Van arra valami matematikai képlet, hogy egy sportban a győzelmek számát és arányát egy értékbe illesszük össze és ezekből az értékekből állítsunk ranglistát?
Ezt az elvet használja egy csomó weboldal, ahol értékelésekből kell ranglistát állítani (pl. Youtube kommentek like-dislike-ok számából)
A rangsorhoz kiszámolják a binomiális paraméter valamekkora (pl. 90%-os) konfidenciaintervallumát és annak az alsó küszöbe szerint rendezik a kommenteket, vagy a te esetedben csapatokat. A gyakorlatban ez így néz ki:
A csapat: 14 győzelem, 6 vereség. A győzelmi arányuk 70%, amihez hozzájárulhatott valamennyi (számunkra ismeretlen) szerencse vagy balszerencse. Amit ki lehet jelenteni, hogy a valós erejük 90% valószínűséggel 49-86% közé esik.
B csapat: 7 győzelem, 2 vereség. A győzelmi arányuk 78%, de a kis meccsszám miatt a valós erejük bizonytalansága nagyobb: 90% valószínűséggel 45-95% közötti.
Ezen példában az A csapatot az alacsonyabb győzelmi aránya ellenére B csapat elé sorolnánk, mivel a bizonytalansági intervallumuk alsó küszöbe magasabb.
Tehát egy sportoló jósági indexet szeretnél?
A győzelmek száma/lejátszott meccsek miért nem jó?
Pl: 25győzelem / 100 meccsből = 0.25 másképp 25% -os sportoló. A 100 ból 100 as meg 100% -os.
Azaz ekkora eséllyel nyer meg egy meccset. (Ennyivel lehet rá fogadni.)
De ennél azért lehet bonyolultabban kell számolni, mert ha mondjuk ezüst vagy bronzérmes is, azt is bele kellene számítani, de azzal együtt hogy mennyit ér az adott érem azaz súlyozottan.
A győzelmek aránya az valamennyire kifejez valamit. Bár sporttól is függ a dolog, nem mindegy, hogy valaki az NB III-ban rendelkezik 70%-os győzelmi aránnyal, vagy a VB-n.
A győzelmek számával az a gond, hogy önmagában nem fejez ki semmit. Pl. ha sakkra vetítjük, lehet, hogy valaki minden nap lejátszik 3 játszmát mondjuk 10 ember ellen, és úgy van 60%-os győzelmi aránya. De lehet, valaki csak hetente egy meccset játszik le ugyanazon 10 ember ellen, és úgy van 85%-os győzelmi aránya. Érezhető, hogy a második emberünk tök mindegy, hogy kevesebbet játszott, attól még sokkal jobb. Persze ez megint sporttól függ, függ attól, hogy valakinek, vagy valamilyen csapatnak miért van kevesebb játszmája. Ha pl. egy focicsapatnál azért, mert a csapat nem jutott ki az EB-re, VB-re, meg X ligába, akkor releváns lehet a meccsek száma. Az amatőr „kocsmai” sakk esetén meg nem releváns, mert a kevesebb meccs nem jelent alacsonyabb rangot, csak annyit, hogy az az illető ritkábban jár le a kocsmába.
Sportban egyáltalán nem az a legjobb, ami létezik. Mert ott van adat arról is hogy ki kivel játszott, mennyire volt erős az ellenfél. És egy rakás másik tényező is szerepet játszhat, pl. hazai pálya előnye, szerzett pontok száma a győzelmek helyett, stb. Ezeket mind figyelembe kell venni egy jó rangsoroláshoz. Rengeteg féle rating rendszer létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!