Ha egy (atom/molekula) elnyel bizonyos hullámhosszú fényt, az azt jelenti hogy pont annyi energiát nyel el, mint az energiakülönbség két elektron energiaszintjei között. De akkor amit kisugároz fény, annak ugyanolyan hullámhosszúnak kéne lennie nem?
De akkor a foszforesszencia, fluoresszencia hogyan működnek?
Ugye pl. urán érc uv hatására látható spektrumban sugároz.
Igen, pontosan.
De ezt lehet kombinálni. Pl. elnyeli a fényt, 2 szintet ugrik. Aztán lefelé egyesével, és persze mindkettőnél sugároz.
Azon kívül idáig ez egyetlen magányos atomra vonatkozik.
Ha már többen vannak, egy molekulában, azon belül sem lehet 2 elektron ugyanabban az állapotban, ezért a vegyértékelektronok színképei kicsit eltolódnak egymáshoz képest. Erre mondják, hogy kiszélesedik a színkép.
Ha nagyon sok elektron van hasonló állapotban, akkor pedig nem konkrét hullámhossz van, hanem a sok önálló színképből színsávok állnak össze.
Fluoreszcencia, nem esszencia.
Többféleképpen visszaeshet a gerjesztett elektron, és többféleképpen is lehet gerjeszteni. Semmi szabály nincs rá, hogy pontosan ugyan azt az energiát kéne emittálnia.
A Wikipédiával ellentétben itt jól le van írva, miért lehet nagyobb hullámhosszú emisszió:
"Innen egy igen rövid (10-12 szekundum) ideig tartó, és energiavesztéssel járó belső konverzió (egyfajta „vibrációs” mozgás) után eléri az S1 pálya legalsó energiaszintjét. Ennek során a leadott energia egy részét átveszik a környezetében lévő (pl. oldószer) molekulák, másik hányada hő formájában távozik a rendszerből."
A gerjesztés egy másik módja, amikor rövidebb hullámhossz emittál:
Pl két foton egyszerre abszorbeálódik, összeadódik az energiájuk, ilyenkor rövidebb hullámhosszon emittál ilyenkor a molekula.
(Ez ritkán következik be a természetben, ezért nagy teljesítményű femtosecundumos lézerekkel kiváltható, és térben jól lokalizált fluoreszcencia érhető el vele. Erre egy egész mikroszkópia tech épült, ami sokkal jobb, mint az egy fotonos hagyományos konfokális mikroszkóp)
>"pont annyi energiát nyel el, mint az energiakülönbség két elektron energiaszintjei között"
Egy foton nem feltétlenül és nem a teljes energiájával gerjeszti az atomot, fel is melegítheti azt, ami nem ugyanaz. Tehát az energia nem mind fordítódik gerjesztésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!