Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik akkor ha pl egy...

Mi történik akkor ha pl egy manhattan méretű feketelyuk egy nála nagyobb tömegű csillaghoz kerül közel?

Figyelt kérdés
Olvastam egy manhattan méretű feketelyuknak 4 napnyi tömege van kb. Mi van akkor ha egy nagyobb tömegű csillag közelébe kerül mint pl az aldebaran vagy a canis majoris? Eldugítja a feketelyukat? :D

2020. márc. 22. 04:11
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a lyuk elnyeli.

Viszonylag lassan.

2020. márc. 22. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Kisebb lesz a távolságuk.
2020. márc. 22. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha elég közel kerülnek, akkor a fekete lyuk szép lassan elnyeli. Szinte mindegy melyik mekkora tömegű, a lényeg a gravitációs gyorsulás helyi értéke, márpedig az a "kis" fekete lyuk eseményhorizontján jóval nagyobb lesz, mint bármilyen csillag felszínén.

Egy fekete lyukat nem igazán lehet eldugítani, akármekkorára nőhet a tömege. (Legalábbis nem ismerünk felső tömeghatárt, vagy akár ennek elvi lehetőségét.)

2020. márc. 22. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából csak a szokásos korlátok vannak:

vagyis az, hogy ha kisebb tömegű, mint a csillag, akkor ő kering a csillag körül, valamint azt tudja elnyelni, ami beleesik.

De ez csak időbeni korlátozást jelent, ettől még elnyeli az egész csillagot. Ha pályára áll körülötte, akkor is, csak akkor egészen lassan.

2020. márc. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
82%

Három lehetőség lehetséges.

1. A csillagnak, fekete lyuknak nincs perdülete.

A csillag egyenes pályán belezuhan a fekete lyukba, látványos kozmikus tűzijáték kíséretében. Mivel egy inerciarendszert képeznek, csak nézőpont kérdése ki kit vonz. Mi kívülről azt látnánk, hogy mindkét objektum gyorsulva közeledne egymáshoz.

2. Valamelyik, vagy mindkét égitestnek van perdülete, de túl nagy sebességgel közelítenek egymáshoz. Ekkor körpályára állnak, de ez egy nagyon elliptikus pálya lenne, amiben nagyon "rángatnák" egymást az égitestek. Ebben a közös táncban, impulzusmomentum gravitációs hullámok formájában kisugárzódna. Ezzel a hatással szép lassan egymásba spiráloznának az égitestek. Amikor már elég közel lennének, a csillag egy akkréciós koronggá cincálódna, és némi kozmikus tűzijáték effektusok kíséretében benyelné a fekete lyuk.

3. Elég nagy impulzusmomentum, lassú befogás. Idővel a gravitációs-hullám kisugárzásos effektussal kisimulna a pálya, és stabil körpályára állnának egymás köré kozmikus időtávlatokra. Azt, hogy ki kering ki körül, és hogyan,a megfelelő paraméterek megadásával már te is szimulálhatod.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=49&v=3SjG4CiNIHE..

2020. márc. 22. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!