Mi a különbség a féregjárat, a fekete lyuk, a szingularitás valamint az eseményhorizont között?
Tanultam fizikát elég sokáig,nem újdonság a relativitás elmélet sem,de számomra ezek a fogalmak nem igazán jönnek át,a szakirodalom pedig túl részletes ahhoz,hogy csak úgy körvonalakban megértsem a dolog lényegét.
Valaki aki érez erre kedvet,pár mondatban össze tudná foglalni a lényeget ?
A fekete lyuk egy olyan égi objektum, aminek a tömege olyan kis térrészre van "összezsúfolódva", hogy a felületén a szökési sebesség a fénysebességnél nagyobb értékre jön ki. Tehát nem csak a nagy tömeg a lényeg, hanem még a kis térfogat, kis méret, vagyis a nagy sűrűség. (Ugyanazzal a tömeggel léteznek csillagok és fekete lyukak is, csak a sűrűségük, méretük eltér. Ugyanaz a tömeg minél kisebb térfogatú gömbben van, annál nagyobb a szökési sebesség a felszínén.)
A fekete lyuk egy általános elnevezés, magát a kis (valószínűleg pontszerű) részt, amiben a tömeg koncentrálódik, azt hívjuk szingularitásnak. A kifejezés a matematikából jött, ugyanis abban a térrészben a matematikai modellek szingularitáshoz vezetnek, nem megoldhatóak.
Ahogy fentebb írtam, szingularitás "felszíni" (már ha van felszíne) szökési sebessége a fénysebességnél nagyobb. Minél messzebb megyünk tőle, ez az érték úgy fog csökkenni, és egy adott távolságban pont a fénysebesség lesz. Ebben távolságban, az ilyen sugarú képzeletbeli gömb felszíne az eseményhorizont. Mivel a szingularitáshoz ennél közelebb már nagyobb a szökési sebesség, onnan nem tud kiszabadulni semmi. A valóságban nincs ilyen gömbfelület, ez csak egy elméleti határ, sokszor ezt az elképzelt gömbfelületet értik fekete lyuk alatt.
A féregjárat kicsit más. Az a lényeg, hogy elvileg a szélsőségesen görbült téridő olyan csatornát alkothat, ami a "sima", normál téridő két távoli pontját egy rövidebb úton köti össze. A fekete lyukakkal az a kapcsolata, hogy ilyen mértékű téridő-görbületet a természetben csak a fekete lyukak tudnak előidézni (amennyire most tudjuk).
Tehát ha jól értelmezem,akkor az eseményhorizont afféle külső gömbfelület,amiben belül távol van a kis sugarú sűrű anyag,ami a szingularitás?
Tehát ha "átlépem" ezt a külső határt,onnantól elméletben fénysebesség felett közlekednék?
Egyébként köszönöm szépen a választ :)
"az eseményhorizont afféle külső gömbfelület,amiben belül távol van a kis sugarú sűrű anyag,ami a szingularitás"
Igen.
"Tehát ha "átlépem" ezt a külső határt,onnantól elméletben fénysebesség felett közlekednék?"
Nem, hanem fénysebesség felette kellene(!) közlekedni, ha ki akarnál jönni onnan. (Vagy fénysebesség feletti tolósugarú hajtóműre.) Fénysebesség fölé nem fogsz gyorsulni zuhanás közben sem, ezt nem engedi a spec.relativitás elmélet.
"azt átlépve pedig nem működik a klasszikus fizika törvényei"
Működni működik, csak nem az általunk megszokott formában. És hát vannak részletek, amik még nem ismertek, pl. nem tudjuk, pontosan miből is áll egy szingularitás, de attól még nem kell misztifikálni, egyszerűen még nem ismerjük minden részletét. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!