A történelem ismétli önmagát. Vajon mi is egy új középkor felé tartunk? Mint amikor a hanyatló Rómát elpusztították a "barbárok"? Mi a véleményed erről?
> A történelem ismétli önmagát.
Pont ugyanennyire igaz, hogy soha nem történik meg kétszer ugyanaz az esemény ugyanúgy.
> Mint amikor a hanyatló Rómát elpusztították a "barbárok"?
Ma nincsenek barbárok.
> Mi a véleményed erről?
Leginkább azt, hogy több különbséget lehet találni korunk és a Római Birodalom kora között. Ma nem egy egységes birodalomban élünk. Nincsenek úgy barbárok, ahogy akkor. Más a politikai berendezkedés. Akkor nem volt egy mindent átfogó globális gazdasági rendszer, nem volt ennyire technikai alapú a civilizáció, nem volt olyan gyors és pontos információáramlás, mint ma, ma egészen más eszközökkel és módszerekkel háborúzunk. Vannak bizonyos hasonlóságok, ez kétségtelen, de hogy ebben a leosztásban hogy fog eldőlni az a bizonyos kártyaparti, azt csak utólag fogjuk látni. A múltból le lehet vonni következtetéseket, lehet belőle tanulni, alkalmasint lehet alkalmazni – ha lehet egyáltalán – a jelenre is, de más korban élünk, mások, nagyon mások a körülmények.
Persze, hogy mások a körülmények, én sem szó szerinti ismétlődésre gondoltam.
Leginkább arra, hogy abban a korban a Római Birodalom egy egységes(ebb) politikai berendezkedés volt, kultúrközösség, hogy úgy mondjam Európa nagy részén. Az akkori barbárságot a mai muszlim fanatizmussal vetem össze. Végtére is nem kizárt, hogy ahogy egykor a középkori vallási fanatizmus kialakult, előbb-utóbb Európában is átveheti a liberális nézetek helyét az iszlám hitvilág, annak szigorú, szó szerint értelmezett szabályaival.
Hanyatlónak azért tekintem, mert a népessége (bevándorlók nélkül) csökken, és rendkívül szerteágazó nézetrendszerei, törekvési irányvonalai miatt kevésbé egységes. Ez nem ítélkezés, csak megállapítás, valahol természetes folyamat. Ezzel szemben az iszlám vallási alapon elég szervezett, és azok a tömegek is valamelyest mellé állnak, amelyek nem tekinthetők a szó szoros értelmében vallási fanatikusoknak. Elképzelhető, hogy ha választaniuk kell a sokszínű, néhol elutasító Európa és a biztonságosabb iszlám között, utóbbi mellé állnak, legyenek bármilyen szélsőséges vallásértelmezők is annak elöljárói az adott pillanatban.
Technológiailag valóban sokkal fejlettebb a mai Európa, de azt visszájára is lehet fordítani, nem érzékelem akkora előnyként. Afrikában már javában zajlik ez a folyamat, bár ott az iszlám elsősorban nem szervezett államokat hódít meg, hanem közigazgatásilag gyakran szervezetlen, sokszor törzsi viszályokkal terhelt területeket.
"Ha pedig párhuzamot kellene vonni a történelemmel, a barbár szerepét nem az iszlám kapná."
Van ma létező, ismert szereplő, amit/akiket a barbár jelzővel illetnél, illetve elképzelhetőnek tartod, hogy ők tegyék fel az i-re a pontot, ha oda jut a mai civilizáció?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!