Elképzelhető, h az ember előtt már élt a Földön magasszíntű civilizáció, de semmi nyom nem maradt utánuk?
A nehezen elképzelhető az, hogy semmi nyom nem maradjon.
Milliárd éves egysejtűek fosszíliáit is ismerjük, akkor egy komplett civilizáció nyomai, minimum a lakók fosszíliái ne kerülnének elő?
Mert az, hogy az eszközöknek nem marad nyoma, az még hihető. De hogy a lakóknak sem, az már fura lenne.
A "magasszíntű civilizáció" fogalma elég ködös, jelenleg csak a mai ember civilizációját ismerjük. Elvileg élhetett olyan faj, ami elvont gondolkodásra volt képes, tisztában volt természeti jelenségek okaival, matematikával, a Föld alakjával, stb., csak éppen nem épített semmit, nem használt maradandó eszközöket. Nekünk ez persze furcsa, de csak mert emberként gondolkodunk.
Ez külön vita tárgya lehetne, hogy mit értünk civilizáció vagy értelmes lények alatt, ami kicsit általánosabb, mint konkrétan az emberi civilizáció.
Elvileg igen, de nem valószínű.
Egyszerűen kellenek eszközök a tudomány műveléséhez és a világ megismeréséhez.
Maximum olyat tudok elképzelni, hogy elbomló anyagokból készültek az eszközök. Viszont ahhoz a fejlettségi szinthez az anyagtudomány számtalan lépcsője vezet. Nagyon valószínűtlen, hogy ezen lépcsőfokok kikerülhetőek, vagy bármilyen nyom nélkül eltűntek.
Itt most inkább technikai civilizációról van szó. Eszközök nélkül mondjuk egy intelligens delfin faj, sem tudom meddig jutott volna.
Semmiképpen sem tűnhettek el. Magasszintű civilizáció alakítja a környezetét. Más az ősember is tágította, alakította barlangjait. Ha ma magunkat megnézzük, mit ne mondjak.
A természetbe történő ilyen szintű beavatkozás nem tud nyom nélkül eltűnni. Millió éves szén nyomaiból is lehet messzemenő következtetéseket levonni, sőt, ilyen korú lávafolyások is elképesztő információt hordoznak. Nyom nélkül nincs semmilyen élet.
Ráadásul az élet nyomai nagyon remekül visszakővethetőek egészen az első megjelenésig. Még a legprimitívebb állatok nyomai is szépen láthatóak.
Ha ennél akár egy fokkal bonyolultabb lények léteztek volna, annak 100% lett volna bármi nyoma.
Talán ha az első élet nyomai előtt létezhetett... de pontosan nem tudni, de a leletek szerint közvetlenül az óceánok kialakulása után már létrejött (vagy pánspermia által érkezett). Így nagyon kevés ideje lett volna kialakulni, intelligens, komplex életnek... és biztosan megtaláltuk volna a nyomát.
Az az egy biztos, eddig minden bizonyíték ellene szól.
Érdekes dolog, hogy számunkra annál magasabb szintű egy civilizáció, minél jobban átalakítja (vagy feléli) a természetes környezetét, minél jobban eltávolodik a természettől. Az ember számára valamiért ez logikus következménye, szinte szinonimája a fejlődésnek és a civilizáltságnak.
Ettől függetlenül valóban semmi bizonyíték nincs rá, hogy élt volna olyan faj a Földön, ami emberi szintű elvont gondolkodásra lett volna képes, akár megváltoztatta a környezetét, akár nem.
"Érdekes dolog, hogy számunkra annál magasabb szintű egy civilizáció, minél jobban átalakítja (vagy feléli) a természetes környezetét, minél jobban eltávolodik a természettől. Az ember számára valamiért ez logikus következménye, szinte szinonimája a fejlődésnek és a civilizáltságnak."
Ez szerintem nem hiba.
Az emberi értelem fejlődése és az eszközhasználat nem ok-okozati egyenes kapcsolatban van, hanem kölcsönös visszahatás. Szóval a fejlődéssel együtt párhuzamosan nő a környezetalakítás mértéke is.
Külön nem létezhetnek, az már az intelligenciának egy magas foka, ahol egy tudatos lény felfogja saját környezetkárosító hatását és képes azt redukálni.
Odáig kivédhetetlenül maradandó nyomot hagy a környezetén.
Nehezen tudom elképzelni, hogy praktikus használat nélkül ki tudjon fejlődni egy csak elfilozofálgató, a környezetéhez nem nyúló értelem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!