A kivételek mért erősítik a szabályt?
Tegyük fel, hogy van egy ládád, abban van 100 labda, amiből 99 piros és 1 kék.
Most azt mondom, hogy a ládában minden labda piros. Ez nem igaz, mivel van benne egy kék. De ha azt mondom, hogy a ládában minden labda piros, kivéve azt az egy kéket, akkor máris igaz lesz az állítás, így "megerősödött a szabály".
A helyes válasz az, hogy tévesen használja mindenki!
Ráadásul eredetileg nem is ezt jelentette, hanem egy félrefordítás eredménye.
A kivételek csak segítenek a szabályt megalkotni a nem kivételes esetekre.
Ez egy ahhoz hasonlatos hülye mondás, mint az, hogy a pénz nem boldogít, vagy hogy aki másnak vermet ás maga esik bele.
A kivételek gyengítik a szabályt. Ha matematikában vagy fizikában van egy szabály, amire találunk kivételt, akkor az a szabály már borul is. Ha bizonyításnál mondjuk csak tízből nyolcszor jön ki ugyanaz az eredmény, akkor nem azt mondjuk, hogy jóvanaz kivétel erősíti a szabályt, hanem hogy lehet újra kezdeni.
A nyelvtan maga pedig rugalmas, előfordulhat itt-ott pár kivétel, mert másképp alakult ki a szó. Az már emberi hiba, nem szabálybeli hiba.
A kivétel miatt nem lesz logikátlan egy szabály. Marad benne logika és ököl szabály, avagy az esetek nagy részében érvényes lesz a logika. Aztán néz nagyokat, hogy ki mondja, hogy "mateket" a "matekot" helyett és "jösztök" a "jöttök" helyett.
Amikor már több esetben érvényes a kivétel, mint a szabály logikus felépítése - van ilyen is (BMI példának okáért, ami a kitalálásakor is ki volt mondva, hogy a megfigyelt népesség 1/3adára egyáltalán nem használható) -, na "az a baj". Akkor már valóban kérdőjeles, hogy a szabály mennyire érvényes és óvatosan kell használni, vagy másik megközelítést keresni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!