól függ. Zuhanyozni többnyire lakásban lehet. Számítógépezni is ott szoktak. A jó hír, hogy a lakásodban bármi átlagos dolgot megtehetsz, a villám annyira nem érzékeny, hogy kiszagolja ezt. Ráadásul ez kevés, kéne neki komoly töltéskülönbség is, enélkül ugyanis nem lehet rábeszélni a csapkodásra.
Mi a helyzet, ha a szabadban zuhanyozol? Villámláskor esni szokott, tehát a zuhany az égből jön. Ha neked ez kevés, az egy másik problémakör. Na már most, nagy területeken esik, gyakran emberek is vannak arra, de a villám mégse csap.
Mi a helyzet, ha mégis belecsap a villám egy épületbe? Tegyük fel, nincs villámhárító. Akkor attól függ, mibe csap. Leomolhat a vakolat, baj lesz a tetővel, de ha valami elektromos vezetékbe csap, akkor két eset van. Vagy jó minőségű a villanyórád, vagy ha az nem, az elosztó-biztosító dobozod, vagy nem. Ha igen, akkor az óra/biztosító olyan gyorsan old ki, hogy komolyabb áramerősség nem jut mögé, tehát nagyon érzékeny holminak kell lenni, hogy tönkremenjen. De lehet lomha biztosítékod, akkor a másodperc egy jó töredékéig a villám hatása tovaáramlik, alaplap, TV bánhatja, ha a masinák biztosítéka is gyatra.
Ha így akarsz öngyilkos lenni, akkor komoly felkészültséggel kell rendelkezned, hogy olyan körülményeket teremts, ahol az áram eljut hozzád és nem bírod ki. Tehát egy lakásban csak komoly elektromos szakértelemmel rendelkező ember jó sok munka árán képes meghalni villámcsapás által.
"ha a központi elosztó túlfeszültséget észlel, lecsapja az áramot."
Azt is teszi. De egyrészt csak a fáziskábelt vágja, másrészt arra van méretezve, hogy 240 voltot tudjon vágni.
Ha a villámból bejön pár kilovolt, az boldogan áthúz a nyitott megszakítón is, ha a föld vagy a nulla vezetőn jön, semmi nem állja útját.
De még a külső rendszerre nem kötött vezetékezések sincsenek teljes biztonságban, mert az elég közel becsapó villám antennaként gerjeszthet minden vezetéket.
A kábeltévén is bejöhet, ugyanúgy hazavágva mindent.
És bizony utat találhat a vízvezetékeken is. Már ha azok fémek. Maga a csapvíz valószínűleg nem elég jó vezető ahhoz, hogy műanyag csövezésnél veszélyes feszültséget behozzon.
Az esély minimális mindegyikre, de ha mégis megtörténik ,elég nagy baj lehet.
Volt valami amerikai csaj pár éve, aki a vihar alatt mosott fogat, a becsapó villám a mosdócsapon át érte, majd a fenekén távozott a zománcos fémkádon a csatorna felé.
Mázlija volt, súlyos sérülés nélkül túlélte, két felületes égéssel.
"nagyon közel kell becsapnia egy villámnak, hogy veszélyes túlfeszültség kerüljön a hálózatba"
Hát, nem. Villámáramtú' függ, meg attú', hogy mekkora a hurok, ami összeszedi a bajt.
"A jó hír, hogy a lakásodban bármi átlagos dolgot megtehetsz, a villám annyira nem érzékeny, hogy kiszagolja ezt."
Ja, mint a hír mutatja, bár az igaz, hogy nem ott laktak a fiúk, kérdés, hogy a villám képes-e az épület célját értelmezni:
"ha a központi elosztó túlfeszültséget észlel, lecsapja az áramot"
"Ha igen, akkor az óra/biztosító olyan gyorsan old ki"
Hát az tényleg. Miután a villám okozta hatás 8-10 mikrosec alatt felfut, annyi idő alatt meg a kismegszakító, stb. még csak a szemét dörgöli. A kismegszakító (is, például) kedvező körülmények között bele tud bontani a szinusz csúcsértéke előtt, ami 5 millisec, legyen a harmada idő kis jóindulattal, az 2 millisec. Szóval a túláramvédelem akkor csap le/olvad ki, ha a túlfeszültség impulzus lejárta után zárlat marad fenn.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!