Szerintetek elképzelhető, hogy az ember fejlődésével teljesen eltűnnek majd a vallások?
Amíg maradnak rejtélyek a világban, addig szerintem lesznek vallások is. Mivel hinni mindig abban szokás, ami ismeretlen.
A tudomány által az ember egyre inkább megismeri az univerzumot, és kizárja a helytelennek bizonyult dogmákat. De amint felfedezünk valamit, az nem hogy közelebb visz a nagy kérdések megválaszolásához, még ráadásul tucatnyi új kérdéseket vet fel azonnal.
Mintha az univerzum végtelen ismeretek tárháza lenne. A nagy kérdések pedig végtelenül messze lennének:
Miért vagyunk itt? Mivel kezdődött minden? Van e jó és rossz a világegyetemben, stb... Ezeket kéne megválaszolni eső sorban, hogy értelmetlen legyen vallásokról beszélni. De persze akkor sem tűnnének el...
Vagy esetleg megtalálhatjuk Istent: Akkor már nem kell hinni benne, mivel már a tudomány részét képezné. Persze ez sem tüntetné el a vallásokat, csak egyet a sok közül...
A vallások szerintem akarva akaratlanul kialakulnak és fennmaradnak, amíg vannak ismeretlen részei az univerzumnak...
A kérdés volt már... és ezerféleképp vizsgálható.
Mi az, hogy eltűnnek a vallások? Definiáld!
Mi az időtáv? 100 év, 1000 év? 1 millió év?
Mit nevezel az ember fejlődésének? Kulturális fejlődés? Vagy 10000 év múlva már csak kibernetikus testünk lesz főleg, az elménk kvázi örök életével?
Máté írta le jól amúgy. Rejtélyek mindig lesznek, és az emberek többsége nem képes elfogadni egyes dolgokat, az tudat erre alkalmatlan.
A halál, a végtelen Univerzum, az idő értelmezése, ezek nem férnek bele a 70 évbe.
Ha meg is találjul Istent, mondjuk kiderül a világunk szimuláció és ő teremtette... akkor is ott van a kérdés... Istent ki teremtette? Mindig van feljebb ismeretlen :)
Tényleg jó tipp, hogy mivel a misztikumra való affinitás sosem fog megszűnni, a vallások legfeljebb cserélődni, mutálódni fognak.
Ha már jövő, idefér a Sci-fi.
Nekem nagyon tetszik például Frank Herbert Dűne sorozatában a jövő kevert, átalakult vallásainak bemutatása, ahol a mohamedán és keresztény vallások a buddhizmussal, taoizmussal keveredve fantasztikus egyveleget, mítoszvilágot és új fanatizmusokat hoznak létre.
Szerintem pedig elképzelhető. Na nem a nagyon közeli jövőben, de mondjuk egy Cyberpunk 2077 világában már kevésbé tudom elképzelni, hogy istenhez imádkoznak.
Nem tudom pontosan mire célzol az ember fejlődése alatt. Kulturális szinten, evolúciós szinten? Mert evolúciós szinten biztosan el fogunk érni odáig, hogy megértsük, nincs isten. Az univerzum egy sokkal érdekesebb dolog annál, mint hogy isten megteremtette és kész. Már nem vagyunk olyan messze attól sem, hogy elérjük az örök életet, csak éppen isten segítsége nélkül. Szerintem lassacskán el fognak párologni a vallások.
"mondjuk egy Cyberpunk 2077 világában már kevésbé tudom elképzelni, hogy istenhez imádkoznak."
Melyikhez?
Akad egy pár.
És ha lesz új?
Ima a space jockey fajhoz?
A sötét energiához?
Egy elszabadult MI-hez?
Az már más dolog, hogyha létező dologhoz imádkozol. Az is hülyeség persze, de az létezik. Szerintem a kérdező és én is most konkrétan az istenhívőkről beszélünk.
Egyébként meg miért imádkoznának az emberek a sötét anyaghoz? :D Az elég beteg egy szekta lenne xDD
Amúgy kikről beszélsz emberiség alatt?
Jelenleg a fehér népesség és a kereszténység hanyatlóban van, ugyanakkor az iszlám és egyéb keleti vallások gombamód szaporodnak.
Fogjuk már fel, hogy az emberiség NEM a fehér ember technokrata világa és a jólét jellemzi!
Tudod hány milliárd ember lakik Indiában és Kínában, Afrikában?
Sokan brutális primitív törzsi szinten.
Szerintem az emberiség a középtávoli jövőben egy kínai-ázsiai és arab faj lesz, mélyen vallásos kultúrával... pár elszigetelt fehér kisebbséggel.
,,Vallásnak azt a – megismerésben, gondolkodásban, érzésben, akaratban és cselekvésben kifejeződő – meggyőződést nevezzük, amely szerint személyes vagy személytelen transzcendens erők vannak működésben."
Ezt Helmuth von Glasenapp valláskutató írta, és szerintem egy nagyon letisztult megfogalmazása a vallásnak.
És itt a meggyőződés szó kifejezetten fontos, mivel az összes vallásos ember meggyőződésének tekinti a saját vallását. Nem akar változtatni az elképzelésén. És ez a lényeg szerintem.
A vallások tehát kívül állanak logikán, a fejlődésen mivel nem helytelen vagy rossz dolgok. Egyszerűen csak vágyunk rá, mint minden dologra, ami jól esik nekünk. Emberek vagyunk! (még)
Jó dolog hinni valamiben, ami szép és magasztos. Nyilván egy nagy marhaság az egész, de akkor is örömteli hinni valamiben. (Én például hiszek abban, hogy a fizika nagy még ismeretlen törvényei nagyon elegánsak és egyszerűek. Ez csak hit a részemről és tényleg szeretek hinni benne...)
A vallások ezen "ösztönök" kiéléséről szól, ami (mint szinte minden) jobb együtt, közösségekben megélni...
A vallások nem azért vannak, mert az ember még fejletlen, hanem azért mert még ragaszkodik az ösztöneihez. Szereti megélni a vágyait. Ha ez eltűnik akkor talán már nem lesz igény a vallásokra. Lehet hogy szörnyű világ lenne, ahol kigúnyolnak, ha hiszel valamiben, ami valószínűtlen....
Ma nem nevetnek ki ez miatt senkit, pedig az összes vallás elképzelése a transzcendens világról tündérmesének hat...
Szóval amíg ember az ember, jelenlegi vágyaival ösztöneivel és érdekli az ismeretlen, addig szerintem lesznek vallások. Ha már nem tekinthetjük magunkat embernek, akármilyen okokból, mondjuk 1000 év múlva az már más tészta. A kérdés amúgy is az emberekre vonatkozott és nem valami jövőbeli cyberpunk állapotára... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!