Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni nekem? A...

Szotsviki kérdése:

Tudnátok segíteni nekem? A hidak alatt néha még a leghidegebb téli napokon sem fagy be a víz, vagy csak vékony jégréteg képződik rajta. Miért?

Figyelt kérdés
2020. jan. 4. 11:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
a talaj hője fűti, nyílt részen nagyobb a kisugárzás
2020. jan. 4. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2020. jan. 4. 12:25
 3/11 anonim ***** válasza:
31%
Nem véletlenül szokták mondani, hogy a "híd alatt lakik", "híd alá kerül", mert a hajléktalanok is oda "költöznek", ott melegebb van.
2020. jan. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
nyilván nem a Duna hidakra kell gondolni, hanem a néhány méter mederszélességű, beton szerkezetű hidakra.
2020. jan. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 EagleHUN ***** válasza:
31%
A hajléktalanok az eső elől bújnak a híd alá!
2020. jan. 4. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 EagleHUN ***** válasza:
50%

A talaj egy adott négyzetméteren anyagminőségétől függően a föld saját hőjéből ugyanannyit sugároz ki mindenütt, függetlenül attól van -e fölötte híd vagy sem!


Még jópár dolog befolyásolhatja viszont a föl saját hőjén felül:


- Nem süti a nap a híd alatt a talajt így az nem melegszik fel, csak a föld saját hőjét tudja kisugározni, a naptól nem kap plusz hőt. Ettől hidegebb is kell legyen!


- A levegő viszont felmelegítheti valamennyire így pl éjjel lehet kisugárzása több. De nem több mint annak a talajnak amit pl a híd mellett sütött a nap.


- Az eső nem esik a híd alá így a párolgás sem von el hőt. Ettől lehet melegebbnek érezni egy kicsit!


- A szél viszont felgyorsul a híd alatt a terepakadály miatt. Ez több hőt visz el onnan.


Szóval nem tudom hol milyen körülmények közt figyelted meg ezt a jelenséget, de én inkább azt mondanám hidegebb szelesebb a hidak alatt! Az hogy a hajléktalanok odaköltöznek csak azért van mert ott legalább nem ázik meg, de annyira azért nem jó hely...csak a szükség hozza nekik...

2020. jan. 4. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
76%

ilyesmi hídról van szó a kérdésben



[link]


[link]


[link]


[link]

2020. jan. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
76%
Azért egy nem elhanyagolható szempont kimaradt. A kisugárzott hő nyílt terepen szétszóródik. A híd viszont visszaveri. Alapvetően változtatja meg a mikroklímát. Ahogy a hó is gyorsabban olvad el fák, sziklák és bármely tereptárgy tövében. Ez mind a visszaverődésből származó mikroklímaváltozás következménye.
2020. jan. 4. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 EagleHUN ***** válasza:
50%

Nos részben meg kell követnem magam.


Ugyanis ma megfigyeltem egy kis tavon hogy a fahíd alatt nincsen befagyva (mintha csak a híd árnyéka lett volna) körülötte viszont mindenütt be volt fagyva.

Ez a híd nincsen nagyon messze a vízfelülettől!


Ez viszont cáfolja a "kisugárzásos" elméletet is!

Hiszen a víz jó hővezető és jó a hőkapacitása.

Ráadásul a hő miatt áramlásokkal is szétszórja a hőt.

Így ezt szerintem ki lehet zárni.

Mivel így a híd alatt sem lehet melegebb mint máshol.


Van már rá egy elméletem mitől lehet:

A hidat sütötte a nap így az felmelegedett. ezt kisugározta részben lefelé is. És mivel közel volt a vízfelszínhez ott elolvadt a jég!

Ugyanez magasan a víz fölött húzódó hidaknál viszont feltételezhetően nem működne.


Kérdés hogy ilyeneknél is tapasztalt -e bárki hasonlót?

Vagy csak az alacsony hidakra jellemző jelenség -e?


Esetleg másnak más ötlete?

2020. jan. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 dq ***** válasza:
76%

#5: „A hajléktalanok az eső elől bújnak a híd alá!”


Meg a szél, meg a hősugárzás miatt.

2020. jan. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!