Csak szigorú rendezési relációknál van értelme közvetlenségről beszélni?
Részben rendezésnél is van értelme.
Legyen a halmazod egy adott szám osztói, és a rendezésed legyen az osztja reláció. Azaz a < b, ha a | b.
A másikon gondolkodom, jó lesz figyelemelterelésnek.
Tudsz példákat mondani? Akkor az implikáció nem valódi tranzitív, akkor pszeudo-tranzitív? De például a "kisebb", "nagyobb" relációknál értelmezhető a közvetlenség, amit rákövetkezésnek hívnak - feltéve, hogy legfeljebb megszámlálhatóan végtelen a halmaz számossága. De ott van még a "felmenő rokona", szerintem annál is. Oszthatósággal mi a helyzet?
Ill. a fő kérdés, hogy ezekben mi a közös?
Mire akarsz példát hallani, közvetlen relációra? Pl. {(2,3), (4,5)} egy közvetlen reláció.
Azért írtam oda, hogy valódi, mert van, ami csak attól tranzitív, hogy nincsenek benne (a,b) és (b,c) alakú párok, ezek lehetnek közvetlenek.
Az implikáció nem reláció, de a következményreláció, amit értesz alatta (valódi) tranzitív, hiszen ha A-ból következik B, és B-ből C, akkor A-ból is következik C, ez egy érvényes következtetési szabály.
Valóban léteznek ún. diszkrét rendezések, ahol minden elemnek van közvetlen rákövetekzője, ill. közvetlen megelőzője - az esetleges legnagyobb és legkisebb elemeket kivéve, - de ezek a te definíciód szerint nem közvetlenek, mert te minden párról megköveteled, hogy ne legyen köztük semmi, a diszkrét rendezéseknél meg legtöbbször minden a-hoz csak egy olyan b van, amellyel nincs köztük c.
Az oszthatóság nem diszkrét, mert reflexív; nem is közvetlen ugyanezen okból.
Miyen közös vonást szeretnél találni bennük? Például mindkettő reláció, mindkettő tranzitív, egyik se közvetlen.
Bocsesz, elnéztem, a tankönyvi definíció szerint elég, ha minden elemhez a nála szigorúan nagyobbak között van legkisebb, ezért reflexív reláció is lehet diszkrét, maradjunk inkább ennél. Ezzel természetes számokon az oszthatóság diszkrét, de továbbra is reflexív, ezáltal továbbra sem közvetlen.
És a jutalomkérdést is csak most vettem észre: nem, bármilyen halmaz bármelyik relációjára lehet értelmezni a közvetlenséget, a fenti példámat pl. valós számokon is tekintheted, ott is értelmes és közvetlen lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!