Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Erre hogyan kell alkalmazni...

Erre hogyan kell alkalmazni L'Hospital szabályt?

Figyelt kérdés

lim x tart végtelenbe X^(1/ln(2x))=?

(Azt értem hogy végtelen/végtelen esetén lehet deriválni ,csak az nem hogy lesz végtelen/végtelen.)



2018. dec. 4. 17:18
 1/5 anonim ***** válasza:
61%

Elemi lépésekkel a függvény átírható ilyen alakra:


e^(ln(x)/ln(2x))


A kitevőben így végtelen/végtelen alakú függvényt kapunk, így lehet használni a L'Hospital-szabályt.


A törtet érdemes átírni ln(x)/(ln(2)+ln(x)) alakra, ebből már az is látható, hogy a deriváltak megegyeznek, így a hányadosuk 1 lesz, tehát a kifejezés a végtelenben e^1=e-hez tart.

2018. dec. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

Erre nem kell alkalmazni!


Kiábrándító, hogy az 1-es válaszoló levezeti az lnx/(ln2+lnx) alakot, és mintegy ágyúgolyóval galambra lövéses módszerrel elkezd deriválni.


És nem tűnik fel neki, hogy lnx-el bővítve a törtet 1/(1+1/végtelen) alak adódik, amiből triviális, hogy 1 a tört határértéke...

2018. dec. 4. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Kiábrándító, hogy az 1-es válaszoló levezeti az lnx/(ln2+lnx) alakot, és mintegy ágyúgolyóval galambra lövéses módszerrel elkezd deriválni."


Leírom lassan, hogy te is megértsd; a kérdés a következő volt:


[Erre hogyan kell alkalmazni L'Hospital szabályt?]


Én erre adtam választ. Az pedig túlzás, hogy elkezdtem deriválni; csak annyit mondtam, hogy ránézésre látható, hogy a derivált ugyanaz lesz, így hányadosuk is 1 lesz. Például ha a kitevő számlálójában tg(log(sin(e^x^x^x^x)))^x^x^x, nevezőjében tg(log(sin(e^x^x^x^x)))^x^x^x+8 lenne, akkor se kezdeném el a deriválást, hanem arra hivatkoznék, hogy ugyanaz lesz a derivált. Itt is ez van.


Persze az is igaz, hogy ha ln(x)/ln(2x) alakban hagyjuk a kifejezést (mert valami csoda folytán nem ismerjük az idevágó azonosságot), akkor nagyobb létjogosultsága van a L'Hospital-szabálynak.


"És nem tűnik fel neki, hogy lnx-el bővítve a törtet 1/(1+1/végtelen) alak adódik, amiből triviális, hogy 1 a tört határértéke..."


Ha úgy teszünk, ahogy mondtad, akkor ln^2(x)/((ln(x)*ln(2)+ln^2(x)) lesz belőle. Én nem látom, hogy ebből hogyan következne egyenesen az 1/(1+1/végtelen) alak...

Vagy esetleg mondjam azt, hogy nem tudod megfelelően használni az általános iskolás kifejezéseket, és mit keresel itt? ...

2018. dec. 5. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A "tg(log(sin(e^x^x^x^x)))^x^x^x" függvény választása kicsit balszerencsés volt, mivel x->végtelenben nem végtelen a határértéke. Ettől függetlenül érthető, hogy mire akartam kilyukadni.
2018. dec. 5. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
47%

Értem én, de egy ilyen egyszerű feladatnál barbárság a L'Hospital szabály alkalmazása. Nem erre találták ki, nem ez az a példa, ahol "ütős".


Olyan határértékes kifejezésekre találták ki a L'Hospital szabályt, amelyeknél tényleg nagyon körülményes a nélküle való feladatmegoldás (pl. csak bonyolult alakú, nem triviális majoráns és minoráns bevezetése vezet célre) vagy nem is lehetséges.


Ja, és úgy értettem, hogy lnx reciprokával bővítünk, ez a legegyszerűbb megoldás.


Persze aztán elég sok példára rá is lehet erőszakolni valamilyen módszert.

Pl. a kérdésbeli feladatot át lehet alakítani akár úgyis, hogy lim[1+1/ak]^ak alakú legyen.

Ez annak előnyös, aki szereti a sablonos megoldásokat, és jól tudja alkalmazni a középiskolai algebrai és hatványozási ismereteket.

2018. dec. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!