Ha gyorsulva tágul az Univerzum, akkor egyszer majd átlépi a fénysebességet?
@19-20: Ahh oké, sorry, félreértettelek, nem fogtam, hogy ez rávezetős kérdés a részedről.
Egyébként attól, hogy sok mindenhez lehet koordináta-rendszert rögzíteni, ezek még nem lesznek egyenrangúak.
#20: Nem igazán, mert akármilyen gyorsan forog a Föld (vagy én hiába forgok körbe másodpercenként), a Nap nem fog kirepülni a Naprendszerből, sőt egy kicsit sem fog megváltozni a látszólagos pályája, ami a laikus megfigyelő számára ellentmondani látszik a fizikai törvényeknek.
A "minden relatív" kifejezés is egy kicsit relatív. Akármennyire relatívak a sebességek, egy forgó (vagy keringő) mozgás kerületi sebessége elég egzakt, erőkből és távolságokból adódó érték. Ilyen szempontból kicsit a mozgások "kakukktojása".
Ha mondjuk két test (pl. bolygó) egyenesen közelítenek egymáshoz, és egymás körül pályára állnak vagy akár hiperbola pályán szétrepülnek, akkor ott az eredeti egyenesvonalú mozgásuk lehet relatív, nincs jelentősége melyik közelített melyikhez. De ha pl. stabil zárt pályára állnak, akkor már lesz egy olyan kerületi sebességük, ami nem relatív, hanem adott értéknek kell lennie a pálya fenntartásához, akárhonnan nézzük.
A 14 milliárd fényévre levő dolgok fénysebességgel távolodnak tőlünk. A messzebb levők gyorsabban. A c/H_0(t) érték neve Hubble-távolság. (A magyar wiki mást nevez annak, át kéne írni.)
Nincsen ellentmondás, a speciális relativitáselmélet tételei tautologikusan vannak megfogalmazva, csak ott igazak ahol igazak, konkrétan ahol jó közelítéssel teljesülnek Newtonnak az inerciarendszerre vonatkozó kritériumai.
Elmélkedésnek: ha a Hubble-állandó elszáll, akkor a Hubble-távolság mondjuk 1 méter lesz, aztán meg 1 Angstrom s.í.t., és előbb-utóbb széttépi a szubatomi részecskéket is. Király, nem?
(Persze jelenleg a Hubble-állandó csökken, a Hubble-távolság pedig nő. A legnépszerűbb elmélet szerint a vákuum/tér anti-gravitál és ez okozza az univerzum tágulását. A Hubble-állandó még tovább fog csökkenni, de ~57 egy alsó korlátja, a Hubble-távolság meg 17 milliárd körül be fog állni, és nagyon nem lesznek széttépve a szubatomi részecskék.)
@22: de ebben az esetben azt kell definiálni, hogy mihez képest forog vagy kering a koordinátarendszerünk...
És itt megint bejön az abszolút nullpont hiánya. Az meg már külön pikantériája a dolognak, hogy létezik elméletb amely szerint az Univerzum is rotál...
@26: Azt elhiszem. Ettől még nagyon nem egyenértékű a kettő.
Nem véletlen hoztam fel példának, hogy mit érzel, ha forogsz - akkor a saját testeden tapasztalhatod, hogy nem ugyanaz a kettő. Ha becsukod a szemed, még a látvány a befolyásol.
De lehet tényleg érdemes lenne új kérdést kiírnod erről, ahogy dq javasolta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!