Hol van az Univerzum középpontja?
Ahogyan az "Ősrobbanás" is egy modellnek a neve, és nem szó szerint értendő (mivel nem robbant fel semmi) ugyanúgy az "univerzum közepe" sem reális, ahogy az sem a kérdés sem, hogy "mi volt az Ősrobbanás előtt?". A többit a kérdéseddel kapcsolatban részletesen leírta az 1. válaszoló.
Talán annyit tennék még hozzá, hogy fizikában vannak hangzatos dolgok, de a valódi jelentése mást takarhat, mint amit elsőre gondolnánk.
"ebből az következik, h a kezdetekben kellett lenni egy kiindulópontnak, ahonnan indult a tágulás"
Az a pont volt az, ami ma az univerzum egésze. Ahogy #1-es írta: Egy pöttyös labdán melyik pötty a középső? Úgy képzeld el az univerzumot, mint egy pöttyös labda felszínét. Bármelyik pontból nézed, mindig az látszik középpontnak, táguláskor minden tőle távolodik. A Földről nézve pl. a galaxisok (nagy átlagban) tőlünk távolodnak, mintha mi lennénk a középpontban, de bárhol máshol is ugyanezt látnánk.
Talán még vizuálisabb a dolog, ha mellé képzeled, hogy az univerzumnak "széle" sincs.
Nem feltétlenül végtelen, de határai nincsenek.
Szóval nehezen lehetne közepe úgy, hogy széle nincs.
Azért fognak ki rajtad, mert a végtelen bár egyszerűnek tűnik, mégsem az. Nagyon nehéz fogalom, mert a hétköznapokban megszokott vizuális képzet helyett elvonatkoztatott, képzeletbeli (gondolattal alkotott, de a természetben érvényes) szabályok mentén kell végiggondolni.
Sokan nem hiszik el, de a tudományos problémák megértésével éppen az a baj, hogy ha kimarad néhány lépcsőfok, az olvasó a megszokott tapasztalati ismereteit alkalmazza egy fogalomra, miközben az csak emlékeztet erre, már más a jelentése. Így keletkeznek azok a makacs viták, amelyek lényege: "de én ezt meg ezt olvastam fontos hiteles helyről". Valóban - betű szerint - azt olvasta, de nem az a jelentése.
"Ezek kifognak az agyamon..."
Ne aggódj, mindenki agyán kifognak, ha szemléletesen(!) akarja elképzelni a "tér" tágulását.
Ugyanis nem egy háromdimenziós tárgy tágul (növekszik) a térben, hanem maga a tér változik meg úgy, hogy a benne levő tárgyak távolodnak egymástól. Az "Univerzum" NEM három dimenziós "tárgy", amely a "térben" növekedik.
Ha elhagyunk - gondolatban(!) egy dimenziót (kiterjedést) akkor már "szemléletesen" is magunk elé képzelhetjük a történéseket. Azaz a lufi FELSZÍNE (két dimenzió!) prezentálja a (három dimenziós!) teret.
Ilyen szemüvegen keresztül olvasd el 2*Sü teljesen korrekt magyarázatát. Hm? Ugye, hogy...? :)
dellfil
Vagy képzeld el úgy, hogy van ilyen kezdőpont, csak nem a mostani világunkban.
Elvégre a lufinak is van középpontja, csak nem a felszínén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!