"Az Oak Ridge-i Nemzeti Labor kutatói megpróbálnak „átjárót nyitni" egy párhuzamos univerzumba. " Ennek - a cikkben leírt formában - van értelme?
Azt mondom, hogy ez így kamu.
Még ha esetleg igazi tudósok is mondtak ilyet, akkor is.
Nincs leírva az elmélete, hogy miért és hogyan gondolják ezt. Min alapul az egész?
Kicsit emlékeztet arra a svéd tudósra, aki megállapította, hogy a víz kétharmada hidrogén, tehát éghető, egyharmada pedig oxigén, tehát táplálja az égést.
A kísérletekhez másfél vagon svéd gyufát használt el.
Na, pont így néz ki ez a kísérlet is.
Arról már nem is beszélve, hogy ha találnak egy kóbor részecskét - hogyan mondják meg, hogy egyáltalán a kísérleti berendezésből származik?
Maga a hír valós, rengeteg helyen írnak róla, de részletes tudományos hátteret nem találtam hozzá (talán túl hamar feladtam.) Talán még itt írnak a legbővebben róla:
Elég merész elgondolás, és így első hallásra megvan az a veszélye, hogy konkrét elmélet nélkül félreértelmezhető a kísérlet eredménye. Amúgy a csaj szakértőnek tűnik, nem most kezdte a tudományos munkát, de már csak ezért is furcsa nekem, hogy hogyan jutott pont erre a teóriára, amit igazolni akar. Valahogy egyszerre akarja megoldani a neutron néha érdekes viselkedését, a sötét anyag kérdését, az univerzum szerkezetét, az anyag-antianyag arányának problémáját, stb.
Mondjuk hadd csinálja, kell ilyen is, csak remélem helyén lesz kezelve az eredmény. Ki tudja, talán valóban használható lesz.
A cikk teljes baromság és itt van a háttere szájbarágva:
Nem tudom, hogy lehet ezt röviden leírni úgy, hogy értelme is legyen, valószínűleg ez tett be az újságoknak is.
Korábban azt feltételezték, hogy a természet tükör szimmetrikus, tehát az, hogy mi a jobb és a bal oldal, egy szabadon választott, saját nézőpontodtól függő konvenció és a természetben lévő folyamatokat nem érdekli. Ez igaz volt az elektromágneses és az erős kölcsönhatásra is, tehát ha a fürdőszoba tükörben látott önmagad egy valódi, "tükör lény" lenne, akinek a bal a jobb a jobb pedig a bal, akkor mindenben úgy viselkedne, mint a tükörkép, amit látsz. A kezében lévő gyertyából pont úgy szóródik a fény a valóságos "tükördimenzióban", mint ahogy a tükörképben látod.
De ilyen "tükördimenzió" nincs, ez csak egy nagyon elvont példa.
A Wu kísérlet azt mutatta meg, hogy ez a modell nem igaz. A gyenge kölcsönhatásnak vannak olyan elemei, ahol a bal és a jobb meghatározott dolgok, valami mindig balra, más mindig jobbra indul a referenciához képest. Tehát a tükörben lévő tükörlény keze máshogy bomlik el atomi szinten, mint ahogy a saját kezed bomlását a tükörben látod. Tehát van abszolút jobb és abszolút bal oldal, ami az univerzumban mindenkinek ugyanaz, mindegy, honnan nézi.
Ez viszont felveti, hogy a világban sokkal több dolognak kellene lennie, mint amit most látunk, mert sok ismert részecskének csak a jobb kezes vagy bal kezes változatát látjuk, de más jelenségekből úgy gondoljuk, hogy ha a jobb és a bal két, abszolút értelemben különböző dolog, akkor mindkettőnek léteznie kell. Egyenlőre nem lehet tudni, miért nem találjuk őket.
A neutron viszont egy olyan részecske, ami ugyanezen elméletek szerint tudja váltogatni, hogy bal vagy jobb kezes. A kísérletben ilyen váltásra próbálják rávenni a neutront erős mágneses mezővel.
Tehát nincs semmilyen átjáró és tükör világ, minden, amit néznek, itt zajlódik előttünk az ősrobbanás óta.
Na, így már egészen más a leányzó fekvése.
Ennek a kísérletnek az eredményét már én is várom.
...azért jó lenne, ha legalább ennyire megértette volna az újságíró is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!