Ha nem lenne a Földön gravitáció, akkor a héliumos lufi milyen irányba szállna?
Napszél irányban. :)
Merthogy akkor levegő sem nagyon lenne itt.
Általánosítsuk a kérdést: okoz-e felhajtóerőt a benne lévő testekre olyan közeg, amire nem hat gravitáció: Nem.
A hidrosztatikai felhajtóerő a közeg súlyából ered, ami a mélységgel (vagy magasságal) arányosan változik. Ilyen feltételek csak gravitációs térben (vagy gyorsuló rendszerben) vannak, pontosabban ahol súlyerő mérhető. Ha súlytalanságban simán csak nyomás alá helyezünk pl. egy adag levegőt, abban ettől nem lesz felhajtóerő, a nyomás egyenletes lesz benne mindenütt.
Az űrállomáson sem fog sehova szállni a héliumos lufi, csak amerre éppen lökik.
A lufi azért száll, mert a levegő felhajtóereje felfelé hajtja. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a levegő a nagyobb sűrűsége miatt jobban törekszik lefelé, mint a lufi. Persze a lufi is lefelé akarna menni a gravitáció miatt, de a levegő jobban akar lefelé menni, ezért folyton kiszorítja a lufit. Vagyis felfelé szorítja - ezt látjuk úgy, hogy a lufi felfelé száll. Valójában tehát a lufi feletti levő levegő száll lefelé.
Ha nem lenne gravitáció, akkor légkör se lenne, és a lufi is a newtoni törvényeknek engedelmeskedve nyugalomban lenne, amíg valami meg nem löki, és onnantól kezdve egyenletesen elindulna egy irányba.
Ha van légkör de nincs gravitáció (mondjuk egy zárt, levegőt tartalmazó dobozban lenne a lufi), akkor se mozdul semerre. Viszont ha a dobozt megforgatjuk, akkor már fellépne egy kis centrifugális erő, ami miatt a levegő a forgás külső íve felé törekdne -- mintha gravitáció lenne --, a lufi pedig ezzel párhuzamosan a tengely felé mozdulna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!