Honnan tudom, hogy egy poláros vegyület viselkedik vízben?
Tudom hogy poláros polárosat old, de az nem tiszta, hogy mikor van az, hogy pl alkotórészeire bomlik és/vagy hidrátburok fogja körbevenni, vagy mikor van az, hogy hidrolízissel -OH kapcsolódik hozzá?
Mert pl az alkálifémeknél és alkáliföldfémeknél hidrogéngáz képződésén ek jelenlétében az adott elem hidroxidos szilárd vegyülete jön létre
Pl: Na + H2O —> NaOH + H+
Miért nem Na+ + 2H2O lesz? Vagy nem tudom hogy pontosan mennyi vízmolekula kapcsolódna az oxigén fejével a nátrium felé fordulva...
Oldódás csak akkor van ha a két vegyület vagy elem nem tud egymással reakcióba lépni.
A példa amit hozol azért nem jó mert az alkáliföldfémek elektronegativitása elég arra hogy a H2O molekula kötéseit felbontsa. (Ezért képződik hidrogén a reakcióban.)
De ha kötés bomlott és új molekula született az már nem az eredeti molekula vagy elem oldatát fogja eredményezni!
Ebben a példában az egyik összetevőből (a vízből) szerencsés esetben marad bőven, és emiatt az eredmény is oldat lesz ugyan. De nem a nátrium hanem a nátrium hidroxid azaz nátronlúg oldatáról beszélhetünk.
Az alkáli(föld) fémeket a víz oxidálja. Ez kémiai oldódást jelent, hiszen egy nátrium tömbben fémes kötés a halmazt összetartó erő.
Na -> Na+ lesz hiszen az NaOH disszociál.
De mondjuk NaCl esetén már eleve egy ionvegyületről beszélünk, Na+ Cl- fizikailag oldódik a vízben. (Nincs kémiai reakció)
Van fizikai meg kémiai oldódás. Ami kémiailag oldódik, azt onnan tudod, hogy ismered az adott anyag kémiai tulajdonságait, és tudod hogy milyen reakcióba lép a vízzel. Amiről tudod, hogy kémiailag nem oldódik, az vagy oldódik fizikailag, vagy sehogy. Ha poláros, akkor jó eséllyel oldódik fizikailag.
"Na + H2O —> NaOH + H+"
Fel van borulva a töltésmérleged. Helyesen:
2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2
Vagy felezheted, és akkor:
Na + H2O = NaOH + 1/2 H2
De mindkét esetben a H oxidációs száma 0. Ha H+ keletkezne, abban a hidrogén oxidációs száma +1, tehát a Na oxidálódott, de semmi nem redukálódott. És ez meglátszik a töltésmérlegen, az egyik oldalon semleges, a másik oldalon +1 töltésű az egyenleted.
"Miért nem Na+ + 2H2O lesz?"
És akkor hova tűnt az elektronod, amit az Na leadott hogy Na+ legyen belőle?
Minden anyag oldódik fizikailag vízben, de nem minden anyag lép vele kémiai reakcióba.
A nátrium is oldódik és lesznek hidratált nátriumionok ahogy írod, de emellett igen heves kémiai oldódás is lezajlik:
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2
Ezeket meg kell tanulni.
"Minden anyag oldódik fizikailag vízben"
WTF?
Dehogy oldódik minden anyag vízben.
"Minden oldódik vízben még a legoldhatatlanabb csapadék is. Ezért beszélünk oldékonysági szorzatról is..."
Oldódásról meg azért beszélünk, hogy egy reális képet kapjunk egy anyag tulajdonságairól. Az, hogy egyetlen molekula feloldódik egy tonna vízben, nem azt jelenti, hogy oldódik az az anyag. Hanem azt, hogy nem oldódik. De ha kíváncsi vagy, ülj le és kezdj egy egy kémcsőben rázogatni egy anyagot ami oldódik, meg egy anyagot ami nem oldódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!