Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Elképzelhető, h az ember...

Elképzelhető, h az ember előtt már élt a Földön magasszíntű civilizáció, de semmi nyom nem maradt utánuk?

Figyelt kérdés
Végülis bő 500 millió évvel ezelőtt már kialakult a komplex élet, az ember pedig 200 ezer évvel ezelőtt jelent meg. Egy ilyen 200 ezer éves periódus 2500-szer fér bele ebbe az 500 milliós intevallumba.
2018. ápr. 23. 12:05
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

"Nehezen tudom elképzelni, hogy praktikus használat nélkül ki tudjon fejlődni egy csak elfilozofálgató, a környezetéhez nem nyúló értelem."


Én is nehezen tudom elképzelni, mert emberként gondolkodom, és nincs más tapasztalatom, csak az emberi civilizáció. Eleve a civilizáció, mint fogalom, egyet jelent a miénkkel. Próbálom távolabbról nézni a kérdést, de valóban nem könnyű. :)

2018. ápr. 24. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Wadmalac ***** válasza:

"mert emberként gondolkodom, és nincs más tapasztalatom, csak az emberi civilizáció"

Nem, éppen erre akartam kilyukadni, hogy nem simán az emberi megszokások miatt, szubjektíven, hanem az evolúció működése miatt objektíven nem nagyon van alternatíva.

Egy tulajdonság fejlődéséhez alapvetően szükséges, hogy evolúciós előnyt nyújtson.

Egy, az életmódján nem változtató, környezetébe ugyanúgy nem beleszóló fajnál ilyen hajtóerő nem nagyon fog létrejönni.

A földi evolúció meg éppen arra mutat rengeteg példát, hogy maga az eszközhasználat és a környezetalakítás önmagában egy evolúciós sikerút, intelligencia nélkül is, legalábbis egyedintelligencia és tudatos értelem nélkül, lásd hangyák, termeszek, városépítés, növénytermesztés, kasztrendszeres civilizáció tisztán genetikai ösztönből.


Egy grizzly nem lesz intelligens fajjá azzal, hogy naponta leül filozofálni félórát, ha ettől nem lesz a faj sikeresebb.


Az ilyen értelem-fejlődés valószínűleg megreked a csoportos viselkedések és kommunikáció bizonyos szintjén, amin csak az eszközhasználat és környezetalakítás segítené túl. Például ilyen zsákutca lehet a földi delfinek fejlődése.

2018. ápr. 24. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Egy grizzly nem lesz intelligens fajjá azzal, hogy naponta leül filozofálni félórát"


Cél nélkül nem. De a cél sokféle lehet. A túlélés egyik eszköze, ha a genetikai lehetőségeket (karom, szárnyak, izomzat) kiterjesztjük. További lehetséges út, hogy átgondolt, hosszútávú stratégiával növeljük az esélyeinket, elvont módon kommunikálunk, társadalmat alkotunk, stb. Például a minél tökéletesebb rejtőzés is lehet ilyen cél, erdősávok ültetésével, barlangrendszerek építésével (ami mérnöki feladat is lehet akár), stb. Házakat is biztosan tudna építeni egy ilyen faj, vagy piramisokat, akármit, de a természetük nem ebbe az irányba hajtja őket, mert mondjuk a tápláléklánc alján vannak. Ezen kívül a mezőgazdasághoz is érthetnek, ha megoldják az ültetést, gazdálkodást, nemesítést, stb. Ezekhez sem kellenek bonyolult eszközök, inkább sok tapasztalat és megfelelő agymunka.


Egyébként az ember elődje sem attól lett intelligens, hogy sokat ült a fa alatt és erősen nézett egy darab követ. Mutációnak kellett történnie, amivel, mint lehetőséggel, élni tudott.


"amin csak az eszközhasználat és környezetalakítás segítené túl"


Itt megint oda lyukadunk ki, hogy mi a civilizáció, mitől értelmes egy faj. Egyébként értem, amit írsz, de fenntartom, hogy ez konkrétan az emberi út, mindazzal, amit magunkkal hoztunk az elődeinktől, vagyis a vadászó, aktív életmódot. Ha egy növényevő fajt ért volna hasonló mutáció, nem biztos, hogy ilyen mértékben ill. ilyen módon alakította volna a környezetét, miközben esetleg ugyanúgy bizerálta volna az agyát a kíváncsiság egy furcsa mutáció miatt, ahogy a miénket. Legyünk őszinték, az ember által alkotott vagy felfedezett dolgok közül jó néhány inkább a tudásvágyunkat, a lehetőségek megismerését segítette, mint valódi fajfenntartó hasznot láttunk volna benne.


Ismétlem, erre nincs semmi bizonyíték, és logikailag is kicsi az esélye. Mégis azt mondom, hogy nem lehetetlen, még ha a Földön esetleg nem is élt ilyen faj rajtunk kívül.

2018. ápr. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdést közelítsük meg úgy, hogy egy olyan civilizáció nyomát kutatjuk, ami nem hagyott gyakorlatilag semmi nyomot maga után, mégis képes volt intelligens viselkedésre. Alakulhat-e ki ilyen faj vajon? Azt már tudjuk, hogy valószínűleg nehezen, mivel a eszközhasználat nem más mint optimalizáció. Egy gondolkodó faj épít, szerszámokat készít, tüzet gyújt, halászik, vadászik. Nem az egész napját a kézimunkára és az önfenntartásra fordítja. Főleg egy tápláléklánc alján lévő gyenge mindenevő faj.

Tehát az eszközök csupán segítenek optimalizálni a folyamatokat, a fennmaradó időben pedig tovább lehet fejlődni a kultúrának.


Pl egy intelligens csúcsragadozó, akiben ott a kíváncsiság génje, kötve hiszem hogy napi 10 órákat henyélne. Elkezdené felfedezni a környezetét, elkezdene azon gondolkozni, hogy a természet viszontagságai ellen hogyan védekezni.

Pl szárazság kivédése, zsákmány optimalizálás. Hiszen ez az intelligencia jelentése, A+B dologból megalkotod C-t, kreatívan.


Egy faj hatása itt pedig biztosan nyomot hagyott volna.

...de vonatkoztassunk el nagyon:

Vegyünk egy kitalált fajt, fotoszintetizáló zöld bőr, egy fotont is felhasználni képes rendszer (van ilyen mélytengeri algáknál, kvantumbiológia magyarázza, klassszikus kémia szerint nem is élhetne). Emellett erős testfelépítés, a korában nem volt természetes ellensége. Naphosszat napoztak, és kialakult bennük az intelligencia génszettje.

Minimálisan manipulálták a környezetüket, mert az anyatermészet volt a fő a kollektív vallásuk szerint.

Egy ilyen faj akár nyom nélkül eltűnt, de mivel az intelligencia egyik fokmérője pont a kíváncsiság és a megismerés (mi van a hegyen túl?) Egyszerűen nem hiszem, el hogy senkinek nem jut eszébe összerakni egy távcsövet, hogy megnézze mik azok a fénypontok az égen. Ennek pedig nyoma marad.

2018. ápr. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!