Miért ellenezték a Habsburgok ekkora mértékben a protestantizmus terjedését? Vajon azért, mert a katolikus egyház az ő hatalmuk/befolyásuk alatt állt?
Több oka is volt. Egyrészt a birodalmuk elképesztően heterogén állam volt, így minden lehetőséget megragadtak annak érdekében, hogy amiben csak tudják, homogenizálják. Etnikailag nem lehetett homogenizálni, így maradt a vallás (és ne feledjük, hogy a 16-17-18. században a vallás sokkal nagyobb konfliktusforrás volt, mint az etnikai hovatartozás). Ez teljesen normális reakció a részükről, ha te lennél egy ilyen birodalom császára, neked sem tetszene, ha mindenféle protestáns egyház terjedne, és az alattvalóid ez miatt ugranának egymás torkának... (más kérdés, hogy az ellenreformáció maga pont az egyik legnagyobb konfliktusforrás volt, de mindegy). A cél, hogy mindenki legyen katolikus, ha másban heterogén is a birodalom, ez szerintem érthető.
Ez egyébként a Habsburgok abszolutisztikus céljait is szolgálta, egy abszolút állam nem szereti, ha az alattvalói nem homogének (amikor a francia abszolutizmus kialakult, onnan is kiüldözték a hugenottákat).
A másik, hogy a Habsburgok a katolicizmus egyik fő támasza voltak, de ez fordítva is működött, a császár sok esetben anyagi és politikai támogatást kapott a pápától azért cserébe, hogy a császár fellép a katolicizmus terjesztése mellett. A pápa anyagi és politikai támogatása pedig nem volt ám elhanyagolható tényező!
Pl. a tizenötéves háborúban a pápa volt a Habsburgok egyik fő finanszírozója, és a mi érdekünk is volt, hogy kiverjük innen a törököt, szóval... A pápa viszont ahhoz kötötte a támogatást a török ellen, ha a Habsburgok visszaszorítják a protestantizmust Magyarországon. Ennek a következménye viszony szomorú volt: mert elkezdtek erőszakosan rekatolizálni (pl. Kassánál történtek atrocitások, hogy erőszakkal elvették a protestáns templomokat stb.), ami a Bocskai-felkelés egyik kiindító oka is volt a sok között...
Csakhogy ez az "akié a föld, azé a vallás" dolog a Német-római Birodalomra vonatkozott, Magyarország pedig ennek a birodalomnak nem volt része. De egyébként nálunk a földesúr jogában állt eldönteni, hogy a saját birtokain milyen vallású plébános legyen (főkegyúri jog).
A rendi gondolkodás szerint a Habsburgok az uralkodói hatalmat gyakorolták (a Szent Korona hatalmát), de abba nem volt beleszólásuk, hogy a rendek milyen vallást kövessenek (ebbe ugyanis a magyar országgyűlésnek volt beleszólása, és szabályozták is az országgyűlések törvények által, pl. eleinte kifejezetten tiltották a lutheránus hit terjedését, csak ezeket a törvényeket nem tartotta be senki). Szóval a lényeg, hogy a Habsburgoknak nem igazán volt abba beleszólásuk, hogy a rendek milyen vallást kövessenek. Ezt egyébként szabályozzák is a törvények a Bocskai-felkelés után, sőt, a rendek szabadságának egyik kulcsproblémája lett a vallásszabadság (a kettő összefonódott, tehát a rendi szabadságok védelme egyet jelentett a vallásszabadság védelmével, és fordítva). Ezért még az egyébként katolikus magyar nemesek is felléptek az erőszakosan katolizáló Habsburgokkal szemben (pl. Káthay), mert a vallásszabadság megsértése egyet jelentett a rendi szabadság lábbal tiprásával.
Szóval ez az "akié a föld, azé a vallás" dolog egyáltalán nem volt jellemző Magyarországon, a nemesek rendi joguknak tartották eldönteni, hogy milyen vallást kövessenek, és ebbe az uralkodó nem szólhatott bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!