Egy komoly természettudományban jártas kutató tudós (biológus, fizikus) lehet vallásos?
Azaz, hihet a biblia tanaiban (7 nap alatt világ, Isten teremtette a világot, pokol+menny létezik stb.).
És mi módon lehet vallásos ?
(Mert ismerőseim mind úgy képzelik Istent, hogy van valahol egy pasas az égben, aki osztja az észt, mi jó mi rossz stb.)
Több természettudóst (tudományos kutatót, orvost, stb.) is ismerek _személyesen_, aki hívő!
Pl. Freund Tamás, Csókay András, és még sorolhatnám...
Kreacionista nincsen, vallásos van.
De egyébként a tekintély alapú érvelés hibás. (Pl. Einstein Nobel-díjat kapott és szerinte létezett / nem létezett Isten -> tehát Isten létezik / nem létezik)
A bibliai teremtéstörténetet szó szerint nem hiheti el, az tartalmaz tudományos pontatlanságokat (pontosabban elhiheti, csak ellentmondásos lesz a gondolkodása), többek között éppen azt, hogy 7 nap alatt jött létre a Föld. A pokol és menny létezése, illetve az Isten általi teremtés tárgyilag nem mond ellent a tudománynak, ezeket ebben az értelmeben elhiheti.
Persze ha következetes akar maradni, akkor semmit nem hihet el, amit nem tud alátámasztani, de ennek hiányában még lehet tudományban jártas, akár kutató is.
Aki először volt vallásos és utána lett tudós, az ebben a kérdésben nem számít.
Borzalmasan erős ilyenkor a nevelés hatása.
Olyan meg nem igazán van, aki 𝐤𝐨𝐦𝐨𝐥𝐲 tudós - és EZEK UTÁN lesz vallásos. Tehát felnőtt korban.
Nagyítóval kell keresni az ilyet.
"A pokol és menny létezése, illetve az Isten általi teremtés tárgyilag nem mond ellent a tudománynak, ezeket ebben az értelmeben elhiheti."
Olyan értelemben, ahogy az átlagember elképzeli, ellentmond.
Persze mindenhez alkotható olyan értelmezés, hogy ne mondjon ellent.
,,Azaz, hihet a biblia tanaiban (7 nap alatt világ, Isten teremtette a világot, pokol+menny létezik stb.)."
Hát azért a vallásosságnak is megvannak a szintjei...
A legtöbb hívő (akár kutató is), nem szó szerint értelmezi a Bibliában írtakat. Már csak azért sem, mert azok ellent mondnak a jelenlegei tudásunknak. Pl.: Ha egyszer leírjuk hogy 2 + 2 = 4 és ezt bizonyítjuk is, akkor nyilván már nem fogjuk elhinni, ha egy könyv azt írja, hogy 2 + 2 = 3. Tehát ha a Biblia pl. azt írja, hogy Isten a állatokat azért teremtette, hogy nekünk legyen mit enni, akkor azt nyilván helyén kell kezelni. Átvitt értelemben kell értelmezni, hiszen az ember már tudja, hogy mi is állatok vagyunk és az evolúció során alakultunk ilyenné.
Nyilvánvaló, hogy egy kétes történelmű könyv nem indulhat egy súlycsoportban a tudománnyal. Nem lenne igazságos mérkőzés. A tudomány a megfigyeléseinkre alapozott bizonyított tények gyűjteménye. A Biblia meg egy könyv, aminek gyakorlatilag lehetetlenség felkutatni az eredetét. Ráadásul az ott megírt részletek más vallások szent könyveiben is jelen vannak. Nagyon nem lenne okos dolog SZÓ SZERINT értelmezni (vagy félredobva eddigi tudásunkat) elhinni azt, amit benne írnak.
Ettől még Istenben simán lehet hinni, mert egy ilyen entitás még a természettudományos ismerteinket szemelőt tartva is feltételezhető. Talán volt egy Istenség vagy valami, ami befolyásolta az Ősrobbanást, vagy valami ismeretlen mechanizmus révén az élet megjelenésben is szerepet játszott. Vannak még bőven homályos területek, amiket még a tudomány segítségével sem tudunk megmagyarázni. És Amíg nem zárjuk ki teljesen egy felsőbb gondolkodó lény szerepét, addig hinni természetesen lehet benne. Akár két mintavétel között is a laborban.
Én pl. abban hiszek, hogy létezik egy elegáns és egyszerű elmélet, ami egyesítheti a kvantumfizikát a relativitás elmélettel. Hihetnék egy idős Kaukázusi fehér szakállas bácsiban is, aki 7 nap alatt felépítette az Univerzumot. Ez akkor is csak hit lenne, és nem tudás...
Többször előkerült Newton neve... Nos ő egy elég speciális eset, mert az egész életét az egyháztól való félelemben kellett leélnie.
A legkedveltebb hobbija az alkímia volt, amit az Egyház igen súlyosan üldözött. Továbbá kiderült, hogy titokban tagadta a Szentháromságot is. Ezt egész életében titkolnia kellett, ahogy a titkos alkimista tevékenységét is.
Talán csak annak köszönhető hogy nem tudódtak ki "szörnyű" titkai, hogy nemigazán volt társasági lény. Konkrétan csak egy embert tekintett a barátjának (Az egykori szobatársát) A személyiségét tekintve Kifejezetten kellemtelen alak volt, szóval könnyedén el tudott rejtőzni a világ elől...
"Tipikus INTJ volt."
Kérlek. A tudományok szekcióban vagyunk. :)
BSc témavezetőm pont egy ilyen ember :)
Ha nem tudsz németül, Google translate érthetően lefordítja (kipróbáltam).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!