Tudományosan nemhogy a vízözönre nincs bizonyíték, de az egyes apró részletei is teljesen ellentmondanak a valóságnak.
- 2 egyedből nem lesz a természetben életképes populáció. Gyakorlatilag 50 szaporodóképes egyed alatt már kritikus a helyzete egy fajnak.
- Az ősállatok mégis mit vétettek Isten ellen, hogy egyiküknek sem jutott hely a bárkán?
- Számtalan parazita faj él a világon. Ha létezett az özönvíz, akkor nyilván ezek is mind ott kellett legyenek a bárkán, tehát Noéék és az összes állat ezernyi élősködőtől szenvedett, nem is beszélve mindenféle halálos kórról.
- 9 km-es víztömeg alatt nem sok esélye van a növényeknek sem. Azaz leapadt a víz, Noéék kikötöttek, az állatok szétszéledtek, majd éhenhaltak...
- Egyáltalán hova lett az a 9 km vastag víztakaró?
- Hogy létezhetnek ma édes és sós vízi halak, ha azok mind elpusztultak volna a környezetük ionkoncentrációjának felborulása miatt?
- Mivel érdemelték ki a kevert vízi halak, hogy mindenki mást lemészárolt az (igazságos és szerető) Isten, nekik meg elhozta a kánaánt?
Lehetne még folytatni, de lényeg, gyakorlatilag annyira buta történetet sikerült kiagyalnia néhány ókori zsidó önjelölt prófétának, amelyben gyakorlatilag a realitásnak egy szikráját sem lehet megtalálni...
De állítólag amikor az utolsó jégkorszak végén
kezdett olvadni a jég, az volt a
"vízözön" -
Ahogy előzőek írják nincs, mert nem történt meg úgy ahogy ott le van írva.
Viszont magának a történetnek a létrejöttében szerepet játszott egy esemény azon a környéken.
Ugyanis a jégkorszak végén a tengerek szintje az elolvadó jégtől nőtt. De az akkori fekete-tengeré (ami akkor még édesvizű tó volt) nem nőtt, mert a boszporusz akkor még úgy abban a formában ahogy ma ismerjük nem létezett.
Úgy 7000 évvel ezelőtt tehát ie 5-6000 között viszont ez a természetes gát átszakadt és az átáramló víz kitöltötte a mai földközi tenger medencéjét. 100 métert emelkedett a vízszint és az egykori tó partján sőt még az attól távolabbi helyeken is elöntötte véglegesen a településeket. A fekete-tenger 100m nél mélyebb vizei azóta is teljesen anoxikusak. Vagyis nem bomlik le benne semmi pl a fa sem.
Így lehetséges hogy sok ókori hajó fennmaradhatott benne, de ezeket az ősi települések maradványait is megtalálták 100m mélyen a tengerfenéken.
Ebből az elárasztásból jött az első ilyen legenda a suméroknál. Ezt vették át mások aztán azoktól is mások. Közben a történet eltorzult és vallási szinezetet kapott, így jutott el a bibliáig ahol szintén átírták és finomítottak rajta.
stb...
Minden legendának lehet egy minimális valóságalapja.
Igen, hetes jól leírta, de ettől függetlenül is árvizek mindig voltak és még ma is előfordulnak.
Hazánkban a folyamszabályozások előtt évente előfordult, komoly területek kerültek rendszeresen víz alá, de nem egyszer kiugró volt a vízhozam, a pesti nagy árvíz, vagy a szegedi elég híres, pedig ekkor már fejlett vízgazdálkodás folyt.
Azt hiszem az ötödik, vagy a hatodik keresztesháborút úgy vesztették el a keresztesek, hogy hatalmas árvízbe kerültek, elmosta az egész sereget és utána képtelenek voltak a megmenekültekkel rendezni a soraikat. Pedig előtte előnyös békét kötöttek, aminek értelmében megtarthattak volna több várost, de telhetetlenségükben megszegték a békét, ám végül a túlerő semmivé foszlott az árvíz következtében.
Sorolhatnám a híres árvizeket, de felesleges, szinte minden népnek volt benne része, kisebb, nagyobb katasztrófaként, de bibliai méretű árvíz nonszensz, nagyon meglódult a szerzők fantáziája.
A Földközi-tengeres példa jó alap, de világaszerte sok hasonló történt, főként az utolsó kemény jégkorszaki hidegek enyhülésekor. A Kanada-USA határon lévő Nagy Tavak illetve a Balti-tenger is morénagát által elzárt hatalmas gleccsertó volt, a gát átszakadása után ezer kilométerre elható cunamik indulhattak meg az alapból is folyamatosan emelkedő tengerszinttől veszélyeztetett parti és szigeti civilizációk felé. Ezek hatása az egyenlítőig is elérhetett. Hasonló gleccsertó-kiömlések lehettek Ázsiában is, ami végigverhette Óceániát.
Ez sok helyen tényleg okozhatott olyan gyors árvíz-katasztrófát, ami legendákban megmaradt.
Így tulajdonképpen a világ minden részén található özönvíz-történeteknek lehetett alapja, csak egy fontos pont kiüti a bibliai verziót: ezek nem egy nagy vízözön megfigyelései voltak, hanem globálisan, hasonló okokból sok helyen volt egy ilyen LOKÁLIS jelenség, nem egyszerre, de földtörténeti szempontból időben közel egymáshoz.
A bibliai vízözön sok ponton erősen túlzó, már ez is kiütné, de az főleg, hogy mezopotámiai legendákból vették át a sztorit.
Az utolsó jégkorszak utáni felmelegedés egy globális jelenség volt, aminek következményeként megemelkedett a tengerek vízszintje és egyéb lokális árvizek is gyakoribbá váltak. Egy-egy falut, várost, környéket bizony elönthetett a víz.
A szárazföldek hatalmas területei azonban a Földtörténet utolsó 500 millió éve során soha sem kerültek teljesen víz alá, tehát soha sem volt a Föld 100%-ig vízzel borítva, de még 90%-ban sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!