Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak olyanoknak, aki jók...

Csak olyanoknak, aki jók fizikából. Az idő lassabban telik számunka, ha nagy sebességgel mozgunk ahhoz képest ha nem mozgunk, de a mozgás is egy relatív dolog. Honnan tudjuk ki mozog és ki nem?

Figyelt kérdés
Nyilván nem ezen múlik a dolog, de szeretném jobban megérteni a relativitás elmélet ezen jelenségét. Itt van egy példa: Egy föld körül keringő űrállomásról elindul egy űrhajó, az űrállomáson és az űrhajón is van egy-egy szinkronban járó atomóra. Az állomásról nézve az űrhajó egy bizonyos sebességgel távolodik, emiatt az órájának lassabban kellene járnia. Viszont az űrhajó éppen az állomás keringési irányával ellenkező, de ugyanakkora sebességgel indult el és a rakétáival "egyensúlyozva" a földhöz képest statikus ponton "áll" az űrben. Tehát a földről nézve éppen az űrhajó az ami áll, vagy lassabban mozog és az űrállomás az, ami nagy sebességgel a föld körül kering. Amikor az űrállomás megkerüli a földet újra összetalálkozik az űrhajóval, ami felveszi a sebességét és dokkol. Ezután összehasonlítják az atomórákat. Melyik fog kevesebbet mutatni?

2020. febr. 28. 15:58
1 2
 11/14 dq ***** válasza:

Elég pocsék válaszokat kaptál.


Legyen I az a lokális inerciarendszer, amelyiknek a Föld közepében van az origója. Van ilyen I, tartalmazza a műholdat és az űrhajót is, jó közelítéssel inerciarendszer, és benne a Föld ~24 óránként fordul egyet a tengelye körül.


Az űrhajó és a műhold közül annak az órája fog kevesebbet mutatni, amelyiknek ebben a rendszerben nagyobb a sebessége. Ez a speciális relativitáselmélet állítása. (Ha kerületi irányba halad az űrhajó. Ha hosszanti irányba halad, akkor a gravitáció is bezavar, és a hatása nagyságrendileg összemérhető ezekkel a hatásokkal. Ha kelet-nyugati irányba halad, akkor a gravitációs hatások megegyeznek a két járműre, ezért nem játszanak szerepet.)


Valóban, mivel az űrhajóba vagy a műholdba be lehet ülni, amivel ellentmondásra juthatnánk (klasszikus ikerparadoxon), arra számítunk, hogy az űrhajó és a műhold körül nem létezik elég nagy (tartalmaz minden, a feladatban szereplő objektumot), és elég jó inerciarendszer. És ha átgondolod, tényleg nincs ilyen: ha a Föld áll a rendszerben, akkor a giroszkópok fordulnak el, ha a Föld kering a rendszerben, akkor meg Newton axiómái sérülnek. (Nyilván ha az űrhajó pontosan akkora sebességgel halad, hogy ebben a rendszerben áll, akkor ez a rendszer az űrhajó körül is jó lesz, és akkor az űrhajóból számolva is jó eredményeket kapsz, általánosan viszont nem.)


Ha pontosabban akarsz számolni, akkor vehetsz nagyobb rendszert ami tartalmaz minden objektumot, mondjuk a Naprendszert.

Nem nagyon lesz más az eredmény, valamivel pontosabb, viszont a számítás nem lesz ilyen szép.

2020. febr. 29. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 dq ***** válasza:
100%

Végeztek hasonló kísérletet, az ikerparadoxon szócikk be is linkeli: [link]

Ha megnézed a Képletek alrészt, akkor láthatod hogy akár általános iskolai feladat is lehetne "kiszámolni" a konkrét értékeket.

Ha számszerűsíted az űrhajód és az űrállomásod magasságát és kerületi sebességét és irányát, te magad is meg tudod kapni az eltérésüket egymástól és a földi órától. (Persze amíg nincsen konkrétan egymás mellé téve a 2 óra, addig ez rendszerfüggő.)

2020. febr. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Az idő lassabban telik számunka, ha nagy sebességgel mozgunk ahhoz képest ha nem mozgunk..."

Próbáld ki a zazen ülést.

2020. márc. 2. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Igazából ezt a kérdést csak azért tettem fel, mert ugyan hallottam korábban a egyidejűség relativitásáról, de nem tudtam pontosan hogyan kell értelmezni és enélkül ez az űrhajós példa számomra olyan paradoxon volt, amit nem tudtam megmagyarázni. (azért írtam, hogy az űrállomás és az űrhajó is a földhöz képes ugyanakkora távolságban mozog, hogy a gravitáció ne zavarjon be) De már a wikipedia is elég volt arra, hogy még ha nem is látom teljesen tisztán a dolgot, de már nincs bennem ez a paradoxon érzés. Már tudok aludni :)
2020. márc. 3. 18:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!