Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A múlt, jelen és jövő egyszerr...

A múlt, jelen és jövő egyszerre létezik?

Figyelt kérdés
Nem tudom felfogni, hogy igaz-e a kérdésem mert ha az idődilatáció miatt a jövőnk vagy a múltunk egy másik megfigyelő számára lehet a jelen, akkor nem azt kéne jelentse, hogy létezik egyszerre mindegyik?

2020. márc. 19. 19:56
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

[link]


Ez a cikk jól megfogalmazza?

2020. márc. 20. 14:20
 12/13 dq ***** válasza:

Amúgy a kérdésedben megfogalmazott gondolat neve Androméda paradoxon vagy Rietdijk–Putnam érv:

[link]

Talán ez a legerősebb érv, amely "alátámasztja" ezt a felfogást, hogy minden egyszerre létezik.

2020. márc. 20. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
72%

"Ez a cikk jól megfogalmazza?"


Nem teljesen. Jól indul, aztán elrontja. Tipikus esete a rel.elm. félreértelmezésének. Ilyet ír, hogy minél gyorsabb a tárgy sebessége annál lassabban telik a saját ideje. Ez nem igaz. A spec. rel. egyik posztulátuma : Minden fizikai jelenségnek, és így a jelenség leírását megadó elmélet matematikájának azonosan kell kinéznie minden inerciarendszerben. Ennek a posztulátumnak nem felel meg ez amit állít. Az hogy miért lesz oka és következménye az ikerparadoxonban hogy az aki a Földön maradt többet öregedett az megint érdekes kérdés, de nem azért mert 99% c sebességgel haladva lassul az idő múlása.

Továbbá meg "átkacsingat" filozofálgatásba is.


@16:32

Ott meg azzal "játszik", hogy mit tekint "mostnak" galaktikusan távoli helyre nézve. Amikor meg rel.elm.-ből tudjuk, hogy nincsen abszolút egyidejűség. Máshogy mondva nem terjeszthető ki galaktikus távolságokra a most fogalma. Pontosabban mondva, önkényesen meg lehet tenni.

Valójában ennek olyan következményei vannak ami eszedbe se jutott. Az hogy most méter pontosan az Androméda-galaxis egy konkrét adott bolygójának egy adott négyzet centimétere és a bal fülemen filctollal bejelölt pont közötti távolság most mennyi, ezt nem csak hogy nem tudnánk kimérni. Hanem nem is egy objektív kérdés. Távolság, hossz meghatározásánál explicit tartalmazza a kérdés hogy most hol van az egyik és szintén most hol a másik. (Egy kocsi hosszát se úgy méred le hogy most hol van az eleje és holnap hol a vége, közbe lehet ment is és máshol van.) Vagyis két galaktikusan is távoli objektum távolságának nincs objektíven távolsága. Az hogy csillagászatilag ezt hogy oldják meg az megint más kérdés, ott definiálják, de ne menjünk ennyire előre, jó lenne ha a legalapabb dolgokkal tisztába lennél.


Figyelmedbe ajánlom:

[link]

2020. márc. 20. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!