Vajon hogy alakaulhatott ki?
Sziasztok! Felmerült már bennem sokszor az a kérdés, hogy mi lehetett az ősrobbanás előtt. Sokat olvastam róla, elméleteket, gondolatokat. A végen csak hülye lettem...
viszont mostanság felmerült bennem a kérdés, hogy mi emberek öntudattal és érzelmekkel rendelkezünk. Na de hogyan ? Valójában mi/ki adhatta nekünk a tudatot ? Az állatok ösztönösen cselekszenek. Mi emberek tudattal rendelkezünk. Tulajdonképpen már az ősrobbanás előtt is lehetett valami/valaki aki öntudattal rendelkezett? Nem hinném, hogy egyszercsak a semmi gondolt egyet és felrobbant.
( szerintem rossz kategóriába tettem fel a kèrdést )
De kíváncsi lennék a véleményetekre
3 fő pontra osztanám a kérdésed és ezzel a választ is:
1) "mi lehetett az ősrobbanás előtt"
Ezt sem itt fogod megtudni, meg máshol sem, ugyanis senki sem tudja, maximum találgatások vannak 1000 számra de bizonyíték sőt a bizonyíthatóság lehetősége sincs meg az ősrobbanás előtti "időre". Francba még ez is hibás kifejezés hiszen idő sem volt az ősrobbanás előtt így körülbelül arról lehetne vitatkozni hogy: a valami előtti semmi semmikor/akárhánykor milyen volt...
Olyan erősen filozófiai a kérdés hogy ez a része már majdnem ezo-ba sorolandó.
2) "Valójában mi/ki adhatta nekünk a tudatot ? Az állatok ösztönösen cselekszenek. Mi emberek tudattal rendelkezünk. "
Egyrészt ha az öntudat alatt az énkép kialakulását és hasonlóakat, illetve logikus cselekvéssort értünk. Amit nem betanult az élőlény hanem helyben találja ki a megoldását egy problémának, akkor az ember nem egyedi ebben a tekintetben. Mert pl a majmok a delfinek és néhány madár is rendelkezik ilyen képességekkel. Ezektől az élőlényektől maximum a beszédkészség különböztet meg minket. Bár némelyiktől még az sem hisz delfinek nagyon bonyolult kommunikációt folytatnak csak nem értjük (lehet hogy ők minket meg igen...).
Másrészt választhatjuk a probléma azon megközelítését amit a memetika vall. A mém elmélet azt mondja nincs öntudat. Nem ül ott a fejünk közepében egy kicsi ember dzsojsztikokkal meg gombokkal hogy irányítson.
Csupán a memória csomagok összessége áll össze egy kerek egésszé. És ez egyébként pont megmagyarázza hogy lehetnek ilyen szempontból fejlett állatok is. Magyarázatot ad arra hogyan alakulhatott ki. És arra is hogy ezt nem kellett senkitől sem kapni!
Minden cselekedeted és reakciód egy adott eseményre problémára a korábbi tudásod és tapasztalatod összességéből fakadó dolog. Nem is tudnál azzal a háttérrel másképp dönteni mint akkor és ott kijön belőled.
Vagyis az vagy te.
3) "Tulajdonképpen már az ősrobbanás előtt is lehetett valami/valaki aki öntudattal rendelkezett? Nem hinném, hogy egyszercsak a semmi gondolt egyet és felrobbant."
Ez meg 100% ezo!
Ez 3 kérdés. Legközelebb légy szíves, külön kérdezd.
Ebből a 2. az vallási kérdés, a másik kettő pedig ezoterikus - és nemrég volt hasonló kérdés belőle. Nézd vissza.
Az öntudat vizsgálata nehéz tudományos szempontból.
Az az egy biztos, senki nem alkotta, vagy adta. Egyszerűen a neuronok csoportja elért egy olyan komplexitási fokra, ami öntudatként reprezentálódik.
Az öntudat határa nagyon érdekes kérdés, ahogy EagleHUN makulátlanul kifejtette.
Valószínűleg nincs éles határ, csak átmenetek állat és ember között.
Ne feledjük, hogy attól mert egy állat nincs tisztában az öntudatával, még létezhet neki egy kevésbé tudatos változat.
Úgy tudnám jól jellemezni az öntudat határát, mint az ébredés pillanata.
Egyrészt az öntudatunk ki-be kapcsolható. Alvás, eszméletvesztés idején. Alváskor pl a thalamus (az agyi területek közötti átkapcsoló terület) szinkronaktivitása legátolja a magasszintű agykéreg szenzoros bemeneteit.
Egyszerűen szétesik a tudatod, szétkapcsol.
Amint viszont kezd szétcsúszni a szinkron, egyre kisebb amplitúdójú és random agyhullámok jelennek meg, szép lassan összeáll újra a tudat. Félálomban még nem vagy teljesen magadnál.
Körülbelül ilyen lehet egy állat tudata is. Inkább ösztönös, reflex-szerű. Csak úgy létezik, de nem tud magáról.
Vagy vegyük a berúgást. Mindenki volt már úgy, hogy blackoutolt valami bulin/fesztiválon :D de van ennek egy érdekes aspektusa... amikor seggrészeg vagy, de lejössz a piáról, és hirtelen magadhoz térsz. Táncoltál a tömegben a koncerten, és egyszercsak feleszmélsz, hogy hol is vagy épp.
Na ilyen lehet egy kutya öntudata is. Létezik, csak nem "ébred rá" 😃
Ami viszont érdekes, hogy egy egér is ugyan ilyen. Sőt a halak is.
Viszont egyes kutatások szerint, bizonyos halfajoknál már nincs meg az a belső hálózat, pl a thalamikus nagyon erős kapcsolat minden terület között... tehát nincs belső "mozijuk". Ezért feltehetőleg ez egy konkrétabb határ az öntudatban.
Ugyanis ezek a halak bár kívülre tudatos lénynek tűnnek, könnyen lehet, hogy csak reflexes öntudatlan lények.
A benned levő gerincvelő akkor is elhúzza a karodat a gyertya égető lángja elől, ha nincs agykérged! Ez egy reflex. Fel se jut azonnal a tudatos agykérgedig.
Ugyan így egy rakás gerincvrlői és agytörzsi reflex van, aminek biztosan semmi köze az öntudathoz. Akkor is működik ha kiműtik az agykérgedet. Igen komoly tudatosnak tűnő viselkedések is. Pl a macska fúj, és felborzolja a hátát, agykéreg nélkül is!
Szóval nagyon nehéz kérdés az öntudat...de nagyon valószínű hogy agykéreg és egy fejlett átjátszó rendszer kell hozzá.
Kun Ádám: Evolúcióbiológia
Roger Penrose: A császár új elméje
John D. Barrow: A fizika világképe
című könyveket javallom elolvasásra. de főleg az utolsót meg a penrose-t.
Az ember is nehezen következtet a születése előtti időszakra, csak másoktól szerezhetünk erről ismereteket és láthatunk megszülető embereket, így lehet némi fogalmunk a dologról, de az ősrobbanás előtti világról sehonnan sem kaphatunk információt.
Talán ha a fekete lyukakban lévő anyagról szerezhetnénk valamilyen módon ismereteket, akkor jobb rálátásunk lenne erre, de ez még a jövő zenéje.
A tudat, vagy öntudat kérdésköre bonyolultabb, véleményem szerint a 'hardvereink', mármint az érzékszerveink működtetéséhez kialakultak a szükséges vezérlések, akárcsak a komputerben a különféle hang, video, wifikártyák, stb.. és ezeket koordinálja egyre jobban a központi idegrendszer.
A személyiségünk kifejlődése a kommunikáció útján elődeinktől való tanulás során ér el olyan színvonalat, ami szignifikánsan eltér az állatvilág fejlett egyedeinek jellegzetességeitől, nem kell túlmisztifikálni, a civilizáció tanult viselkedés.
Istenről nem akarok semmit mondani, nincs róla semmi kézzelfogható, így felesleges vele foglalkozni.
Az meg, hogy 'egyszer csak a semmi gondolt egyet és felrobbant', az elég meghökkentő állítás a részedről, mert semmiről nincs szó, hiszen az köztudott, hogy az anyag egyik formája az energia, amelynek egyensúlya feltétlenül jelentkezik, így biztosan volt valami az ősrobbanás előtt. Egyébként a fizikában sok helyen tapasztalhatunk határértékeket, amikor valami történik, valami változás jön létre valamilyen hatásra.
Ilyenek mondjuk a halmazállapot változások, akár az oxidáció, vagy a kritikus tömeg hatására bekövetkező nukleáris láncreakció, stb..., amikor valamilyen ok miatt drasztikus változások történnek.
Azt ugyan nem tudjuk, mi idézte elő az ősrobbanást, mert nem tudunk semmit az előtte lévő állapotokról, de nyilván volt valamilyen oka, attól függetlenül, hogy az ismeretlen a számunkra, akárcsak a szilárd anyag folyékonnyá, majd gőzzé válása egy bizonyos hőmérséklet után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!