Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudnám a Feketelyuk...

Hogyan tudnám a Feketelyuk körül létrejövő eseményhorizontot megérteni?

Figyelt kérdés

Amit a Wikipédia ír, az nekem kínai. Pedig ezt a témát igen kényesen kezeli, ahoz képest viszonylag érthetően fogalmaz. Amit én leszűrtem a dologból az az, hogy ha Stephen Hawking egyre és egyre közelebb megy egy Feketelyukhoz, akkor én, mint szemlélő azt látom, hogy ő egyre lassabb, majd a Feketelyuk szélén megáll. Én ezt látom, közben már ezer éve bent kávézgat a Feketelyuk belsejében. Értem én, hogy a Feketelyuk széléről a fény végtelen sok idő alatt ér el a szememhez és állítólag azért látom Stephen Hawkingot úgy, mint ha kimerevedett volna. A dolog csak az, amit nem értek, hogy miért? Már mint hogy miért "jön" egyre lassabban a fény felém. Tehát arra gondolok, hogy ahogy egyre közelebb ér a Feketelyukhoz, akkor egyre lassabban ér ide a szememhez a fény. De miért? Elvileg a fény mindenhol egyformán közlekedik. Azt tanultuk, hogy a fény minden vonatkoztatási rendszerben egyenlő sebességgel halad. Wikipédia is írja, hogy ha azt látom, hogy megy a vonat a fény 99.99%-val és mellette megy egy fénysugár, akkor én a peron mellől azt látom, hogy a fény nagyon lassan előzi csak meg a vonatot. Viszont ha bent ülnék a vonatban, akkor azt látnám, hogy elhúz mellettem a fény.

Szóval ebből kövezkeztettem arra, hogy akkor a fénynek mindenhol egyformának kell lennie, így akkor hogyan "merevedik ki" a kép.

Nem tudom mennyire érthető amit írok. Jelen pillanatban katyvasz van a fejemben. Jó lenne remdet tenni. 😁

Ezt nem mertem megkérdezni a fizika tanáromtól, békém hagyom szegényt, néha így is olyanokat kérdezek tőle, hogy a haja szála az égnek áll.



2016. máj. 16. 22:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
76%

Képzeld el úgy hogy a fekete lyukhoz közeledve a fény egyre jobban szeret körpályára állni (pár kör után azért elmegy valamerre, vagy ki vagy be). Van egy bizonyos pont, ahol beáll körpályára körülötte. A fény ahogy több kört tesz meg a fekete lyuk körül egyre több utat tesz meg és elkezd vörös eltolódni az onnan jövő kép és persze egyre lassabban látod kijönni a fényt mert többet időzik a fekete lyuk körül. Ami fény meg a bizonyos ponton belülről jönne kifelé az meg spirális pályán beesik ugyan úgy a fekete lyukba.


itt egy kép

[link]



Ha így próbálod felfogni a dolgot nem jársz messze az igazságtól.

Azért kezd el a fény a fekete lyuk körül körpályákra beállni mert görbíti a teret és a fény követi a görbületet (mert egyébként egyenesen menne).

2016. máj. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Az semmi. Van itt még valami. Képzeljük el, hogy van egy szuper masszív fekete lyuk (mondjuk 7 milliárd naptömeggel), amely 25 milliárd évig nem párolog el. Ez a fekete lyuk beszív egy hatalmas csillagot. Miközben nyeli el az anyagot, az jelentősen összesűrűsödik, és hihetetlen fényenergiát bocsájt ki közben. Mikor ott tart, hogy magát a csillagot is egyszerre beszippantaná, a csillag az élete során valaha leadott legnagyobb fénnyel kezd el világítani az összesűrűsödés miatt. Ez a fény befagy a fekete lyuk eseményhorizontjának peremén. Vegyük, hogy több anyagot ez a fekete lyuk nem szív be, ezért közben lassanként párolog (ugyebár van neki vissza 25 milliárd éve). Egy külső megfigyelő azt látja, hogy a csillag 25 milliárd évig iszonyatos fénnyel világít az eseményhorizontnál. Mondjuk akkora fénnyel, hogy maga a csillag nem tartalmazott annyi energiát, hogy ekkora fénnyel képes legyen 25 milliárd évig világítani. Akkor hogyhogy ekkora fény ilyen sokáig képes érkezni belőle? Értitek. Befagy a csillag képe, meg a fénye. Na de maga a fény honnan tud évmilliárdokig/végtelen ideig érkezni belőle, amikor nincs az az energia, ami ennyi ideig bocsájthatná ki a fényt? A csillag képe nem maradhat ott, mint folyamatos fényforrás.


Ha van egy kisebb fekete lyuk, és az eseményhorizontjába bedobunk egy világító zseblámpát (vegyük hogy nem szedte atomjaira a gravitáció, mert ... most a példa kedvéért ne szedje szét), akkor az a zseblámpa nem világíthat a saját fényével végtelen évig, mert az már rég lemerült volna az elem 2 héten/hónapon belül. Nincs az a fényforrása a zseblámpának, ami lehetővé tenné, hogy ennyi ideig világítson. Nem fagyhat tehát be a zseblámpa képe/fénye.


Vagy mondjuk a példa kedvéért vegyünk egy fekete lyukat, amely egy bolygó mellett van. Ez a bolygó körül van véve egy olyan burokkal, amelyen nem halad át a fekete lyuk/csillagok gravitációja, viszont a belőle érkező fotonok igen (mindez természetesen lehetetlen, de csak a példa kedvéért!). Ekkor a fekete lyuk beszív egy csillagot. A csillag 3 milliárd évig biztosítaná a fényt a bolygónak. Viszont mivel befagyott az eseményhorizonton, ezért örökre biztosítja? Örökre érkezik fény a bolygóra? Ingyen energia végtelen ideig? Belátjátok, hogy ez lehetetlen, nem fagy be SEMMI az eseményhorizonton, de legalábbis nem végtelen ideig, mert akkor végtelen energia sugárzódna ki fotonok formájában.

2016. máj. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Aha. Köszi. Akkor talán így már értem. Szóval itt is érvényes a "fény minden vonatkoztatási rendszerben egyenlő sebességgel terjed".

Csak épp itten elkezd körpályán mozogni, megtesz pár kört, aztán indul el a szemembe a fény?

Az, hogy a fény egy idő után körpályára áll ("kimerevedik a kép") akkor utána már azt nekem elvileg nem is kellene látnom, nem? Mert ha köröz a fény, akkor sosem szabadul el onnan, így sosem érne el a retinámhoz.

Azt tudom elképzelni, hogy ahogyan egyre több kört tesz meg a fény, egyre több időt tölt körözéssel, úgy "egyre lassabban ér ide" a fény. Amikor már eszméletlenül lelassul (több évet tölt körözéssel) akkor már olyan "lassan jön" a fény, hogy azt látom, mint ha megállt volna, de közben nem. (optika csalódás)

Szóval ténylegesen azt nem láthatom, hogy tényleg megállt a kép, mert a fény körpályára állt. -----> sosem szabadul onnan, nem juthat el a szemembe.

Tehát csak azt látom, hogy egyre lassabb. Ha pedig már 30 éve ott köröz a fény és csak utána jön el a szemembe akkor olyan mint ha megállt volna. (A végtelen körözés után meg már ugyan úgy "tovább áll" a fény, csak már a fekete lyuk felé, és nem felém)

Akkor jól vezettem le?

2016. máj. 16. 23:27
 4/17 A kérdező kommentje:
Ha jól értelmeztem #2, akkor az imént válaszoltam a kérdésedre, vagy minek is mondjam, miszerint valóban semmi sem fagy be. Amennyiben a dolgokat jól értelmeztem.
2016. máj. 16. 23:34
 5/17 A kérdező kommentje:

Különben szerintem az úgy reálisabb, hogy inkább egyre halványabban látnánk a képet, ahogyan közeledik a feketelyukhoz, amellett, hogy egyre lassabban is menne. Mert mondjuk ahogy közeledik a fekete lyukhoz az űrhajós, déli 12:00-kor akkor az űrhajós "képe 5 percig keringene". 12:10-kor már közelebb lépett a feketelyukhoz. Ekkor a képe már 10 percig kering. 12:20-kor már 20 percig kering a képe. 12:00-kor 5 perc, amíg a szemünkbe jut a fény, így a 10 perces fény már nem tudja utól érni az 5 perces fémyt. Vagy hogy is mondjam. Remélem éethető. Szerintem vagy halványodik a kép, vagy elkezdene villogni. Ahogy közelebb ér Stephen Hawking a fekete lyukhoz, úgy egyre halvámyabb lenne a képe, vagy villogna és ahogyan közeledik egyre nagyobb a szünet a két kél között. Így nem lenne végtelen energia, ha Stephen Hawking helyett egy napot löknénk a feketelyukhoz.

Na néha magam sem értem mit írok.

2016. máj. 16. 23:42
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Az idődilatációnak nézz utána! A sebesség és a tömeg torzítják az idő múlását. A fekete-lyuk tömegéhez közelítő tárgy ideje a te szemlélő idődhöz képest egyre inkább lassul, mígnem az eseményhorizontnál megáll. Ha egy órát dobsz bele, azt látod, hogy egyre lassabban ketyeg.

Persze a gyakorlatban a fény hullámhossza is torzul, egyre vörösebb és halványabb a belezuhanó objektum, míg az e.horizontnál végtelenül vörös és halvány lesz, így nem látható (na meg atomjaira is hullik).

Szóval a lényeg ez, hogy nem a fény sebessége lesz lassabb a feketelyuk hatására, hanem az idő múlása torzul kettőtök között a végtelenig, egymáshoz viszonyítva.

2016. máj. 16. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Akkor jól sejtettem, hogy halványodik a kép. 😀

Úgy nagyjából tudom mi az az idődiletáció, bár azt is nagyon nehezem tudom elképzelni. Bár szerintem köze van a fény kettős természetéhez. (Miszerint amíg terjed egy közegben addig hullám, de abban a pillanatban, hogy kapcsolatba kerül valamivel, anyag)

2016. máj. 17. 00:07
 8/17 A kérdező kommentje:

Esküszöm, egyik kérdés gyártyja a másikat. Jön egy válasz, jön helyébe egy másik probléma.

Úgy tűnik, tényleg igaz az, hogy minél többet tudunk, annál inkább rájövünk, hogy milyen keveset tudunk az egészről.

2016. máj. 17. 00:10
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

"Elvileg a fény mindenhol egyformán közlekedik. Azt tanultuk, hogy a fény minden vonatkoztatási rendszerben egyenlő sebességgel halad."


Ez a megállapítás csak inerciarendszerekben igaz. Ha te egy fekete lyuk terében egyhelyben állsz, és nézed, ahogy Hawking egy űrhajón radiális irányban befelé halad (szabadeséssel), akkor te nem vagy inerciarendszerben (hiszen ezt az állapotot csak bekapcsolt hajtóművel tudod fenntartani), vagyis hozzád képest a fénysebesség nem c lesz, hanem jelen esetben kisebb. Ha konkrétan a Schwarzschild-metrikát nézzük (ez egyszerűbb, mint a Kerr-metrika), akkor ott az látszik, hogy két szomszédos pont között, amelyeknek csak a radiális koordinátája különbözik infinitezimálisan (vagyis nagyon közel vannak egymáshoz), a fénysebesség értéke


c'=dr/dt=(1-r_s/r)*c


ahol c az inerciarendszerbeli (szokásos) fénysebesség, r_s pedig a Schwarzschild-sugár. A t a koordinátaidő, ami a végtelen távoli megfigyelő sajátideje. Tehát egy távoli megfigyelő sajátidejéhez képest a közelebbieké lassabban múlik.


Ezt gravitációs vöröseltolódásnak hívják: minden periodikus mozgás, amely erősebb gravitációjú helyen történik, lassabbnak tűnik egy gyengébb gravitációjú helyről nézve.


DE hogy mondjak még egy érdekességet: a metrikából az is kiderül, hogy a sugárirányú távolság is attól függően változik, hogy miylen közel vagy a fekete lyukhoz. Ha te a gravitációmentes térben rögzített méterrúddal méred a fent említett két közeli pont távolságát, akkor az megnyúlik:


ds = dr/(1-r_s/r)


Ilyen érdekes a görbült téridő. :)

2016. máj. 17. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
A kérdező megemlítette, hogy a fény elhalványodik, esetleg villogni kezd, minél közelebb kerül az adott fényforrás az eseményhorizonthoz (nyilván ha teljesen oda ér, vagy végtelenül elhalványodik, vagy végtelen nagy szünet lesz a két felvillanása között, tehát végül a befagyás sehogy sem érzékelhető). De erre nem reagált senki, sem helyeslően, sem cáfolóan. Illetve én személy szerint azt sem értem, hogy a fekete lyukba az anyag miért nem egyenes vonalban száguld bele (hiszen az a legrövidebb út), és helyette miért választja a leghosszabb utat, miért köröz körbe-körbe?
2016. máj. 17. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!