Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan is működik gyakorlatban...

Hogyan is működik gyakorlatban az energiamegmaradás törvénye?

Figyelt kérdés
Zárt rendszerben az energiamegmaradás törvénye érvényesül, oké. Rugó megfeszítésénél a rugalmas energia mozgási energiává alakul, majd a mozgási rugalmassá, stb. Viszont a rugó egyre kevésbé tér ki, és végül megáll nyugalmi állapotában. Ez mivel magyarázható?

2017. jún. 18. 08:25
 1/10 anonim ***** válasza:
73%
Az energia "elvész", de nem a hétköznapi értelemben, hanem a hátráltató tényezők nyelik el. pl. légellenállás, rugó anyaga, ha a rugó függőlegesen van, beleszól a gravitáció is
2017. jún. 18. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

A mechanikai mozgások mindegyike végül hővé alakul. A rugó mozgásakor a légellenállás a levegő súrlódását, és a rugó anyagában fellépő belső súrlódást okoz, amelyek hővé alakulnak.

Kimutatható, hogy egy zárt rendszerrel közölt bármilyen mechanikai energia végül a rendszer hőmérsékletének emelkedését okozza.

2017. jún. 18. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"ha a rugó függőlegesen van, beleszól a gravitáció is"

Mibe szól bele?

A másik kettő stimmelt, a légellenállás és a rugó ellenállása miatt hővé alakul a mozgási energia, tehát ez nem egy zárt rendszer.

Amúgy zárt rendszer nem nagyon van a valóságban, inkább csak elméletben.

Egy ilyen rugós összeállítás a végtelenségig harmonikus rezgőmozgást végezne, ha valóban zárt rendszer lenne.

2017. jún. 18. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%
Nem tudunk tökéletesen zárt rendszert csinálni. Tudomásunk szerint csak egy tökéletesen zárt rendszer van, az pedig az egész univerzum. Bármit csinálsz, az univerzum össz energiája nem fog változni. (bár vannak elméletek, hogy a fekete lyukakon keresztül van energiaszivárgás, de lehet hogy az is ebbe az univerzumban landol)
2017. jún. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%
Hozzátéve #2-hoz, hogy tulajdonképpen a hő is mozgás, az atomok rezgése. Tehát semmi más nem történik, mint sok atom rendezett együttmozgása átalakul, szétszóródik rendezetlen külön-külön mozgássá. (Termodinamika 2. főtétele.)
2017. jún. 18. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%
Szigorúan a kérdésedre válaszolva, a rugó nem zárt rendszerben mozog. Közeg veszi körül, ami fékezi, hőt ad le, erőtérben van, ami deformál, és még néhány apróbb dolog. A rugó az idők során sok energiát lead emiatt a környezetének, igaz kap is valamennyit, de az egyenleg mindenképpen negatív (többet ad le).
2017. jún. 18. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

A termodinamika II. főtételéből lehet kiindulni. Ennek egy következménye, hogy minden energia korlátlan mértékben hőenergiává alakítható.


A rugó esetében is erről van szó. A rendszerbe betáplált kezdeti energia hővé alakul. A légsúrlódás jó közelítéssel általában elhanyagolható (hacsak nem tipikusan valami viszkózus közegről van szó) viszont a rugó anyagában ébredő belső feszültségek nem. A rugó lengőmozgása során pl. egy spirálrugó esetén torziós lengőigénybevétel a mértékadó, így ezáltal következik be a disszipáció.


Megjegyzem a műszaki gyakorlatban igen sok esetben a rugók célja az energia elnyelése. Tipikus példa mondjuk a legkülönbözőbb ütközők, amelyeket pl. vasúti vagy villamospályákon lehet látni. De számos alkalmazást lehetne még mondani.

2017. jún. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, így már értem :D

Ment a zöld mindre

2017. jún. 21. 13:19
 9/10 anonim ***** válasza:
91%

Matematikailag, ha felírod egy ilyen rendszer mozgásegyenletét, amibe beleveszed súrlódást, stb-t (szóval mindazt, ami disszipálja az energiát), valamilyen -bv=-b(dy/dt) alakban, akkor a (differenciálegyenlet) megoldás(á)ban (y(t)=...) lesz egy e^-(...) tag is, a szinusz mellett, és ez határértékben (t->végtelen) a kitérést 0-hoz tartatja. Ha nem veszel bele ilyen tagot a megoldás egy szinuszfüggvény lesz, amit középiskolában is tanítanak.


(Megj.: Ha pl valami -cv^2 közegellenállással számolnánk, akkor az jelentősen megnehezítené a diffegyenlet megoldását, különben is normál kitérített rugó esetében elég v-vel egyenesen arányosnak tekinteni a csillapítást.)

2017. jún. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"normál kitérített rugó esetében elég v-vel egyenesen arányosnak tekinteni a csillapítást"


Ez hülyeség! Miért követne egy lineáris rugó olyan csíllapítási törvényt, amely viszkózus anyagot modellez?!

2017. jún. 21. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!