Energiaminimum elve hogyan működik a gyakorlatban, reakcióknál?
Tehát tudom, hogy az elektronoknak mindig a lehető legalacsonyabb elektronpályákon kell elhelyezkednie, de ez pontosan egy reakciónál mit jelent?
Az egyik, hogy minél stabilabb legyek a reakciótermék.
Viszont a reakciók törekednek arra hogy a mozgási energiát is csökkentsék (pl gázból lesz folyékony, vagy folyékonyból szilárd). Erre törekszik valami?
Nem a mozgási, hanem a helyzeti energia csökkentésére "törekednek" a reakciók. Persze ha a rendszer tud hőt cserélni a környezettel, akkor előbb-utóbb a reakció során keletkezett mozgási energiától (vagyis a hőtől) is meg fog szabadulni a rendszer.
A reakcióknál pedig ez azt jelenti, hogy a részecskék alacsonyabb energiaállapotba kerülnek az által, hogy az újonnan keletkező anyagokban kisebb a részecskék helyzetéből fakadó energia mennyisége.
A termékben az elektronok energiája kisebb, mint reaktánsokban külön-külön.
A termodinamika megfogalmazása: izolált rendszerben kémiai egyensúlyban a szabadentalpiának (illetve a szabadenergiának) minimuma van. (És ekkor az entrópia maximális.)
Köszi mindkettőtöknek!!
Az nem szempont a reakcióknál, hogy minnél nagyobb szabadentalpia szabaduljon fel?
Vagy inkább az, hogy minnél kisebb legyen a szabadentalpia? (Annál nagyobb az entalpia és hőmérséklet*entrópia különbsége?)
A szabadentalpia nem szabadul fel :). A G egy termodinamikai állapotfüggvény aminek változásából megtudhatjuk, hogy adott reakció spontán avagy sem.
Köszi a válaszokat, ment a zöld kéz!
És akkor ha úgy mondom, hogy a reakciók arra törekednek, hogy a lehető legnagyobb HELYZETI energia szabaduljon fel, az jó?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!