Ha mesterségesen megtripláznánk a széndioxid kibocsátást, akkor sokkal jobb lenne a növényvilág?
Ha megtriplázzák a boltok számát egy városban, akkor háromszor annyit fognak vásárolni az emberek? Ha egy étteremben egy adag is bőven elég ahhoz, hogy jól lakj, akkor ha tripla adagot hoznak ki, akkor többet fogsz enni?
Nem igazán. A növények a fotoszintézis során szervetlen anyagokból – pl. többek között CO₂-ból – szerves anyagot hoznak létre. A növények így sem „fogyasztják” el a körülöttük lévő levegő teljes szén-dioxid tartalmát, hanem valamennyit felvesznek belőle. Itt a szűk keresztmetszet a napfény, és nem a szén-dioxid. Ha magasabb a CO₂ koncentráció, akkor maximum többet *nem* vesznek fel.
"... a szén dioxidot a növények nagyon szeretik..."
:DDD Mi az, hogy szeretik! Az a fő "táplálékuk"! Nélküle nem nőhetnének meg. Az összes - nem kevés - szén a növényekben a levegőben levő(!) széndioxidból származik. (!)
Mint tudjuk, az ember az ételt nagyon szereti. :D Ha világ életében - lásd bizonyos afrikai országban élő embereket - minimál kalórián él, úgy a szervezete ahhoz alkalmazkodik. Persze nem igazán jól éln, tengődik.
Ha megtriplázom az ételadagjukat, megerősödnek, és... megnő a lélekszám. Miért? Mert megnő az átlagos élettartam, kevesebb kisgyerek hal éhen, mert...
Ott ahol több az élelmiszer, (sokkal több!!) mint amennyire a normál megléthez szükséges volna, ott hiába triplázod meg a kapható élelmiszer mennyiségét.
A növényvilág - bizonyos fokig - hozzászokott (lásd evolúció!) a baromi alacsony széndioxid szinthez. Ez a helyzet az utóbbi néhány millió évben alakult ki.
De hallgasd meg ezt:
https://www.youtube.com/watch?v=ZLscfVwVyo8
dellfil
Attól függ. Tudtommal a legtöbb növény számára a jelenlegi szén-dioxid koncentráció az optimális alatt van. Ebben a kísérletben például három fűféle optimális szén-dioxid koncentrációját keresték, és nagyjából 900-1200 ppm közötti értékeket kaptak (ez a jelenlegi koncentráció 2-3-szorosa). Ugyanakkor a cikkből is látható, hogy az optimális szén-dioxid koncentráció fajtól függ.
Emellett a fotoszintézis sebességét a CO2 koncentráción kívül más környezeti tényezők is befolyásolják, elsősorban a fényerősség és a hőmérséklet, illetve természetesen a megfelelő mennyiségű víz (utóbbi főleg közvetve). Ha például túl kicsi a fényerősség, hiába növeljük a CO2 koncentrációt, nem gyorsul a fotoszintézis.
Ugyanígy, ha a felmelegedés miatt túl meleg lesz a növények számára a környezet, vagy nem jut az adott területre elég csapadék, akkor akár csökkenhet a fotoszintézis intenzitása a növekvő szén-dioxid koncentráció mellett. Szóval hogy ha arra vonatkozik a kérdés, hogy hatékonyabb lesz-e a növények szén-dioxid megkötése a felmelegedés miatt, ez nem egyértelműen megválaszolható (én legalábbis biztos nem tudom megválaszolni).
Hogy is van ez a ligninbontó baktériumokkal? Mármint ugye az "eocén" kor, meg ilyesmi....
A "széntelepek" kialakulása?! Kacsintsatok utána! Vagy mi. :D A CO2 ügyben, ez fontos lehet ám... .D
dellfil
Mi van a dolomittal? Meg a mészkőhegységekkel? Mert nem nem semmi ám a tömegük... :D
De télleg. Mennyi szén van a Földben? Hé, NEM a földben ám...
Wadmalacnak úgy van igaza, hogy közben nagyot téved. Egyszerre. Nem semmi. :DDD
Emongyam miért? Maj, ha kijózanodtam emondom... Ez kb. 8-10 óra múlva tán esedékes. Vagy mi.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!