Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "Vákuumos kettős falú doboz"...

"Vákuumos kettős falú doboz" - Milyen légnyomás elegendő hangszigeteléshez?

Figyelt kérdés

Sziasztok, egyszer valahol olvastam a termoszokról - hogy azért nehéz gyártani őket, mert nagyon kis nyomás kell, hogy a hőterjedést korlátozza. A "kicsit" ritkított levegőben ugyanis a nagyobb energiájú molekulák kevesebbet ütköznek, és az edény két fala között könnyen közvetítik a hőt, ha nem elég kicsi a nyomás.


Most az érdekelne, hogy a hangvezetéssel mi a helyzet? Egy kettős falú doboz esetén, ha a falak közül kiszivattyúzzuk a levegőt, a hangvezetés valyon hogyan függ a légnyomástól? Itt is van valamilyen "határnyomás", amit el kell érni, hogy hatékony legyen a hangszigetelés? Vagy a nyomással valamilyen egyszerű arányossággal leírhatóan csökken a hangvezetés?


Próbáltam keresni a neten erről információkat, de eddig nem találtam. Ha valaki tud erről valamit (akár azt, hogy milyen törvényekre érdemes rákeresni, hogy kiszámolható legyen, van-e valami könyv, vagy táblázat, az is fontos infó lenne a számomra)


De ha valaki konkrétan meg tudná mondani, hogy mondjuk 0.5-0.1 bar esetén tapasztalható-e már érdemi hangszigetelés, az is hasznos lenne.


Előre is köszi a válaszokat!



2020. ápr. 2. 13:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Hang meg hő kb ugyanaz. A hangot jobban tudod szigetelni
2020. ápr. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
94%

A hangnak hordozója van. A hang egyben energia is. A terjedési hatékonyság ennek az energiának az elnyelésétől függ. A hang adott hullámhossz tartományban hallható. Ha elérjük, hogy a 400 herzes hang mondjuk 20 vagy 20 ezer herzes legyen, akkor nem halljuk. Sőt, ha elérjük, hog visszaverődjön, még jobb. A hangszigetelésnek tehát meglehetősen mások a feltételei. Egy jó vastag függöny például elég drasztikus hatást tud elérni.

A vákuumos fallal van egy másik probléma. Annak "oldalfala" is kell legyen. Ami remekül vezetheti a hangot. Így aztán könnyen lehet, hogy egy ilyen fallal mindössze árnyékolást érünk el.

2020. ápr. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
46%
Fogadok tisztelt kettes, hogy mérnök vagy!
2020. ápr. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat!


Induljunk ki abból, hogy a légritka tér adott (más célból előállítottuk). Nem kizárólag a hangszigetelés miatt szeretnénk létrehozni.


És mondjuk egy max 30x30x30 cm-es (mérnökök, bocs, hogy nem mm-t írok :)) méretű dobozt szeretnénk készíteni. Minden fala kettős, kb, mint egy termosz.


Meg minden egyebet tegyünk fel, ami kell, hogy arra a lényeges kérdésre megkaphassam a választ, hogy mekkora nyomás kell (szobahőmérsékleten) a zajszigeteléshez.


A "milyen zaj" jogos kérdés. Mondjuk egy porszívót működtetünk benne. Mondjuk magának a vákummszivattyúnak a hangtalan működtetése lenne a cél.

(Tudom ez meg felveti a hűtés kérdését, hogy nem lehet oda bezárni, meg ilyenek, de ezektől tényleg tekintsünk most el.)

2020. ápr. 2. 20:05
 5/11 A kérdező kommentje:
(Nem mondtam, hogy porszívóval gondolnám előállítani, az csak a zajszint miatti példa volt.)
2020. ápr. 2. 20:06
 6/11 Wadmalac ***** válasza:

A külső dobozban a belső dobozod a vákuumban nem fog lebegni. Itt-ott kellenek támasztások. Azok meg rezgés-átvezetők, sokkal kevésbé jól szigetelhetően, mint mondjuk hő esetén.


Sokkal jobb eredményt tudsz elérni a visszaverés-elnyelés kombóval.

Megkockáztatom, hogy két elszigetelendő fal közt egy levegővel töltött rugalmas hab jobb hangszigetelés, mint egy ugyanolyan rugalmas szivacs légritkítással, a sokkal több csillapítási és ezzel energia-elnyelési pont révén.


Csak egy pillanatra visszatérve a hőre és termoszra, na ott például igen jó vákuum kell a hőszigeteléshez.

Mert ha a légritkított térben vízpárát hagysz, az éppen hogy baromi jó hővezető lesz.


[link]

2020. ápr. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Gondoltam ezekre (is), amiket írtál, ezért mondtam, hogy hanyagoljunk el minden gyakorlati (egyébként fontos és megfontolandó) dolgot.


Nem jó műszaki megoldást keresek hangszigetelésre, hanem választ az eredeti kérdésemre.


Próbálok közben keresgélni, és annál is inkább érdekel, hogy nem találok megoldást.


Eddig az egyetlen ígéretes nyom, ami arra utal, hogy léteznek emberek a Földön, akik meg tudják válaszolni a kérdést, a Szegedi Tudományegyetem egyik kurzusa:


GYTK043 Fizika-Biofizika 2. (Dr. Molnár Miklós egyetemi docens órája)

Részlet a tematikából:

"...Gyenge csatolás és a terjedési sebesség kapcsolata.

A terjedési sebesség mérésének lehetőségei. Bemutatás: hangterjedés levegőben és légritka térben...

"

[link]


Szóval, aki ezt elvégezte, az tudhatja, meg gondolom többféle mérnöki szakon is alap lehet, meg fizikusoknál...


Szóval, ha esetleg jár erre valaki, akkor lágyszi help... :D

2020. ápr. 9. 15:33
 8/11 anonim ***** válasza:
24%

fizikust választ vártál, megkapod. de ne várd, h hasznos legyen.


"Egy kettős falú doboz esetén, ha a falak közül kiszivattyúzzuk a levegőt, a hangvezetés valyon hogyan függ a légnyomástól?" valószínűleg bonyolult, és nem tudom.


"Itt is van valamilyen "határnyomás", amit el kell érni, hogy hatékony legyen a hangszigetelés? Vagy a nyomással valamilyen egyszerű arányossággal leírhatóan csökken a hangvezetés?" ha elég ritka a levegő és elég halk a hang, akkor valoszinuleg egyszerű összefüggés


"De ha valaki konkrétan meg tudná mondani, hogy mondjuk 0.5-0.1 bar esetén tapasztalható-e már érdemi hangszigetelés, az is hasznos lenne."

kétlem, tekintve hogy egy hegyen is lehet beszélgetni.

szerintem ennél jelentősen kisebb nyomások kellenek

2020. ápr. 9. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi, szerintem hasznos volt.

Az utolsó tök jogos (legalábbis 0.4-0.5 bar körüli értékre), de nem gondolnám ez alapján, hogy a 0.1-nél érdemi különbség lenne.


Ha valaki tud esetleg pontosabbat, azt persze szívesen veszem, de ez már "megnyugtatott" :)

2020. ápr. 13. 17:40
 10/11 anonim ***** válasza:
A vákuumszobás hangszigetelés kimondottan elméleti dolog. Emlékeim szerint én ironizálhattam vele itt az oldalon hangszigeteléses kérdésnél. Sokkal jobb a talajtól lehetőség szerint minél jobban csatolásmentesített, hatalmas tömegű építmény, így a mély és szubszonikus tartomány nagyon szépen kordában tartható. A többi kevésbé drága, vastag üveggyapottal és felületre szerelhető üregrezonátoros elnyelő panelekkel kiforrottan csillapítható a felvételen észlelhetetlenre.
2020. ápr. 14. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!