Ha egy urnából kihúzunk 6 golyót, majd a 6-ból kiválasztunk 4-et, az ugyanolyan, mintha eredetileg az urnából választottunk volna 4-et?
Hát ha az urnában 6 golyó volt, akkor igen.
Ha nem, akkor meg nem.
Igen. Mikor „n” golyóból kihúzunk 4 golyót, akkor a „n” elemű halmaznak egy 4 elemű részhalmazát vesszük. Hány ilyen lehetséges négyelemű részhalmaz van. Ki lehet számolni az ismétlés nélküli kombináció képletéből. Ezeknek a húzási esélyei azonosak.
Ha 6 golyót húzunk ki, akkor vesszük az „n” elemű halmaz egy 6 elemű részhalmazát, és ennek vesszük aztán a második körben egy négyelemű részhalmazát. A lehetséges részhalmazok száma ugyanannyi. A különböző húzások esélyei is azonosak.
Sőt akármilyen bonyolult módszert választhatsz. Pl. kidobod a golyók felét, a maradékból kihúzol 6 golyót, abból sorsolsz 2-2 golyót, a golyópárosokból egyet-egyet kicserélsz egy a kidobott golyókból… A végén 4 golyód lesz, tehát az „n” darab golyóból (mint halmazból) vettél egy négyelemű részhalmazt. Ilyen négyelemű részhalmazból annyi van, amennyi:
C[n,4] = n! / (4! * (n-4)!)
Amíg a sorsolások, kiválasztások valóban véletlenszerűek, addig mindegyik négyelemű részhalmaz ugyanakkora eséllyel fog kisorsolódni, akármilyen módszerrel is sorsolsz, teljesen analóg módon azzal, mintha simán csak kihúznál négy golyót.
Persze a dolog addig igaz, amíg a golyó kihúzásának esélyei megegyeznek, és nincs valamiféle az esélyeket megbontó tényező (mondjuk a hat golyóból a négy legnagyobbat választod ki, vagy a golyók súlya, alakja, mérete olyan módon tér el, hogy a golyók sorsolásának esélye különbözővé válik).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!